5 načinov, na katere vam logika v današnjem svetu koristi bolj kot čustva

3. 7. 2016
Deli
Naj vas ne vodijo samo čustva (foto: Profimedia)
Profimedia

Strast je danes premium izdelek. Razum prevladuje. Ker le strukturirana, logična pot, je pot do uspeha. Uspeha, ki je danes edini opredeljivi cilj. Zato je strast tako težko umestiti v naš vsakdanjik - logika je preprosto bolj učinkovita. Naj vam podamo nekaj primerov.

1. Čustva nam povedo, kaj si v življenju najbolj želimo - logika nam pove, katera od teh želja bo prevladala

Če bi razvrščali svoje strasti in želje izključno po čustveni konotaciji, bi vsak dan počeli tisto, kar bi nas vodilo do največjega zadovoljstva. Delali bi le tisto, kar bi nas vodilo do sreče. A danes nobena pot ne vodi neposredno do sreče. So ovinki in križišča, stranpoti in obvozi. Zato potrebujemo logiko. 

Logika nam omogoči, da naše želje prednostno razvrstimo v nam najbolj smiselni red, ki bo morda, nekoč, vodil do še večje sreče. Na primer: danes si lahko vzamete prost dan ali pa delate na nekem projektu, ki bo potem prej končan in boste imeli rajši prost naslednji petek in tako podaljšan vikend. 

2. S čustvi izbiramo odločitve glede na to, kakšna oseba smo ali smo bili - z logiko izbiramo odločitve glede na to, kakšna oseba želimo biti

Intenzivnost strasti je v tem, da se ponudi kot protistrup za spremembe. Je čustvena inklinacija k nečemu poznanemu, udobnemu, prijetnemu. Kot stara glasba, ki jo slišimo desetletja kasneje in nas nemudoma povleče nazaj, v poznano in varno udobje že videnega. 

Zelo zanesljiv znak, da se v življenju premikate naprej, je zato vsekakor to, da ne veste, kaj počnete. Ker, če veste, potem verjetno počnete nekaj, kar ste že počeli. Je pot, po kateri ste že hodili. 

Čustva nas bodo zato vedno vodila k že poznanim užitkom. K sreči, ki jo poznamo in vemo, kako si jo zagotoviti. A to ni nujno naše najboljše stanje. Zato nam logika pomaga, da izberemo nekaj novega. Nekaj nepreverjenega, kar bo pomenilo, da stopamo korak naprej, k spremembam, da bomo lahko še boljši, kot smo.

3. Strast izvira iz navezanosti - logika navezanosti nasprotuje

Strast je navezanost na idejo, pogosto pogojeno z določenim prijetnim občutkom. Čustva nam velijo, da ta občutek poskušamo doživeti čim bolj pogosto. Zato ljudje, ko se jih vpraša, kako si predstavljajo življenje polno strasti (ne nujno seksualne), pogosto izrišejo mentalno sliko, v kateri počnejo stvari z ljudmi, ki jim prinašajo določene občutke. 

A takšna slika ni realna. V službi, ki jo obožujete, boste imeli tudi slabe dni. V razmerju z ljubeznijo svojega življenja, ne bo nujno enostavno - čeprav se to predvideva in k temu tudi (čustveno) stremi. 

Logika omogoči, da postavimo temelje tem idejam. Da k njim pristopimo, vedoč, da jim bomo predani tudi, kadar časi ne bodo lahki. 

4. Če si nekaj zelo želimo, še ne pomeni, da je to za nas prava izbira

Če smo na primer zelo strastni glede ideje, da bi bili avtomehanik, kirurg, odvetnik, televizijski voditelj, ali karkoli, to še ne pomeni, da je ta poklic za nas tudi tisti pravi poklic. Biti strasten glede nečesa ni kvalifikacijski faktor. Ni razlog, zakaj bi si nekaj zaslužili bolj, kot nekdo drug. (Primer: "To napredovanje sem si želel bolj kot on, ne razumem, zakaj nisem bil izbran?")

To ne velja le za službe in napredovanja. Velja tudi za materialne stvari. In tudi za razmerja. Nihče še ni dobil nečesa samo zato, ker si je to zelo želel. Ker je bil strasten glede ideje, da bi to imel. 

Logika razvrsti vse, kar si želimo, po faktorju primernosti. Kdo je v resnici tehnično najbolj usposobljen, da prejme to napredovanje? To delovno mesto? Kdo ima v resnici boljše finančno izhodišče, da lahko najame najboljše stanovanje v stavbi? Bi vi šli v razmerje z osebo, samo zato, ker si ta oseba zelo želi biti v razmerju z vami?

5. Strast je lažja izbira od obeh možnosti

Ljubiti osebo, ki nas čustveno popolnoma prevzame, a nas obenem psihološko (in morda celo fizično) zanemarja, ni težko. Težje je z osebo, ki nam zbuja tako močna čustva, prekiniti vse stike in se premakniti naprej. Čeprav bi to dejanje bilo bolj logično. Smiselno. In pravilno.

Če vam danes podarimo 100.000 evrov - kako jih boste porabili? Jahta? Avtomobil? Potovanje okoli sveta? Boste dovolili, da čustva zapravijo ta kup denarja ali bi se predali logiki in poskusili iz tega finančnega darila potegniti več, kot le trenutek emocionalne potešitve? Zdaj vam je verjetno jasno, zakaj se toliko žalostnih zgodb plete okoli ljudi, ki so zadeli visoke dobitke na loterijah.

Preberite še: Ne zapravite življenja iščoč pravo ljubezen