Podrimo pristranske stereotipe o islamskem svetu

7. 5. 2015
Deli
Podrimo pristranske stereotipe o islamskem svetu

Če si še niste ogledali izjemne svetovne, večkrat nagrajene razstave 1001 izum – odkritja zlate dobe islamske civilizacije, ki si jo je po svetu ogledalo več kot 6 milijonov ljudi, lahko to storite še do 2. julija letos. Razstavo bogati še kvaliteten in brezplačen obsejemski program s številnimi strokovnimi predavanji.

Razstava 1001 izum temelji na strokovnih in verodostojnih temeljih in nam približa pomembno, a sodobnemu človeku odmaknjeno, predvsem pa zastrto dediščino izjemnih učenjakov in izumiteljev različnih veroizpovedi in kultur iz civilizacije, ki se je od 7. do 16. stoletja razprostirala od Španije do Kitajske. Predstavlja vznemirljivo, toda podcenjeno obdobje v zgodovini znanosti, čas, ko so se možje in žene mnogih različnih veroizpovedi, mnogih različnih kultur z ramo ob rami trudili, da bi bolje razumeli svet okoli sebe ter izboljšali kakovost življenja soljudem v svoji družbi.

Razstava je odlična priložnost, da podrobneje spoznamo ogromen doprinos islamske kulture in znanosti, ki je žal še vedno pogosto po krivem negativno stereotipizirana. K temu zagotovo pripomore obširen strokovni spremljevalni program razstave z odličnimi predavanji.  

Spremljevalni program:

Petek, 15. maj ob 9.00

Koran kot vir in navdih islamske civilizacije, znanosti in kulture

Predavatelj: Mohsen Alhady in Margit P. Alhady

Vstopnina: brezplačno za obiskovalce razstave

Opis: Vpliv Korana na razvoj in razcvet zlatega tisočletja islamske civilizacije. Predavanje izhaja iz izjemnih znanstvenih in kulturnih dosežkov islamske civilizacije kot večkulturne družbe različnih veroizpovedi. Krajši predstavitvi Korana sledijo konkretni primeri iz Korana, ki govorijo o znanju in vedenju. Nato skupaj preberemo izbrano suro iz Korana in o njej razmislimo.

Ciljna skupina: mladostniki in odrasli

Ponedeljek, 18. maj ob 17.30

Doprinos žensk k Zlati dobi islamske civilizacije: znanost, medicina in politika

Predavatelj: doc.dr. Nadja Furlan Štante

Vstopnina: brezplačno za obiskovalce razstave

Opis: Prispevek v prvi vrsti opozori na pomen in doprinos muslimanskih žensk, ki so skupaj z moškimi pomembno prispevale pri gradnji islamske kulture oziroma Zlate dobe islama.

Muslimanke so bile zelo uspešne in prepoznavne v poeziji, literaturi in umetnosti. Poleg tega so muslimanke pomembno prispevale tudi na področju matematike, astronomije, medicine ter v stroki zdravstvene nege. Opozorili bomo na nekatere posameznice, ki so imele pomembno vlogo pri spodbujanju dobrodelnih, izobraževalnih in verskih ustanov: Zubayda (Zubaidah bint Ja'far) je pionirka najbolj ambicioznega projekta kopanja vodnjakov in vodnih zajetij ob romarski poti od Bagdada do Meke in Medine (Darb Zubaidah); Sutayta, ki je bila matematičarka in ekspertna sodna priča na sodiščih; Dhayfa Khatun, ki je poznana po svoji politični in družbeni angažiranosti in se je odlikovala pri državniškem upravljanju; Fatima al-Fehri, ki je ustanovila Qarawiyin mošejo in univerzo v Fezu; in izumiteljica Al-'Ijliya (Mariam "Al-Astrolabiya")...

Ciljna skupina: mladostniki in odrasli

Četrtek, 28. maj ob 17.30

Razvoj filozofije in družboslovja v islamski kulturi in civilizaciji

Predavatelj: Mufti dr. Nedžad Grabus

Vstopnina: brezplačno za obiskovalce razstave

Opis: Islamska kultura in civilizacija sta se z nasledstvom iz antike srečali že v stari Siriji, glavni središči sta bili v Damasku in Bagdadu. Proces prevajanja grških del v arabščino je izzval nov val razvoja mišljenja, ki je imelo pomembno vlogo pri oblikovanju Evrope.Na predavanju bodo predstavljeni najpomembnejši avtorji, kot so Al Kindi, Al Farabi, Ibn Rušd, Al Gazali, Ibn Haldun ter drugi, in njihova dela, ki so cenjena v znanstvenih krogih.

Ciljna skupina: Odrasli in strokovna javnost

Sreda, 3. junij ob 17.30

Sociološko razumevanja islama

Predavatelj: Dr. Anja Zalta

Vstopnina: brezplačno za obiskovalce razstave

Opis: Dr. Zalta bo v svojem predavanju o sociologiji islama predstavila teološko razumevanja islama, hkrati pa pokazala, da tovrstno razumevanje ne more v celoti razložiti sodobnih družbenih, političnih in ekonomskih transformacij, ki se dogajajo v svetu danes. Da bi razumeli sodobne fenomene, jih bomo v predavanju povezali s sociološkim razumevanjem islama, kot je to storil prvi muslimanski sociolog Ibn Khaldun, ter pokazali na izzive, ki so jih deležne muslimanske družbe v evropskem kontekstu in širše.

Ciljna skupina: mladostniki in odrasli

Četrtek, 11. junij ob 17.30

ISLAMSKo-orientalna arhitekturna dediščina v evropi

Predavatelj: mag. znanosti, urbanistka in prostorska planerka Sabina Mujkić

Vstopnina: brezplačno za obiskovalce razstave

Opis: Orient v Evropi, »Vzhod« na Zahodu. Prepletenost Vzhoda in Zahoda. Preplet/stik islamske z zahodno civilizacijo. Več kot 1200 let neposrednega vpliva islamske civilizacije na evropska mesta. Prispevek islamske civilizacije k bogati kulturni dediščini Evrope v dveh značilnih razvojnih obdobjih: v obdobju islamskega kalifata v Andaluziji, na Siciliji ... v obdobju Osmanskega cesarstva predvsem na Balkanu ter v drugih delih Evrope. Predavanja vodijo od Cordobe, Granade, Sicilije ter skozi balkanska mesta do Istanbula in prikazujejo najbolj tipične elemente orientalskih vplivov, ki so v evropskih mestih prisotni danes. Evropski objekti islamske arhitekture na Unescovem seznamu svetovne dediščine. Vplivi islamske filozofije in kulture življenja na mesta v poeziji, literarnih besedilih in v izvirni bosensko-hercegovski sevdalinki, kjer so opevane tudi arhitekturne forme in urbane strukture tega vpliva. Razumevanje »vakufa« kot temelja orientalskega mesta v Evropi, ki je vplival na oblikovanje kulturnega, izobraževalnega, verskega, administrativnega in gospodarskega središča in ki je pogosto nastal iz dobrotništva, njegov izvor pa je zapisan neposredno v Koranu.

Ciljna skupina: mladostniki, odrasli in strokovna javnost

Četrtek, 17. junij ob 17.30

Pesništvo sufijev – islamskih mistikov

Predavatelj: pesnica in prevajalka Barbara Hočevar Balon

Vstopnina: brezplačno za obiskovalce razstave

Opis: Pesnica in diplomirana prevajalka gospa Barbara Hočevar Balon bo v svojem predavanju predstavila termin "sufi", življenje in delo sufijev ter njihovo vlogo v zgodovini in danes.

Ciljna skupina: odrasli in strokovna javnost

Sreda, 24. junij ob 17.30

ISLAMSKA kaligrafija in arabeske

Predavatelj: mag. znanosti, urbanistka in prostorska planerka Sabina Mujkić

Vstopnina: brezplačno za obiskovalce razstave

Opis: Kaligrafska ornamentika, ki skoraj vedno predstavlja verze iz Korana, in njena pomembnost. Obstaja v vseh velikostih in načinih umetniškega izražanja; enotnost, usklajenost, raznolikost, neskončnost, barvitost in geometrija arabesk predstavljajo univerzalnost islamske umetnosti.

Kaligrafija, umetniški način zapisovanja v arabskem jeziku, kasneje v perzijskem in osmanskoturškem, se kot umetniška oblika, ki ima poleg dekorativne tudi posebno sporočilno vrednost, pojavlja na objektih, kot so džamije, medrése, na nagrobnih spomenikih in v številnih drugih oblikah in materialih.

Arabeska, značilna islamska oblika stilizacije z geometrijsko, rastlinsko, kaligrafsko ter tudi figuralno ornamentiko. Prisotna je v arhitekturi, pa tudi v vrezanem ali poslikanem okrasju na keramiki, steklu, kovini, zlasti pa v iluminaciji. Na predavanjih bo predstavljen pojav kaligrafije in arabesk, pa tudi miniaturnega slikarstva, upodobljenega v številnih različnih formah, geometrijskih oblikah in barvah. Poudarek bo tudi na prisotnosti islamske umetnosti v evropskem prostoru.

Ciljna skupina: mladostniki, odrasli in strokovna javnost

Več informacij o razstavi najdete na www.1001izum.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja