Zakaj nekateri ljudje vedno zamujajo?

27. 8. 2023
Deli
Zakaj nekateri ljudje vedno zamujajo? (foto: shutterstock)
shutterstock

Strokovnjaki menijo, da neprestano zamujanje nekaterih ni nujno zavestno dejanje, temveč je razlog v podzavestnih mehanizmih. 

Vsi poznamo koga, ki vedno zamuja. Pogosto si, ko čakamo to osebo, mislimo, da je oseba neresna, celo nesramna ali lena, vendar to velikokrat ne drži. Za zamujanje obstajajo tudi različni razlogi. Poiskala jih je novinarka BBC Laura Clarke, ki zase pravi, da ima težave z neprestanim zamujanjem tudi sama.

Dojemanje ljudi, ki zamujajo, je skoraj vedno negativno. Po besedah britanske kognitivno-vedenjske terapevtke in klinične psihologinje Harriet Mellotte je netočne ljudi zlahka dojemati kot neorganizirane, kaotične, celo nesramne in takšne, ki ne upoštevajo drugih. A v resnici se veliko tistih, ki stalno zamujajo, zaveda škode in posledic, ki jo lahko njihovo zamujanje sproži, in jih je zaradi tega velikokrat tudi sram, vendar jim nikakor ne uspe, da bi spremenili to svojo nezavedno navado. 

Tipični stalni zamudniki svojega zamujanja načeloma ne marajo, ta njihova lastnost pa je pravzaprav njihov nasprotnik, v svoji knjigi Never Be Late Again piše Diana DeLonzor.

Zamudniki imajo enake osebnostne značilnosti

Nenehno zamujanje ni nujno zavestna krivda tistega, ki zamuja, ampak gre lahko za podzavestno dejanje.

Strokovnjaki ugotavljajo, da imajo ljudje, ki imajo težavo biti točni, pogosto nižjo stopnjo samokontrole, tesnobo ali nezavedno nagnjenost k iskanju vznemirjenja. Nekje (verjetno že v družini) so se navadili, da jim je pritisk, ko zamujaš in si v stresu, domač. 

Še ena lastnost, ki bi lahko vplivala na zamujanje, pa je tudi razlika v dojemanju merjenja časa

Ameriški profesor psihologije na univerzi v San Diegu Jeff Conte je leta 2001 izvedel študijio, v kateri je udeležence razdelil na dva tipa ljudi. Tip A so bile osebe, za katere sta značilni lastnosti, kot sta tekmovalnost in ambicioznost, tip B pa osebe, ki so po naravi ustvarjalne, refleksivne in raziskovalne. Avtorji študije so jih prosili, naj po občutku ocenijo, kdaj bo minila ena minuta.

Ljudje, ki so jih uvrstili pod tip A, so imeli v povprečju občutek, da je ena minuta minila po 58 sekundah, medtem ko so udeleženci, ki so jih uvrstili pod tip B, menili, da je ena minuta minila šele po 77 sekundah.

Vzrok je lahko tudi v duševnem zdravju

Mellotte meni, da se ljudje z anksioznostjo določenim situacijam pogosto izogibajo. "Posamezniki z nizko samozavestjo so morda kritični do svojih sposobnosti, zaradi česar si lahko vzamejo več časa za preverjanje svojega dela."

Vzrok pa je lahko tudi depresija, ki je pogosto povezana s pomanjkanjem energije, zato je ljudem, ki trpijo za tem stanjem, pogosto težko zbrati dovolj motivacije, da bi bili točni. 

Vir: metropolitan.si 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja