Tukaj so toplejši dnevi, z njimi pa pozdravljamo tudi nadležne komarje. Običajno že avtomatsko ubijemo komarje, vendar tudi ta bitja igrajo pomembno vlogo v ekosistemu...
Njihov pik lahko prinese neprijetno srbečico, včasih pa so komarji lahko tudi prenašalci bolezni. Kljub temu, da se jim ljudje najraje izognemo ali jih ubijemo, pa imajo komarji v ekosistemu več funkcij.
Opraševanje rastlin
Ko govorimo o opraševalcih, pogosto pomislimo na čebele, ki igrajo ključno vlogo pri pridelovanju hrane. Vendar čebele niso edine pomembne opraševalke.
Pri večini vrst komarjev se samci hranijo z nektarjem in drugimi rastlinskimi sokovi (včasih to počnejo tudi samice). Pri tem komarji delujejo kot pomembni opraševalci za tisoče rastlinskih vrst.
Hrana za ostale živali
Številne ribe in ptice se hranijo z insekti, ki jih je veliko in so enostavni za ulov. Med drugim se hranijo tudi s komarji. V stoječih vodah ličinke komarjev predstavljajo hrano ne le za ribe, temveč tudi za želve, žabe, kačje pastirje in druge živali.
Tudi odrasli komarji predstavljajo primarni vir hrane za določene kuščarje, žabe, pajke in žuželke. Nekatere ptice in netopirji pa jih uživajo kot dodatno hrano.
Kako se ustrezno zaščititi pred komarji?
Ne samo, da je pik komarja nadležen, lahko je tudi nevaren. Komarji namreč lahko prenašajo resna obolenja, v določenih primerih pa pik lahko pripelje tudi do alergijskih reakcij.
Najbolj optimalno je, da se zaščitite s pomočjo sredstev, ki komarje samo odganjajo, vendar jim ne škodijo. Prav tako bodite pozorni, da s sredstvi ne škodujete drugim živalskim in rastlinskim vrstam.
Pridružite se našemu izzivu za Zemljo
Če vas zanima, kako lahko še dodatno prispevate k bolj zeleni prihodnosti, se pridružite našemu 5-tedenskemu izzivu za Zemljo. Skupaj bomo odkrivali, kako lahko z majhnimi spremembami v svojem vsakdanu naredimo veliko za boljši jutri.
Vabljeni, da se nam pridružite in v času izziva prejemate nasvete, trike in predloge, kako lahko zmanjšamo svoj vpliv na okolje. Ustvarjajmo lepši svet z majhnimi dejanji.
Viri:
anypest.com
britannica.com