Ko vas bližnji spravljajo ob živce

28. 8. 2019
Deli
Ko vas bližnji spravljajo ob živce (foto: pixabay)
pixabay

​So vas navade bližnjih ali dolgoletnih znancev začele dražiti? So se vam začele zdeti neznosne? V vas vzbujajo agresivnost, ki se konča tako, da izrečete kaj nesramnega ali vas ima, da bi v afektu celo naredili še kaj bolj groznega? Gre za poseben psihološki pojav.

Vsem je jasno: čeprav se ljubite in razumete, da ne bi smeli tako reagirati, pa vendar ... Psiholog Konrad Lorenz to opisuje takole: vaša ljubljena oseba naredi nekaj, kar vas razburi, čeprav se tega morda niti ne zaveda oziroma to ni njen namen. Vaša reakcija je jeza, ki se lahko močno razraste in ima kronične posledice ... 

Nizkotna čustva

V zgodbi Čehova je mož opazoval svojo ženo pri jedi kaše - in jo je hotel kar ubiti, ker mu je šel njen zvok prežvekovanja in požiranja tako na živce. Zavedal se je, da je to, kar čuti, zlobno in nizkotno, čutil je sram, a ni si mogel pomagati.

Podobno se zgodi, ko žena popolnoma znori, če mož zgolj malomarno odvrže nogavice na tla. Nekdo začne nenadoma blazno kričati na vas, ker ste kozarec odložili na napačno mesto ipd. Vsem tem situacijam rečemo motnja 'ekspedicijske blaznosti'. Ustvari se v majhnih skupinah ljudi, ki so dolgo časa preživeli skupaj - v tesnem krogu. Temu lahko rečemo tudi 'kabinetna vročica'.

Premajhen krog začne dušiti

​Če je naš komunikacijski krog omejen na le določene ljudi, se lahko zgodi, da nam neka oseba v tem ozkem krogu začne iti na živce. Najprej zaznavamo mila nestrinjanja, kasneje lahko to preraste v goreče prepire in agresivnost. To se pogosto dogaja tudi na dolgih odpravah, v zaporih, na podmornicah in povsod drugje, kjer ljudje nimajo priložnosti, da bi se umaknili.

Bolj ko so ljudje navezani en na drugega, večja je lahko jeza. Močne družinske vezi so dobre. Če pa komunikacije zunaj družinskega kroga ni, če ste skupaj ves čas; ob delavnikih, vikendih in praznikih, če se nimate kam umakniti, ko potrebujete čas zase … potem lahko pride do 'kabinetne vročice'. Ko se zgodi, so vsi presenečeni: "Tako močna družina, tako lep par, nikoli se nista ločila, vedno sta bila skupaj ..."

Vsak človek potrebuje svoj prostor in mir

Tak omejen zaprt sistem druženja je sprva neškodljiv. Majhna trdnjava, kjer se vsi skrivajo pred svetom. Treba pa se je zavedati, da sovražniki niso samo tisti zunaj. Jeza in agresivnost, ki se lahko porodi med takšnim intenzivnim druženjem, je veliko bolj nevarna. Lahko privede do verbalnih in fizičnih spopadov. Zato je pomembno ohranjati tudi druge odnose z "zunanjim svetom"; imeti prijatelje, znance …

Če se le da, ločite poslovno življenje od zasebnega – če delate s sorodniki, se ne družite z njimi še v vsaki prosti minuti izven dela. Saj veste: že ko ste z najboljšo prijateljico nenehno skupaj teden ali več, na primer na potovanju, vam lahko malenkosti dvignejo pokrov … ko se potem nekaj časa ne vidita, pa je spet tako kot prej.

Svež zrak in komunikacija z drugimi ljudmi zunaj vaše 'trdnjave' sta življenjskega pomena: ne dovolite, da bi se vino spremenilo v kis, ljubezen in prijateljstvo pa v sovraštvo. In vedno si zagotovite tudi dovolj miru in tišine, ki jo potrebujete zase. 

Vir: zen.yandex.ru, Anna Kirjanova

Preberite še:

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez