Kranjski šolarji izdelali ptičje valilnice, da bodo ptice lažje preživele zimo

26. 10. 2020
Deli
Kranjski šolarji izdelali ptičje valilnice, da bodo ptice lažje preživele zimo (foto: Merkur)
Merkur

V parku La Ciotat v Kranju so učenci osnovnih šol Predoslje in Franceta Prešerna razstavili 37 ptičjih valilnic, ki so jih v okviru pouka sestavili sami. Ptičje valilnice bodo čez vse leto na voljo za okoliške ptice. Razstava je del poučnega projekta varovanja narave in življenja v njej, ki je nastal s podporo Mestne občine Kranj,

Gre za poučen projekt za dviganje zavesti, s katerim bodo kranjski osnovnošolci poskrbeli, da bodo okoliške ptice v prvi vrsti lažje preživele zimo, čez vse leto pa bodo lahko ptice valilnice uporabile tudi kot varen prostor za lego jajc. 

Maja Resnik, učiteljica, OŠ Predoslje, je povedala: »Z navdušenjem smo se lotili sestavljanja ptičjih hišic. Učenci so bili pri tem zelo samostojni, iznajdljivi in vztrajni. Zdaj komaj čakamo, da vidimo, kako bodo v te naše valilnice prileteli prvi ptički.«

Marko Kern, učitelj tehnike in tehnologije, OŠ Franceta Prešerna: »Takšne izkušnje, ko otroci lahko naredijo nekaj, s čimer neposredno vplivajo na svet okoli sebe, so zelo pomembne za učenje in vzgojo. Otroci so z veseljem sestavljali hišice. S pomočjo dobrih navodil je bilo to delo veliko lažje, kot sem se sprva bal. Še posebej pa sem zadovoljen, da je ta ustvarjalna izkušnja v tem težkem času korona krize, ko je treba biti previden na vsakem koraku, zelo pomirjevalno vplivala na učence.«

Projekt je nastal v sodelovanju z Mestno občino Kranj. Material in orodje za izdelavo valilnic je šolarjem doniralo podjetje Merkur trgovina.

Župan Mestne občine Kranj, Matjaž Rakovec, je poklepetal z osnovnošolci. »Vesel sem, da je pobuda, ki izraža skrb za okolje in živali, prišla od otrok. Mestna občina Kranj na zeleno preklaplja na vseh področjih, od zelene strehe na Osnovni šoli Staneta Žagarja do drevoredov in zelenega turizma, v načrtu pa je tudi velik mestni park. Hvala za vaš prispevek k ohranjanju narave v mestnem okolju,« je dejal in otroke spomnil še na to, da je v grbu občine, v kateri prebivajo, upodobljena največja ptica v slovenskem prostoru – orel.

Lidija Rakuša, direktorica marketinga, Merkur trgovina, je povedala: »V izjemno zadovoljstvo nam je, da smo otrokom omogočili poučno in praktično izkušnjo, kako lahko z majhnimi dejanji veliko prispevajo k skrbi za naravo in okolje, v katerem živijo. Ptičje valilnice pticam, ki so ostale v naših krajih, pozimi omogočajo lažje najti hrano. Prav tako valilnice nudijo varen prostor za gnezdenje ptic. Projekt je zasnovan tako, da lahko poteka več let in ni omejen na eno leto. Otroci bodo lahko tako svoje valilnice neprestano obiskovali in opazovali življenje v njih.«

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja