Prek uživanja se povežemo z univerzalno ustvarjalno močjo

16. 3. 2015
Deli
Prek uživanja se povežemo z univerzalno ustvarjalno močjo (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Kadar resnično uživate v tem, kar delate, se mir, porojen iz predanosti delovanju, spremeni v občutek živosti. Uživanje je drug izraz prebujenega delovanja.

Na novi zemlji bo nadomestilo hlepenje, ki je motivacijska sila človeških dejanj. Hlepenje izhaja iz egove utvare, da smo ločen delec, nepovezan z virom moči, ki je temelj celotnega stvarstva. Prek uživanja se torej neposredno povežemo z univerzalno ustvarjalno močjo.

Ko zdajšnji trenutek in ne preteklost ali prihodnost postane središče življenja, se zmožnost za uživanje v delovanju izjemno poveča, s tem pa tudi kakovost življenja. Radost je dinamičen vidik Biti. Ko se ustvarjalna moč univerzuma začne zavedati same sebe, se to izkazuje kot radost. Ni vam treba čakati, da se zgodi nekaj "pomembnega", da bi končno uživali v tem, kar delate. V radosti je več pomena, kot ga boste kdaj koli potrebovali. Sindrom "čakanja, da bom začel živeti", je ena najpogostejših utvar nezavedanja.

Veliko verjetnejše je, da boste prej deležni širitve in pozitivne spremembe na zunanji ravni, če že zdaj uživate v tem, kar delate, in ne čakate na spremembo, da bi šele takrat začeli uživati. Ne sprašujte uma za dovoljenje, da bi uživali v delu. Postregel vam bo z veliko razlogov, zakaj ne morete uživati. "Ne zdaj," bo rekel um. "Ne vidiš, da imam delo? Zdaj ni časa. Mogoče boš lahko užival jutri ..." Jutri ne bo prišel nikdar, če ne začnete uživati v delovanju že zdaj.

Ko rečete, da v nečem uživate, je to v resnici varljiva zaznava. Videti je, kot da radost izhaja iz tega, kaj delate, vendar ni tako. Radost ne izvira iz delovanja, ampak se iz vaših globin izliva v delovanje in tako v svet. Varljivo dojemanje, da radost prihaja iz tega, kar počnemo, je običajno, obenem pa tudi nevarno. Ustvarja prepričanje, da je radost nekaj, kar je mogoče črpati iz nečesa drugega, iz določene dejavnosti ali stvari. Nato pričakujemo od sveta, da nam bo dal radost in srečo. Toda tega ne more storiti. To je razlog, da jih veliko živi v nenehnem razočaranju. Svet jim ne daje tistega, kar mislijo, da potrebujejo.

Kakšen je torej odnos med tem, kar delate, in stanjem radosti? Uživali boste v kakršni koli dejavnosti, v kateri ste povsem navzoči in ni samo sredstvo za dosego vašega cilja. A v resnici ne uživate v dejanju, ki ga opravljate, ampak v globokem občutku živosti, ki valuje v njem. Ta živost je eno s tem, kar ste vi. Kadar v delovanju uživate, izkušate radost Biti v njenem dinamičnem vidiku. Zato vas vse, v čemer uživate, povezuje z vesoljno ustvarjalno silo.

Predlagam duhovno vajo, ki prinaša moč in ustvarjalno širino. Pripravite seznam številnih vsakodnevnih rutinskih dejavnosti, ki jih pogosto opravljate. Vključite dejavnosti, ki se vam mogoče zdijo nezanimive, naporne, nadležne ali stresne. Toda ne vključite opravil, ki jih sovražite ali so vam odvratna. Takšna morate ali sprejeti ali jih opustiti. Na seznamu se bodo mogoče znašli pot v službo in nazaj domov, nakupovanje, pranje perila ali druga opravila, ki jih doživljate kot naporna ali stresna. Naj vam te dejavnosti vedno služijo kot sredstvo za ohranjanje budnosti in pozornosti.

Bodite povsem navzoči in v ozadju dejavnosti v sebi občutite čuječen, živ mir. Kmalu boste odkrili, da so stvari, ki jih opravljate v intenzivnejšem zavedanju, prenehale biti stresne, naporne in nadležne; pravzaprav ste v njih začeli uživati. A v resnici ne uživate v zunanjem dejanju, ampak zaradi notranje razsežnosti zavesti, ki se izliva v delovanje.

Tako lahko odkrijete radost Biti v vsem, kar delate. Če življenje doživljate kot premalo smiselno, preveč stresno ali kot naporno, vanj še niste vnesli te dimenzije. Zavestna navzočnost pri vsakem dejanju še ni postala vaš glavni cilj.

Eckhart Tolle je eden od najvplivnejših sodobnih avtorjev, predavateljev in duhovnih učiteljev, ki je zaslovel s knjigo Zdaj! Resnično tvoj je samo ta trenutek. Ko je, star 29 let, preživljal težke trenutke in si želel vzeti življenje, je doživel razsvetljenje in ugledal čudežnost življenja.

Knjiga Nova zemlja je izšla pri založbi Ganeš; cena: 28,90 EUR.

Celotno poglavje iz knjige Nova zemlja lahko preberete v poletni štvilki revije Sensa.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol