Zvočni umetnik Andrej Kocan, avtor zabeležb izginjajoče glasbe, in Darrell Jónsson, intermedijski umetnik iz ZDA, delujoč v Pragi, bosta v Slovenski kinoteki v četrtek, 20. junija 2019, s pričetkom ob 21. uri, s prepletanjem zvoka in videa v živo ustvarjala kolaž tradicionalnih izročil skozi prizmo sodobnih tehnik.
Glasba od nekdaj spremlja človeka – pri delu, duhovni praksi, slavjih, obredih ... Tradicionalnih oblik petja danes skoraj ni več; ohranile so se bolj ali manj samo v odročnih krajih in majhnih skupnostih, zaradi modernizacije pa tudi v teh kontekstih počasi izginjajo in se ne prenašajo več na mlajše generacije. Za beleženje tovrstne glasbe v največji meri skrbijo etnomuzikologi in glasbeni folkloristi, a ker so njihovi posnetki navadno slabše kvalitete in shranjeni po različnih arhivih, je ”neposvečenemu” poslušalcu tako rekoč nedostopna, sploh, če bi jo hotel slišati v zadovoljivi kvaliteti. Njeni odmevi nas večinoma dosegajo zgolj v obliki t. i. world music, kjer pa je največkrat zelo spremenjena, na način, ki ustreza okusu in zabavi zahodnega poslušalca.
Andrej Kocan na številnih popotovanjih po svetu beleži tradicionalne glasbe in kulturne prakse ljudstev sveta, in s kamero in mikrofonom sledi, kako se le-te nezadržno spreminjajo v sodobnem globaliziranem svetu. Tovrstne terenske posnetke potem v živo preoblikuje v nenarativno avdiovizualno potovanje, ki prehaja iz raziskovalno estetske domene v območje kontemplativno meditativne izkušnje.
Z Darrellom Jónssonom sta v sklopu projekta Urban Space Epics osebni poetiki in tehnološka pristopa prvič združila v javnem AV performansu septembra 2018 v praškem Meet Factory. Na tokratnem avdiovizualnem potovanju bomo priča izvornim zapisom zvoka in slike, ki so bili posneti Na Kitajskem – v provincah Yunnan, Sichuan, Guangxi, Xinjiang na Filipinih, v Maroku, Ukrajini, Slovaškem in na izbranih območjih bivše Jugoslavije in na Danskem. Avtorja bosta pred nami videno in slišano aranžirala v sodobno in hkrati spiritualno večmedijsko izkušnjo.
O AVTORJIH
Andrej Kocan (Ljubljana) je zaključil študij na Danski kraljevi akademiji za glasbo – smer mojstra zvoka, kjer se je najprej posvečal klasični glasbi, nato pa vse bolj tradicionalni glasbi, predvsem azijskim izročilom, zato je dve leti študiral na Šanghajskem konzervatoriju za glasbo in v tem času raziskoval izročila manjšinskih avtohtonih ljudstev, ki živijo na območju Kitajske ter posnel njihovo staro ljudsko glasbo. Skladbe je predstavil na zgoščenki Drug(ačn)a stran Kitajske / The Other Side of China, ki je pri Založbi Klopotec izšla leta 2017.
Darrell Jónsson (Praga) je eksperimentalni režiser in video umetnik iz ZDA. V središču njegovega raziskovanja je vloga performativnosti v različnih kulturah in uporaba živega analognega filma, žive glasbe in psalmodije kot primarnega medija. Je stalni rezident sodobnega kulturnega središča Meet Factory v Pragi.
Več informacij: andrej.kocan@gmail.com, andrejkocan.com
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj