Užitek v kavi

10. 1. 2011
Deli

Prav noben napitek ni tako osvojil sveta kot prav kava. Domovina kave je tropska pokrajina Caffa v Etiopiji, kjer divji kavovec še danes uspeva in je bil od tu verjetno v 7. stoletju prenesen v arabski svet.

Njen bogati vonj nas zjutraj zbudi in pripravi na akcijo. Sledi ji tista prva, topla dišeča skodelica v službi. Najboljše pri tem pa je, da kava ni le eden od sladkorčkov našega vsakdana, ampak je tudi zelo zdrava:

Kava krepi zdravje in duha!

Razveseli človeka, stimulira mišice, pospeši prekrvavitev in spodbuja črevo.

Kava daje moč!

Kofein deluje kot gorivo. Že ena sama skodelica pospeši izgorevanje maščob in ohranja raven ogljikovih hidratov v telesu. Vsaj tako pravi študija univerze iz ZDA, ki na dan za dobro počutje priporoča dve skodelici kave.

Kava zbudi!

Da bi človek popolnoma izkoristil njen učinek, je najbolje, da kavo spije pred kratkim dremežem. Njeno pravo delovanje se začne šele po 30 minutah – zato je najbolje vmes še malo zadremati.

Kava gladi kožo!

Kava prodre v odprte pore in razbije nabrano maščobo na manjše dele, ki nato zapustijo telo s preostalimi toksini, zato se tudi koža sprosti in očišči. Kofein je dodan tudi veliko kremam proti celulitu. Poleg tega kofein vsebuje antioksidante, ki vežejo proste radikale, zato se zmanjšujejo tudi gubice.

Kava je užitek!

Kavoljubci menda več seksajo – no, vsaj tako pravijo strokovnjaki iz univerze v Michiganu. Kava namreč izboljša premikanje spermijev, pravijo na univerzi v Sao Paulu. Seveda – kava je za užitkarje, za ljubitelje življenja!

Kava ohrani trezno glavo!

Redno pitje kave onemogoča bolezni, ki jih povzroča holesterol, in zmanjša možnosti za demenco, trdijo ameriški znanstveniki. Raziskovalci z univerze v Severni Dakoti so v strokovnem časopisu Journal of Neuroinflammation še zapisali, da so že prejšnje študije dokazale, da kava zmanjša možnost za alzheimerjevo bolezen. Ugotovili so, da pozitiven učinek prinese ena skodelica kave na dan. Nove raziskave na živalih po pokazale, da vnos kofeina zvišuje stopnjo neprepustnosti vitalnega filtra med možgani in glavnim dotokom krvi. Tako dodatno ščiti osrednji živčni sistem pred potencialno nevarnimi kemijskimi snovmi iz krvi. Znano je, da visoka raven holesterola v krvi veča prepustnost tega filtra in tako povečuje možnosti za bolezni možganov.

Kdo spije največ kave?

Izsledki najnovejše raziskave so veliko ljudi zelo presenetili. Največ kave na stari celini namreč spijejo Finci. S tem pa presenečenj še ni konec. Največ čaja med evropskimi narodi ne popijejo Britanci, kot jih veliko misli, ta naslov je namreč pripadel Turkom. Povprečen Finec v letu dni za svoje vsakodnevno užitke porabi 12 kilogramov kavne mešanice. To je kar dvakrat več od italijanskih ljubiteljev kave. Zanimivo je, da so se na vrhu te zanimive lestvice znašli tudi Norvežani in Danci, za katere je doslej veljalo, da niso tako navezani na črni opojni napitek.

Kakšno kavo najraje pijemo?

V sredozemskih državah je najbolj priljubljen ekspreso. Samo Italijani v letu dni spijejo približno 14 milijard skodelic kave. Turki in Balkanci imajo raje gosto in močno kavo, ki se precej razlikuje od tiste, ki jo najdemo na mizah Skandinavcev. Severnjaki kavo pogosto 'presekajo' z mlekom, kar pa ni v navadi pri Italijanih in Grkih. Slovenci imamo v resnici radi vse vrste kave – od ekspresa, turške kave do filter kave – jah, naša državica je pač na stičišču različnih družb in kultur, tako da pri nas vsak pije svojo najljubšo kavo.