Dalajlama: Kaj nam je pokazala epidemija koronavirusa?

7. 5. 2020
Deli
Dalajlama: Kaj nam je pokazala epidemija koronavirusa? (foto: profimedia)
profimedia

Dalajlama pravi: "Molitev ni dovolj. Potrebno je sočutje."

Včasih me prijatelji prosijo, naj z uporabo nekakšne »čarobne moči» pomagam rešiti katerega od svetovnih problemov. Vedno jim odgovorim, da dalajlama nima čarobne moči. Če bi jo imel, me ne bi bolele noge in me ne bi peklo v grlu.

Iz budistične perspektive se vsako čuteče bitje srečuje s trpljenjem, boleznijo, starostjo in smrtjo. Vendar pa smo kot človeška bitja sposobni uporabljati svoj um, da premagamo jezo, paniko in pohlep. Zadnja leta poudarjam »čustveno pomiritev«, to pomeni videti stvari realistično in jasno brez strahu ali jeze. Če obstaja rešitev za problem, potem si moramo prizadevati zanjo, če je ni, se sploh ni treba ukvarjati s problemom.

Budisti verjamemo, da je ves svet povezan. Zato pogosto govorim o univerzalni odgovornosti. Epidemija koronavirusa je pokazala, da ima tisto, kar se zgodi enemu človeku, kmalu posledice tudi za vsa druga bitja. Poleg tega nas opominja, da sočutna ali koristna dejanja – pa naj gre za delo v bolnišnicah ali preprosto za spoštovanje socialne distance – lahko pomagajo drugim.

Vse od izbruha koronavirusa v Wuhanu, molim za svoje brate in sestre na Kitajskem in drugod po svetu. Zdaj vidimo, da nihče ni imun na virus. Vse nas skrbi za naše ljubljene in za prihodnost tako globalne ekonomije kot našega osebnega življenja. Vendar pa molitev ni dovolj.

Ta kriza je pokazala, da moramo vsi prevzeti odgovornost. Povezati moramo pogum zdravnikov in medicinskih sester z empirično znanostjo, da bi se lahko v prihodnosti zaščitili pred takimi grožnjami.

V tem času strahu moramo misliti na dolgoročne izzive in možnosti celotnega planeta. Fotografije našega sveta iz vesolja kažejo, da na modrem planetu ni meja. Zato si moramo vsi prizadevati za preprečevanje podnebnih sprememb in uničujočih sil. Ta pandemija je opozorilo, da bomo le z usklajenim ukrepanjem na svetovni ravni kos velikim izzivom, ki so pred nami.

Prav tako ne smemo pozabiti, da nihče ni varen pred trpljenjem in moramo zato pomagati tistim, ki nimajo doma, družine ali sredstev za preživljanje. Ta kriza kaže, da smo si blizu, čeprav živimo narazen. Zato smo vsi odgovorni, da pomagamo in da smo sočutni.

Kot budist verjamem v načelo minljivosti… Tudi ta virus bo minil, tako kot so minile vojne in številne strahotne grožnje, ki sem jim bil priča v svojem življenju. In nato bomo znova imeli možnost zgraditi našo globalno skupnost, tako kot smo to do zdaj že večkrat naredili.

Intervju z Dalajlamo v reviji Time, objavljen 14. aprila 2020, prevedla Darja Avsec

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez