Obstaja modrost, ki se je v »klasičnih« šolah ne naučimo, čeprav razkriva pravi smisel življenja

13. 11. 2020
Deli
Obstaja modrost, ki se je v »klasičnih« šolah ne naučimo, čeprav razkriva pravi smisel življenja (foto: pexels)
pexels

Skozi leta mojega raziskovalnega in svetovalnega dela ugotavljam, da se vse več ljudi vse bolj zaveda pomena pozitivne naravnanosti, kar je razveseljujoče. Vendar se hkrati s tem pojavlja nov problem.

Težko nam je, ker po eni strani dobro vemo, da bi morali biti pozitivni, po drugi pa je realnost dostikrat takšna, da se nam zdi nemogoče, da bi bili ob tem dobro razpoloženi in zadovoljni. Malokomu uspe obdržati pozitivne misli, če so sredi težke ločitve, če so dobili hudo diagnozo, če jih teži njihov videz, če so izgubili službo in prihodke, če je njihov otrok v težavah, če nimajo primernega bivališča, če živijo osamljeno življenje brez pravega smisla. To so hudi pretresi v življenju in po človeški plati je zelo razumljivo, da se počutimo izčrpani, brezvoljni, obupani. Od tistih, ki so sredi takšnih izkušenj, marsikdaj slišim: »Kako za božjo voljo naj bom pozitiven/a, če se mi je pravkar zrušil svet in so strah, obup ali jeza vse, kar lahko zdaj čutim!«

Čeprav imamo za svoje slabo razpoloženje več kot opravičljiv razlog, je dejstvo, da se stvari za nas ne bodo mogle izboljšati, če ne bomo izboljšali svoje miselne naravnanosti. To pa bomo zelo težko dosegli, dokler se bomo dodatno mučili še s tem, kako naj bomo ob vseh težavah dobre volje ali vsaj ne nesrečni. V najboljšem primeru bomo našli tehniko, s katero se bomo na nek način odmaknili od dogajanja in se zato nekaj časa počutili bolje. Toda če ne bomo naredili prave spremembe pri sebi, se bodo negativni občutki vrnili, nam pa bo zato še težje. 

Rešitev ni v iskanju odgovora na vprašanje, kako naj se počutim bolje, ampak zakaj naj se počutim bolje. Ko vemo, zakaj je pomembno, da najprej poskrbimo za svoje razpoloženje, imamo dober motiv, ki nas žene k sebi in k razmišljanju o stvareh, ki jih lahko spremenimo, namesto obremenjevanja s tistim, česar za nazaj ne moremo več spremeniti.  

Življenju vladajo enostavne univerzalne zakonitosti, zaradi katerih naše razpoloženje bistveno vpliva na naše izkušnje. Ko enkrat to razumemo, ko vemo, zakaj pozitivna naravnanost ni zanikanje situacije, ampak edini zanesljivi način, da se bodo stvari izboljšale, nam ni več težko najti pozitivne misli za vsakogar in v vsaki situaciji, kajti jasno nam je, zakaj to počnemo – za sebe, da bo nam lepše. Da se življenje odvija po svojih zakonitostih, ni nekaj novega, manjka pa nam vedenje, kako delujejo, da bi znali po njih živeti in se s tem ogniti prenekateri težavi po eni strani in uresničiti svoje želje po drugi. 

Ker se v »klasičnih« šolah ne učimo o znanju, ki je ključnega pomena za lepo življenje, vas vabim na 8-tedenski seminar IzaQ: S prepričanji ustvarjamo življenje. Na seminarju se boste naučili pogledati nase in na svoje življenje v novi luči. Izvedeli boste, da se življenje ne odvija naključno, ampak po določenih univerzalnih zakonih, ki jih ne morete izključiti, odločate pa, ali vam bodo njihovi učinki v prid ali v škodo. Spoznali boste, kako se lahko takoj počutite dobro, ne glede na situacijo, v kateri ste. Občutkov, ki jih doživljate, namreč nimate zaradi ljudi, dogodkov ali okoliščin, ampak zaradi pomena, ki jim ga pripisujete. 

Po seminarju si boste znali sami odgovoriti na vprašanja

- kako pravilno razumeti najpomembnejša čustva

- kako (p)ostati zdrav,

- kako živeti brez stresa,

- kako do dobrih odnosov,

- kako do finančne neodvisnosti,

- kako do izpolnjenega življenja,

- kaj lahko največ storimo za druge.

Življenje nenehno soustvarjamo, a se tega žal dostikrat ne zavedamo. Storite nekaj pomembnega zase, naučite se lepo živeti. Lepo življenje ni privilegij redkih, ampak veščina, ki se jo lahko vsak nauči. Toplo vas vabim na seminar IzaQ: S prepričanji ustvarjamo življenje.  Dokler ne bo možnosti za srečanja v živo, se bomo družili preko Zoom-a. Če vam tak način ne ustreza ali ga niste vešči, pa se seminarja lahko udeležite na daljavo, tako da mu slediti preko zvočnih posnetkov srečanj. Pričnemo 26. novembra, ostala srečanja pa bodo 3., 10. in 17. decembra ter 7., 14., 21. in 28. januarja. Za investicijo 4 x 95 eurov vam ponujamo znanje neprecenljive vrednosti za vse življenje. Preberite si podrobnejše informacije  in natančen opis programa.

Prijave na mateja.kunc@izaq.si, 051/422-444 ali preko spletnega obrazca 

Vaše družbe bom vesela tudi na mojem YouTube kanalu. V najnovejšem prispevku   govorim, kako se lahko pripravimo do tega, da smo bolj zadovoljni, ne glede na situacijo. 

Mateja Kunc, diplomirana ekonomistka, vedska psihologinja, učiteljica djotiša in ustanoviteljica svetovalne metode IzaQ

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez