Denar in gospodarstvo morata služiti človeku in ne obratno!

15. 4. 2020
Deli
Denar in gospodarstvo morata služiti človeku in ne obratno! (foto: Unsplash.com)
Unsplash.com

Kako se lahko rešimo naših dolgov do narave, revnih dežel, naslednjih rodov (in kdor želi tudi do Boga)? Kako naj zgradimo svet, vreden človeka in s trajno ekonomsko kulturo? Kako naj izrečemo „da“ življenju, „da“ razvoju človeštva?

To so vprašanja, ki nam jih vsem nam zastavlja Uwe Burke, aktivist nove življenjske in ekonomske kulture, v Požarnem pismu, ki ga je napisal kmalu po izbruhu pandemije. V toku svojega življenja je Burke ustanovil dve življenjski skupnosti z lastnim ekonomskim in obračunskim sistemom. Je avtor knjige Jeder kann die Zukunft mitgestalten (Vsakdo lahko oblikuje prihodnost).

Burke v pismu med drugim pravi, da je veliko ljudi in skupin, ki mislijo o novem svetu in ga ponekod že pripravljajo. "Naši politiki in konvencionalni mediji pri tem žal niso v veliko pomoč. Še tičijo v poplavi korone in njenih naplavinah in očitno ne iščejo novih obzorij. Moramo jim pomagati in se že sami podati k iskanju."

Iniciativa za ustvarjanje novih oblik življenja in gospodarskih aktivnosti, kot pravi, ni namenjena konfrontaciji z velikimi, temveč osamosvajanju od njih - na primer z vzporednimi socialnimi in ekonomskimi organizmi. Gre tudi za vpliv na politične in gospodarske strukture, kolikor je to mogoče.

Vzemimo to krizo kot priložnost, ki omogoča nove razvojne korake. Neskončni so naši duhovni in socialni potenciali rasti.

Nekaj smernic:

  • Denar in gospodarstvo morata služiti človeku in ne obratno.
  • Osnove življenja kot zemlja, hrana, stanovanja, energija, zdravstvo, izobraževanje, promet in informacije je treba osvoboditi špekuliranja in jih prestaviti v področje človekove suverenosti. K temu razvoju prispevamo že na svojem lastnem področju.
  • Lahko gradimo skupnosti nosilcev odgovornosti. Posebno med poljedelci, vrtnarji in potrošniki, kar je izjemno pomembno. Trgovanje naj se razvije v posredovanje. Lahko posodimo poljedelcem in vrtnarjem svoj denar in jim tako plačamo vnaprej oskrbovanje s sredstvi za življenje. To daje obema gotovost.

Denar je „pravica vseh“, je „možnost“ in ne dobrina za trgovanje.

  • Z denarjem lahko ravnamo zdravo na treh ravneh: pri nakupovanju plačujmo "fair" ekološke in socialne potrebe. Pri posojanju podpirajmo socialno in ekološko zdrave projekte. Pri darovanju (sponzoriranju) naj steče denar tja, kjer obstaja resnični razvoj. Darovani denar je najbolj produktivno sredstvo, ki ga je mogoče vložiti v prihodnost.
  • Špekuliranje mora biti masivno omejeno! Več kot polovica naših izdatkov se steka neposredno ali posredno k neproduktivnim špekulantom. Spremenimo svoje ravnanje pri nakupovanju, davčni ukrepi lahko to spremenijo.
  • Dobički pripadajo izgradnji kreativne izobraževalne in socialne kulture. Npr. učenci šol naj se veliko učijo na kmetijah, da bi se povezali z realnostjo življenja.
  • Intelektualno in materialistično mišljenje nas ne more popeljati naprej. Lahko ustvarimo v nas „živo mišljenje“, pri čemer se lahko v mišljenju ne le opazujemo, temveč tudi „intuitivno“ sprejemamo misli iz duhovnega sveta. „Telesno“ (fizično) mišljenje nujno potrebuje spremembo.

Poklicani smo, da razvoj človeštva sooblikujemo, soustvarjamo.

Celotno pismo lahko preberete na www.vstani.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja