10 konkretnih stvari za več sreče v življenju

3. 2. 2021
Deli
10 konkretnih stvari za več sreče v življenju (foto: pexels)
pexels

Če se vprašamo, kaj konkretnega lahko naredimo za več sreče v življenju, in poiščemo odgovor pri enem najkompetentnejših ljudi za to področje na svetu, Davidu Myersu, nam ta predlaga:

1. Spoznaj, da dolgoročna sreča ne izhaja iz uspeha. Ljudje se namreč prilagodimo tako bogastvu kot invalidnosti. Z bogastvom je kot z zdravjem – njegova odsotnost prinaša bedo, njegova prisotnost pa ne zagotavlja sreče.

2. Srečni ljudje imajo občutek, da nadzorujejo svoje življenje, k čemur pripomore dobro gospodarjenje s časom. Pri tem pomaga, da si zastavljene cilje razkosamo na manjše dnevne cilje. Običajno sicer precenjujemo, koliko zmoremo v enem dnevu, kar nam povzroča frustracije, po drugi strani pa podcenjujemo, koliko lahko postorimo v enem letu.

3. Deluj srečno. Ljudje lahko manipuliramo sami s seboj. Odloči se za srečo, nadeni si nasmeh na obraz, govori samozavestno, optimistično, odprto in s pozitivno samopodobo. To bo povratno nate vplivalo tako, da te bodo dejansko preplavila pozitivna čustva.

4. Pri delu in prostem času išči tiste dejavnosti, pri katerih boš udejanjal svoje sposobnosti in spretnosti. To bo v tebi sprožilo vznesenost (angl: flow), stanje, ko nekaj počnemo z užitkom, ne da bi nas dejavnost preveč utrujala, ko izgubimo občutek za čas, ko smo torej popolnoma zatopljeni v delo, ko nas to posrka vase. Pogosto najbolj drage aktivnosti, kot je sedenje na jahti, ne ponujajo takšne vznesenosti, kot jo lahko prinese vrtnarjenje, ročno delo ali pisanje članka.

5. Zdrav duh prebiva v zdravem telesu. To potrjuje cela gomila raziskav. Telesna vadba zagotavlja zdravo telo, veliko energije in preganja tesnobnost ter depresijo.

6. Spi tako dolgo, kot to zahteva telo. Po polnem dnevu tvoje telo zahteva popoln počitek. Ljudje, ki jim primanjkuje spanca, so utrujeni, nezbrani in slabega razpoloženja.

7. Odnosi s tvojimi bližnjimi naj bodo najpomembnejši. Ne jemlji jih za same po sebi umevne. Navezanost na bližnje je dobra za dušo in telo. Do njih bodi tako prijazen kot do drugih, izkazuj jim naklonjenost, z njimi se zabavaj in deli svoj čas. Tovrsten odnos te bo pomlajeval.

8. Tvoj fokus naj presega tebe. Delaj za družbo, pomagaj pomoči potrebnim. Občutek sreče poveča razdajanje, saj tisti, ki se počutijo dobro, delajo dobro. Nadalje pa, kdor dela dobro, se dobro počuti.

9. Skrbi za svojo duhovnost. Globoko verni ljudje so srečnejši in laže prebrodijo krize. Vseeno pa moramo paziti, da religija ne postane vir zunanje dominacije.

10. Piši dnevnik hvaležnosti.

David Cigoj, Razvoj zavesti

Celoten članek lahko preberete v tiskani revji Sensa februar/marec 2021

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja