To je velika napaka, s katero starši nehote v otroku vzbudijo občutek manjvrednosti.
Otroci že zelo zgodaj začnejo opažati svet okoli sebe. V današnji družbi, ki temelji na tekmovalnosti, se hitro začnejo primerjati z vrstniki – po videzu, šolskem uspehu, materialnih dobrinah. In prav tukaj številni starši naredijo veliko napako: mislijo, da bodo otroku pomagali, če ga primerjajo z drugimi in ga spodbujajo z opazkami kot "Poglej, kako dobre ocene ima tvoj sošolec!". V resnici pa s tem nehote povzročajo škod.
Občutek manjvrednosti
Ko otroku ves čas govorimo, naj se zgleduje po drugih, bolj "sposobnih" vrstnikih, začne verjeti, da sam ni dovolj dober. Počasi začne dvomiti vase, zatre svoje talente, izgubi zanimanje in voljo do raziskovanja svojih potencialov. Namesto da bi se razvijal v samozavestnega odraslega, se zapre vase in dobi občutek, da so vsi drugi boljši od njega.
Otroci kritiko staršev jemljejo zelo osebno. Če jih nenehno opominjamo, da "niso dovolj dobri", začnejo verjeti, da z njimi nekaj ni v redu. To je strup za samozavest in notranjo stabilnost.
Izguba motivacije in slabo počutje
Pogosto je opaziti, da so otroci, ki jih starši stalno primerjajo z drugimi, utrujeni, brez energije, nezainteresirani, celo tesnobni. Vse to je posledica čustvene preobremenjenosti. Namesto da bi jih primerjave motivirale, jih pahnejo v stanje, kjer se počutijo, da trud nima smisla, saj nikoli ne bodo dovolj dobri.
Občutek manjvrednosti pri otroku pusti močne posledice. Otrok, ki ga ne sprejemamo takšnega, kot je, ne more biti srečen. Namesto, da svojega otroka primerjamo z drugimi, raje izpostavimo njegove vrline. Spodbujajmo ga, da razvija lastne potenciale in se trudi po svojih najboljših močeh. Tako se bo razvil v samozavestnega, zadovoljnega posameznika.
Vir: kafe.rs