10 lekcij iz stoicizma, ki vam lahko pomagajo, če se počutite izgubljeni v življenju

18. 6. 2024
Deli
Stoicizem se temelji na velikih besedah ali zapletenih idejah. Gre za praktične nasvete, ki nam lahko pomagajo živeti bolje in občutiti več nadzora. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Se kdaj počutite, kot da brezciljno plujete skozi življenje? Niste sami. To doživljamo vsi. Morda pa vas bo presenetilo, vendar vam lahko starodavna filozofija, imenovana stoicizem, ponudi nekaj pomoči. 

Stoicizem se temelji na velikih besedah ali zapletenih idejah. Gre za praktične nasvete, ki nam lahko pomagajo živeti bolje in občutiti več nadzora.

V redu je, če nimate vseh odgovorov.

Pogosto nam pravijo, da moramo vedeti, kam gremo v življenju; da moramo imeti načrt. Toda resnica je, da je v redu, če nimamo vseh odgovorov.

Stoicizem nas uči, da je življenje nepredvidljivo, in to je povsem v redu. Namesto da bi se obremenjevali z neznanim, se stoiki osredotočajo na tisto, kar lahko nadzirajo – svoja dejanja in odzive.

Naslednjič, ko se počutite izgubljene, ker nimate zemljevida za svoje življenje, se spomnite, da je to v redu. Osredotočite se na tisto, kar lahko storite zdaj, in zaupajte, da bo ostalo sledilo.

Sprejmite spremembe; ne bojte se jih.

Sprememba je edina stalnica v življenju. Sliši se klišejsko, vendar je res. Zakaj se torej tako močno borimo proti njej?

Stoicizem nas uči, da sprejmemo spremembe, ne pa da se jih bojimo. Čeprav so spremembe lahko strašljive in neprijetne, so tudi to, kar nam pomaga rasti in se prilagajati. S sprejemanjem in celo dobrodošlico spremembam lahko postanemo bolj odporni in prilagodljivi v življenju.

Naslednjič, ko se soočate z veliko spremembo in se počutite izgubljene, se spomnite: sprememba ni vaš sovražnik. Je le del življenja in morda vas lahko pripelje do nečesa boljšega.

Ne obremenjujte se z malenkostmi.

Stoiki verjamejo, da bi morali svojo energijo prihraniti za stvari, ki resnično štejejo v življenju. Zakaj bi zapravljali svojo energijo za nepomembne stvari, na katere boste jutri pozabili? Namesto tega se osredotočite na širšo sliko.

Z učenjem, da se ne obremenjujete z malenkostmi, se osvobodite nepotrebnega stresa in se lahko osredotočite na tisto, kar je resnično pomembno. To pa je zelo osvobajajoče!

Ovire spremenite v priložnosti.

Stoiki verjamejo, da je vsaka ovira, s katero se soočamo v življenju, priložnost za učenje in osebno rast. Probleme ne vidijo kot blokade, temveč kot priložnosti.

Naslednjič, ko naletite na problem ali izziv, nanj ne glejte kot nazadovanje. Namesto tega ga poskusite videti kot priložnost, da se naučite nekaj novega ali okrepite svoj značaj. Ne gre le za optimizem; gre za preoblikovanje vašega pogleda na težave.

Bolj cenite notranji mir kot materialno bogastvo.

Živimo v svetu, ki pogosto ceni materialno bogastvo nad vsem drugim. Kupujemo najnovejše naprave, luksuzne avtomobile in oblikovalska oblačila, misleč, da nas bodo osrečili. Toda stoicizem nas uči nekaj drugačnega in globoko srčnega: pravo bogastvo leži v naši notranjosti.

Stoiki trdijo, da zasledovanje zunanjih stvari pogosto vodi v stres in nezadovoljstvo, saj vedno obstaja nekaj novega, česar si želimo. Po drugi strani pa lahko iskanje miru v sebi – skozi samosprejemanje, potrpežljivost in hvaležnost – prinese trajno srečo, ki je ne more kupiti noben denar.

Vadite vsakodnevno samorefleksijo.

Stoiki veliko stavijo na samorefleksijo. Vsak dan si vzamejo čas za pregled svojih dejanj, odločitev in čustev. Ta praksa jim pomaga razumeti njihove prednosti in slabosti ter kako se lahko izboljšajo.

Če se počutite izgubljene, poskusite vsak dan preživeti nekaj minut v tihem razmišljanju. Morda boste presenečeni nad tem, kar boste odkrili o sebi.

Opustite potrebo po odobravanju.

Bodimo iskreni. Vsi hrepenimo po odobravanju, bodisi gre za všečke na naših Instagram objavah bodisi za pohvalo od šefa. Toda stoicizem nas sooča s kruto resničnostjo: opustiti moramo to potrebo po odobravanju.

Stoiki nas učijo, da je iskanje potrditve pri drugih izgubljena igra. Mnenja ljudi so nestanovitna in ugajati vsem je nemogoče. Še pomembneje pa je, da nas lahko to privede do kompromisov glede naših lastnih vrednot in sreče.

Namesto da bi lovili odobravanje drugih, stoiki predlagajo, da se osredotočimo na to, da odobravamo sami sebe. Gre za to, da smo zvesti temu, kar smo, in živimo v skladu z lastnimi vrednotami, tudi če to pomeni plavati proti toku.

Živite v sedanjosti.

Ste vedeli, da smo ljudje edina bitja, ki preživijo toliko časa v skrbeh za preteklost ali prihodnost? To je fascinantno, a tudi pomembno dejstvo. Medtem ko je za nas naravno, da razmišljamo o preteklosti ali načrtujemo prihodnost, lahko preveč tega vodi v stres in tesnobo.

Stoiki verjamejo, da je sedanjost vse, kar resnično imamo, in je tisto, nad čimer imamo največ nadzora. Skrb glede preteklosti ali prihodnosti, torej glede stvari, ki jih ne moremo spremeniti ali predvideti, ni le neproduktivna, ampak nam odvzame tudi trenutno srečo.

Poskusite biti bolj pozorni na to, kje so vaše misli. Ko se zalotite, da se obremenjujete s preteklostjo ali prihodnostjo, se nežno vrnite v tukaj in zdaj. To je preprosta sprememba, ki lahko močno vpliva na vaše dobro počutje.

Glejte na življenje kot na učitelja.

Stoicizem nas uči, da je življenje naš največji učitelj. Vsaka izkušnja, vsak izziv, vsak trenutek veselja ali žalosti nam ima nekaj za naučiti, če smo odprti za učenje.

Naslednjič, ko se soočate s težavo, se, namesto da bi se spraševali "Zakaj se to dogaja meni?", poskusite vprašati "Kaj se lahko naučim iz tega?". Morda boste presenečeni nad modrostjo, ki jo boste našli.

Sprejmite tisto, česar ne morete nadzirati.

Bodimo iskreni: življenje je nepredvidljivo in pogosto stvari ne gredo po načrtih. Ne moremo nadzirati vsega, kar se nam zgodi, in to je težko sprejeti. Toda stoicizem nam to resnico postavi naravnost: sprejmite tisto, česar ne morete nadzirati.

Stoiki verjamejo, da se je treba osredotočiti na tisto, kar je v naši moči – naša dejanja, naše misli, naše odzive – in spustiti vse ostalo. Trdijo, da nas ne vznemirjajo dogodki sami, ampak naše misli o njih.

Stoiki najdejo veselje v preprostosti – cenijo tisto, kar imajo, namesto da bi hrepeneli po tistem, česar nimajo. Gre za iskanje veselja v majhnih stvareh – dobra knjiga, vroča skodelica kave, sprehod po parku. Te preproste radosti so pogosto spregledane, a prav te so tiste, ki resnično naredijo življenje vredno.

Povzeto po Hackspirit.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković