Nikoli ni za vse kriva ena oseba - odnos je vedno dvosmerna cesta

24. 3. 2024
Deli
Nikoli ni za vse kriva ena oseba - odnos je vedno dvosmerna cesta (foto: shutterstock)
shutterstock

Psiholog John Gottman je zadnjih 40 let raziskoval, kateri faktorji so v resnici pomembni, ko gre za delovanje zveze.

V resnici ni razlika v mnenjih in prepričanjih tisto, kar konča odnose, temveč nezmožnost komuniciranja teh mnenj med partnerjema in sprejemanja osebne resnice drugega kot enako veljavno in vredno kot svojo.

Tu je pet glavnih faktorjev, ki so po ugotovitvah Gottmana ključni za dobro in obstojno zvezo.

1.  Pogovore – še posebej občutljive – začnete tako prijazno in nežno kot z znancem ali cenjenim sodelavcem

Kadar se interakcija začne s kritiko, sarkazmom, prezirom ali obtoževanjem, se pri drugi osebi avtomatsko aktivirajo obrambni mehanizmi in sposobnost učinkovite in produktivne komunikacije se v hipu razblini. Vzrok takšnega vedenja je inherentno prepričanje, da je vaš partner »pod vami« in ne vam enak, enakopraven; ko nekoga obravnavamo kot enakovrednega, z njim ravnamo tako, kot bi želeli, da drugi obravnavajo nas.

2.  Ne kritizirate, ampak spoštljivo izrazite nezadovoljstvo

Kritiziranje pomeni, da partnerju govorite in očitate, kaj vse dela narobe in kako bi to moral spremeniti, pri izražanju nezadovoljstva pa gre za to, da na manj ponižujoč način sporočate, da z nečim niste zadovoljni.

3. Nihče izmed partnerjev ni zaničljiv, ne samo drug do drugega, temveč tudi do ljudi na splošno

Zasmehovanje, posmehovanje in žaljenje so taktike ustrahovanja, sicer strašljivo pogoste v intimnih odnosih, vendar ne v tistih, ki so močni in obstojni. 

4. Pripravljeni ste prevzeti odgovornost

Zavedate se, da je odnos dvosmerna cesta in za vse težave ni kriva samo ena oseba. Problemov se lotevate na način, da želite skupaj ugotoviti, kako ste se znašli na tem mestu in tudi skupaj ugotoviti, kako rešiti nastalo težavo.

5.  Ignoriranje ni sestavni del vaših konfliktov oz. interakcij na sploh

Gottmanova raziskava kaže, da 85% moških v zakonskih zvezah uporablja ignoriranje kot odgovor na konflikt ali furstracije. Vzrok za to se najverjetneje skriva v tem, da se moški srčno-žilni sistem počasneje opomore od stresa. Vseeno pa bi si morali prizadevati, da je ignoriranja v intimnih odnosih čim manj in se stvari razrešijo takoj, ko se obe strani uspeta pomiriti.

Vir: thoughtcatalog.com

Preberite si še: Zakaj vaša razmerja propadejo? (glede na vaše astroznamenje)

in Partnerja drug v drugem prebujata tisto, kar sta v odnos prinesla nerazrešeno

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja