Ali nam homeopatija lahko pomaga pri koronavirusu?

6. 8. 2020
Deli
Ali nam homeopatija lahko pomaga pri koronavirusu? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

"Homeopatija je sicer zaslovela v 19. stoletju prav zaradi uspehov pri zdravljenju takratnih epidemičnih nalezljivih bolezni, kot so kolera, tifus, rumena mrzlica, davica, škrlatinka in gripa," pravi znan homeopatski zdravnik dr. Živan Krevel v Sensinem intervjuju. 

Veliko statistik je zbral odličen homeopatski zgodovinar Thomas Lindsley Bradford v knjigi The Logic of Figures or Comparative Results of Homoeopathic and OtherTreatments, izdani leta 1900 v Filadelfiji. Navajam le nekaj številk za lažjo predstavo: eden najzgodnejših ‘epidemičnih’ preizkusov homeopatije je bil med epidemijo tifusa leta 1813, ki je sledila umiku Napoleonove vojske iz Rusije. Ko je vojska prispela v Leipzig, je dr. Hahnemann zdravil 180 primerov in izgubil le dva bolnika. Za primerjavo, uradna medicina je takrat imela okoli 30-odstotno umrljivost.

V tridesetih letih 19. stoletja je bila velika nadloga po Evropi tudi kolera. Uradna smrtnost je bila od 40- (Imperialni svet Rusije) do 80-odstotna (Osler’s Practice of Medicine). Dr. Quin v Londonu poroča, da je bila v letih 1831‒32 v 10 homeopatskih bolnišnicah smrtnost le devetodstotna.

V naših krajih pa je znan podatek iz Šmartnega pod Šmarno goro pri Ljubljani, kjer je deloval dr. Matej Faust Gradišek, zdravnik homeopat in prior Usmiljenih bratov, ki je leta 1836 zdravil 220 bolnikov s kolero in jih pozdravil 215 (97,7 %)!

Leta 1854 je kolera ponovno udarila v Londonu. Ta epidemija je bila zgodovinsko pomembna, saj jim je prvič uspelo ugotoviti vir okužbe v vodovodnem sistemu mesta ‒ ko so sporno vodno črpalko zaprli, se je epidemija končala. Angleški parlament je zahteval poročilo o uspešnosti raznih zdravljenj, a v poročilu niso bili zajeti homeopatski podatki. Zahtevali so pojasnilo in odgovor je bil, da bi ti preveč vplivali na rezultate. Poročilo je razkrilo, da je imela uradna medicina 59,2-odstotno, homeopatija pa zgolj devetodstotno smrtnost.

Imate kakšne informacije o tem, kako je homeopatija pomagala pri epidemiji, pandemiji v novejšem času? Obstajajo namreč podatki, da je bila učinkovita tudi pri eboli.

Epidemiologinja prof. Jennifer Jacobs je raziskovala uspešnost homeopatije pri zdravljenju endemičnih drisk pri otrocih v Hondurasu, Nepalu in Nikaragvi. Pri otrocih, ki so prejemali homeopatsko zdravljenje, je bilo opaziti statistično
pomembno hitrejše ozdravitve in blažji potek bolezni.

Zanimivo je dogajanje na Kubi, kjer naj bi imeli odličen zdravstveni sistem in so posebni pri tem, da niso alergični na homeopatijo. (smeh) Leta 2010 je tako izšel članek o rezultatih velikega programa preventive pred nevarno zoonozo leptospirozo, ki je še vedno zelo razširjena v tropskih državah in za katero letno zboli milijon ljudi, umre pa jih skoraj 60.000. Leta 2007 so pripravili homeopatsko zdravilo iz štirih sevov Leptospire sp. (to ni homeopatsko zdravilo v ožjem pomenu, temveč izopatsko, saj je pripravljeno iz povzročiteljev bolezni) ter ga preventivno dali 2,3 milijona (!) prebivalcev v bolj izpostavljenih delih Kube.

Rezultati so bili odlični, saj se je incidenca (pojav) bolezni pri tistih s homeopatsko preventivo statistično zelo pomembno zmanjšala, kar se pa ni zgodilo pri preostalem prebivalstvu, ki zdravila niso prejemali.

Pozitivne izkušnje s homeoprofilakso proti leptospirozi na Kubi so vodile v programe homeoprofilakse tudi za druge infekcijske bolezni ‒ hepatitis A, prašičjo gripo A(H)1N1, pnevmokokne pljučnice in vročico dengue.

Celoten intervju lahko preberete v tiskani Sensi avgust/september 2020

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez