Kam je izginila moškost pri moških?

23. 1. 2021
Deli
Kam je izginila moškost pri moških? (foto: profimedia)
profimedia

Kako se trenutno neskladje med moškostjo in ženskostjo kaže na področju erotike?

Iz pogovora z jungovskim psihoanalitikom dr. Jožefom Magdičem:

Kam je izginila moškost pri moških?

"Po drugi svetovni vojni naša civilizcija ni bila naklonjena razvijanju moške duhovnosti. In kaj se je potem iz te moškosti razvilo? Če sva poštena – zreducirala se je na oploditev. Moški je postal fizični delavec in oploditelj, bolj ali manj je to vse. Pred dnevi je bil pri meni moški srednjih let in je jokal, da ga žena več ne mara. Malo zlobno sem mu pripomnil, da je svojo vlogo oploditelja opravil in da pri gospe, ki je prešla v službo lastnega animusa, nima več kaj dosti iskati. Ker se ne zaveda svojega animusa, njena ego zavest pa je primarno ženska, se ta ženska sploh ne zaveda, kaj govori, ko ga žali, njen odnos do moža je torej podzavesten. Ne moremo reči, da je primarno zlobna, ampak je nezavedna."

Neskladje med ženskostjo in moškostjo pa se sveda kaže tudi na ravni erotičnosti. Dr. Magdič opozarja na pojav vse večje prikrite biseksualnosti in eklatantne homoseksualnosti pri poročenih moških, pred katero si več ne moremo zatiskati oči. Prepričan je, da je srž problema treba iskati prav tukaj. "Če sva pri erotiki moža in žene – saj on več nima spolnega odnosa z žensko, temveč, kolikor je še njegove potence, ima spolni odnos tako rekoč z moškim. Nezavedni ženski animus ga je kastriral. Pa sva že tudi pri problemu moške impotence. Tudi v to smer se je treba obrniti.

Koliko je nesrečne moške impotence, ki izvira iz moškega doživljanja ženske, potem pa pride še velika mama s svojimi zapovedmi, iz česar se rodi še materinski kompleks. Kot psihoanalitik bom rekel, da spolni odnos med partnerjema v takšnih primerih postane homoerotičen. In kaj sledi temu? Klasična zamujanja domov, alkohol, ki – če smo iskreni – povzroča latentno homoseksualnost, kot je na primer moško objemanje po gostilnah. Alkohol razrahlja še tisto moškost, ki je v moškem prisotna, kar se kaže v različnih homoerotičnih manifestacijah, v smislu – kaj boš hodil domov, saj veš, kaj te tam čaka – in v resnici ga čaka en dekompenzirani animus.

Na koncu lahko rečemo, da sta zmedena oba, tako sodobna ženska kot moški. "Zmeda je, prevedena v psihološki jezik, nevroticizem. Ta nevroticizem se izraža v komunikaciji celotne družine in končno družbe. Gre pravzaprav za preboje nezavednega, kamor spadata tudi anima in animus, v zavest posameznika. Zmeda nastane, ko pride do preboja nezavednega, ker ni dovolj izolacije med našo ego zavestjo in podzavestjo. Preprosto prihaja do izbijanja negativne električne napetosti iz naše podzavesti v zavest.

Kje je rešitev? "Rešitev je v volji, v voljnem aspektu," pravi dr. Magdič. Pomembno je, da na moški in ženski strani obstaja volja za zdravo partnerstvo, potem gre. "Verjamem v moč partnerske psihoterapije in imam tudi dobre izkušnje v svoji psihoterapevtski praksi. Seveda pa je tudi pomembno, da prideš k nekomu, ki ima voljo, da pomaga v smislu, da partnerstvo ali zakon ostane. Ko pride do erotične patalogije, v katero prištevam tudi nezvestobo, pa je zadeva že malo težja. Osnova vsega pa je delo na sebi, tako pri moškem kot pri ženski. Tako moški kot ženska bi morala spoznati in ozavestiti nasprotni spol v sebi, svojo nezavedno žensko oz. moškega, temu je Jung rekel individuacija. Lako zmoreš sam, lahko pa pri tem potrebuješ tudi sodelovanje strokovnjaka."

Celoten članek je bil objavljen v reviji Sensa