9 načinov, kako lahko umirite svoj zaskrbljeni um

10. 9. 2023
Deli
9 načinov, kako lahko umirite svoj zaskrbljeni um (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Naši umi so v osnovi kot snemalniki, ki ves dan (in včasih tudi ponoči) predvajajo svoje zvočne posnetke. Nekateri ljudje imajo posnetke, ki so prijetnejši, bolj optimistični ali realistični. Drugi pa ne. Veliko ljudi pogosto mučijo skrbi, ki vodijo v kroničen stres, anksioznost, depresijo ali pesimizem.

Čeprav nimamo vpliva na vrsto uma, s katerim smo se rodili ali ki smo ga razvili kot posledico življenjskih izkušenj, pa imamo možnost, da smo pozorni na svoje misli in pritisnemo na gumb za pavzo, preoblikujemo posnetke oziroma jih posnamemo znova.

Imamo možnost, da se zavemo narave svojih misli in tega, kako se odzovemo, ko ugotovimo, da so naše misli neučinkovite, škodljive ali neresnične.

Ko boste naslednjič ugotovili, da ste obtičali v začaranem krogu zaskrbljujočih misli, preizkusite nekatere od teh orodij za umiritev uma.

Osredotočite se na svoje čute

Če ugotovite, da ste se zapletli v zaskrbljene misli, preusmerite svojo pozornost k dejanskemu, resničnemu svetu: na svoj dih, na površino, na kateri sedite, stojite ali ležite, na barve ali oblike, ki jih vidite, na zvoke, ki jih slišite.

Začnite nenavezano opazovati svoje misli

Ko ugotovite, da vaš um predvaja neprijetne, strašljive ali stresne misli, spoznajte, da imate dva različna dela sebe: vaše misli in del vas, ki se jih zaveda. To dvoje ni isto. Vaša zavest je kot odprto nebo, vaše misli pa so kot oblaki.

Vprašajte se: Kdo ali kaj opazuje moje misli? Poglejte, kako se počuti ta del vas. Včasih se nam zdi, da smo svoje misli, vendar to ne drži. Naše misli prihajajo in odhajajo, tisti del, ki jih opazuje, pa je ves čas tukaj.

Prezračite svoj um

Poskusite si predstavljati imaginarno okno ali vrata na vrhu, zadaj ali ob straneh svoje glave. Nato si predstavljajte ali začutite, kako odpirate to okno ali vrata ter prezračite svoj um, kot bi prezračili sobo.

Širjenje miru

Poiščite del telesa, ki se počuti nevtralno ali mirno. (Lahko je celo konica prsta!) Osredotočite se na to občutje nevtralnosti ali miru ter si predstavljajte, kako se širi po vmes telesu.

Zahvalite se svojim skrbem

Morda se zdi protislovno, da bi se zahvalili svojim zaskrbljenim mislim, toda dejstvo je, da vam skrbi poskušajo pomagati. Poskušajo vas na nekaj pripraviti, nekaj načrtovati ali preprečiti kaj groznega. Težava pa je v tem, da nam skrbi v večini primerov dejansko ne pomagajo. Zgodi se samo to, da se vaš živčni sistem vzburi, kot da se že dogaja tisto, o čemer vas skrbi.

Zahvalite se skrbem, ker se vam trudijo pomagati, potem pa preusmerite pozornost na nekaj drugega.

Spremenite svoj odziv

Kako govorite sami s seboj, kadar ste zaskrbljeni? Je vaš notranji glas strog in kritičen ali prijazen in empatičen? Ko ugotovite, da se grajate, si poskusite povedati kaj lepega o sebi.

Odkrijte na kateri fazi duhovne rasti ste! Klikne tukaj.

Inventura skrbi

Premislite o stvareh, zaradi katerih ste se v preteklosti obremenjevali. Verjetno se mnoge od njih sploh niso zgodile. V nekaterih primerih so morda se, vendar ste zdaj na drugi strani tiste situacije – preživeli ste.

Kakorkoli že, koristno je priznati, da nam naše skrbi ne pomagajo premagovati izzivov, ampak nam pri tem pomagajo predvsem delovanje, čas, podpora drugih in sprejemanje.

Inventura dejanj

Če je vaš um poln skrbi, se vprašajte, ali je kaj, kar je treba (ali je mogoče) storiti. Če je, lahko zapišete načrt ukrepanja.

Če ni dejanskih korakov, ki bi jih lahko storili, pa obvestite svoj dobronamerni um o tem in nato preusmerite pozornost k čemurkoli, kar vas pomirja ali navdihuje.

Zaupajte svojemu prihodnjemu jazu

Recite si: »Če se to zgodi, se bom ukvarjal s tem takrat. Takrat bom imel informacije, ki jih zdaj nimam, ker se to zdaj ne dogaja.« Nato se vrnite v dejanski, resnični trenutek sedanjosti in poskrbite zase, kolikor lahko. S tem boste pridobili moč in jasnost, ki vam bosta pomagala, da se soočite se s čimer koli, kar vam bo prinesla prihodnost.

Pogosto, ko nas skrbi nekaj v prihodnosti, nimamo informacij, ki jih bomo potrebovali (in jih bomo imeli), če se bo tisto, o čemer nas skrbi, zares zgodilo. Ne moremo vedeti, kaj bomo potrebovali v prihodnosti, ker še nismo tam.

Če vas glede nečesa grozno skrbi in v sedanjem trenutku ni ničesar, kar bi lahko storili, poskusite zaupati svojemu prihodnjemu jazu.

Povzeto po Psychologytoday.com 

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije