Kje je IZVOR vaših težav s SAMOZAVESTJO?

3. 8. 2024
Deli
mačka in lev (foto: shutterstock)
shutterstock

Preverite, kateri odnosi iz otroštva so lahko razlog za vašo negotovost v sedanjosti.

Samopodoba pomeni način, kako razmišljamo in čutimo o sebi. Ko imamo dobro ali visoko samopodobo, takrat:

  • se večino časa dobro počutimo glede tega, kdo smo,
  • verjamemo vase ter v svoje lastnosti in moči,
  • verjamemo, da smo vredni in zaslužimo vse dobre stvari v življenju, vključno z ljubeznijo, prijaznimi prijatelji in zabavnimi izkušnjami.

Imeti dobro samopodobo ne pomeni biti ves čas srečen ali vedno samozavesten. Vsi imamo včasih slabe dni in negativne misli. Toda ko imamo dobro samopodobo, lažje premagamo ta občutja tako, da smo prijazni do sebe in prosimo za podporo.

Samozavesti pa se učimo v otroštvu, jo pridobivamo in razvijamo v odnosih. Najprej in najpomembneje seveda v odnosu s starši. Če imate težave s samozavestjo, vzrok skoraj zagotovo tiči v nezdravih odnosih, ki ste jih imeli v času svojega razvoja. Čeprav se zdi kot zastarel kliše, se številni psihološki mehanizmi, ki nas oblikujejo kot odraslega, začnejo v otroštvu. Odnosi, ki smo jih vzpostavili, in način, kako smo komunicirali s ključnimi ljudmi v svojem življenju, nam lahko povedo veliko o tem, kdo smo danes.

Negativna sporočila lahko prihajajo od staršev, sorodnikov, vrstnikov, učiteljev, bratov ali sester ali preko družbenih omrežij. Ta sporočila imajo  velik vpliv, saj mlada oseba razvija svoje mnenje o sebi skozi način, kako so obravnavani v svojih odnosih. To še posebej velja med odraščanjem.

Vrste sporočil, ki škodijo samopodobi, vključujejo:

  • označevanje ali poimenovanje z besedami, kot so 'poredna', 'neumna', 'grda', 'slaba' ali 'čudna', tudi 'pridna'
  • kritiziranje, ko naredijo napake
  • prevelik pritisk za uspeh ali da vse naredijo dobro, ali pa jih opazijo le, ko nekaj dosežejo
  • prikazovanje številnih slik o tem, kakšna naj bi bila 'lepa' ali 'privlačna' oseba
  • grajanje, ko imajo težave s šolskim delom.

Tu so trije odnosi iz otroštva, ki lahko imajo še danes vpliv na našo samopodobo:

1. Odnos s starši

Večina vaše samozavesti izvira iz odnosa s starši. To je dejstvo. 

shutterstock

Če ste imeli starše, ki so vas pogosto kritizirali, nenehno pritiskali na vas, da morate vse narediti popolno, lahko imate še danes občutek, da “niste dovolj dobri”. Lahko pa so vas enostavno ignorirali.

Če vam mama in oče nista posvečala dovolj pozornosti, nista bila ponosna na vaše uspehe, verjetno nekje globoko v sebi še vedno gojite prepričanje, da si ne zaslužite več (več denarja, več pozornosti, več uspeha, več ljubezni...) Za zdrav razvoj in dobro samozavest je potreben dober stik med otrokom in staršem, nujna je tudi spodbuda in spoštovanje.

2. Odnos z brati in/ali sestrami

Če ste imeli v družini še sorojence, je bil tudi ta odnos pomemben vpliv že od samega začetka. Če ste imeli npr. starejšo sestro, ki ste jo imeli za vzornico, imate morda stabilno samozavest. Zrela bližnja oseba, ki ima sicer manj avtoritete kot starši, lahko pa predstavlja merilo in dodatno motivacijo, da postanemo boljši.

V nekaterih primerih pa se lahko počutimo tudi, kot da ves čas živimo v njeni senci. Če ste imeli mlajšega brata ali sestro, je bilo verjetno na vas več odgovornosti. S tem ste si lahko dokazovali, da ste vestna in močna oseba, seveda, če ta odgovornosti, ki vam je bila naložena, ni bila pretirana.

3. Odnos okolja

To se nanaša na okolje, v katerem ste odraščali (vrtec, šola, vaši vrstniki, stari starši, sosedje). Tudi učitelji v šoli lahko pomembno vplivajo na razvoj samozavesti. Ko odraščamo, je naša potreba po pripadnosti zelo močna - želimo si biti sprejeti in čutiti, da smo del skupine ter da imamo namen.

Če niste imeli dobrih odnosov s sošolci ali ste bili žrtev vrstniškega nasilja, če vas kdo od učiteljev ni maral ali se je spravljal na vas, obstaja verjetnost, da je vaša samozavest omajana.

V odrasli dobi je pomembno analizirati naše otroštvo in ugotoviti, kaj je še vedno del nas ter kako to spremeniti. 

Vir: Sensa RS

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj