Aerofobija: Strah pred letenjem z letalom in kako si lahko pomagate?

24. 6. 2023
Deli
Aerofobija: Strah pred letenjem z letalom in kako si lahko pomagate? (foto: shutterstock)
shutterstock

Strah pred letenjem oziroma aerofobija (tudi aviofobija) je eden najpogostejših fobij, ki jih poznamo.

Aerofobija lahko vpliva na vaše življenje, odločitve, ki jih sprejemate in občutke, ki vas spremljajo v določenih situacijah. Najpogosteje prinaša enega od dveh možnih scenarijev:

1. Oseba se popolnoma izogiba letenju in si pri tem pomaga z raznimi izgovori (grem kdaj drugič, ne želim na to destinacijo, grem z avtom itd.)

2. Oseba sicer potuje z letalom, vendar pred vsakim letom doživlja hudo stisko, lahko tudi napade panike. S tem, ko se bliža datum leta, oseba postaja vse bolj anksiozna. Na dan leta morda celo vzame pomirjevala. Situacija še se poslabša, ko je eden od letov neprijeten (turbulenca ali druga situacija, ki jo je oseba prepoznala kot nevarnost). 

Zakaj sploh pride do strahu pred letenjem?

Strah pred letenjem se običajno pojavi pri ljudeh, ki imajo veliko potrebo po nadzoru oziroma pri tistih, ki imajo težave z zaupanjem. 

Med letenjem imajo občutek, da je njihovo življenje v rokah nekoga drugega. Ne zaupajo pilotu, mehanikom, varnostnim ukrepom in drugim dejavnikom, ki imajo vlogo pri varnem letenju.

Po drugi strani pa so strahovi in fobije nasploh pogosteje prisotni pri tistih, ki v otroštvu niso imeli ustrezne čustvene podpore. Če se starš neustrezno odzove takrat, ko je otrok v strahu oziroma stiski, bo skozi leta lahko razvil številne strahove; večina njih je običajno iracionalnih.

Kako si pomagati?

Delno se z rednim letenjem strah lahko zmanjša, a to ne prinaša popolne rešitve, dokler oseba ne spremeni svojega prepričanja o letenju. Pomembno je, da ozavesti, da je strah iracionalen.

V pomoč so vam lahko naslednji nasveti:

  • Pred poletom preizkusite dihalne tehnike za sprostitev;
  • Poiščite doble plati letenja (privlačne destinacije, hitre prihod ipd.);
  • Rezervirajte karto v sprednjem delu letala (tam je manj turbulenc in v bližini imate osebje, če bi ga potrebovali) in izberite sedež, ki bi vam najbolj ustrezal (na sredini, ob oknu...);
  • Uživajte lahko hrano zaradi možne slabosti;
  • Naj vas ne skrbi začetni protokol, ko osebje pojasni varnostne ukrepe. Opomnite se, da to ne pomeni, da ste v nevarnosti, temveč gre za zakonsko obvezo;
  • Izogibajte se analiziranju in "iskanju napak" na letalu. Ko se zalotite, da to počnete, razmislite, kako lahko preusmerite svoje misli;
  • Opomnite se, da bo vse morebitne nenavadne spremembe najprej opazilo osebje, ki leti večkrat tedensko. Na letalu so z vami izkušeni ljudje, ki vedo, kako upravljati z letalom in na kaj morajo biti pozorni. 

Tukaj pa je še nekaj dejstev o varnosti letal, ki vam bodo morda pomagala:

  1. Vsak pilot ima tudi kopilota. Če bi pilotu postalo slabo ali ne bi mogel upravljati z letalom, mu na pomoč priskoči kopilot.
  2. Tudi če pilot in kopilot oba ne moreta upravljati z letalom, ima slednje opcijo "avtopilota" - opcija, da letalo avtomatsko varno pristane. Omenjeno opcijo zna nastaviti vsak član posadke.
  3. Na svetu se vsak dan zgodi med 180 in 220 tisoč poletov.
  4. Na 2.5 milijona poletov pride do ene nesreče. Možnost nezgode je zato resnično minimalna (in veliko manjša od nesreč z drugimi prevoznimi sredstvi, kot denimo z avtomobilom).

Kakor vse druge fobije, je tudi aerofobija nekaj, na čemer se da delati in nekaj, kar lahko premagate. Pot premagovanja ni lahka, je pa mogoča: s spremembo misli in prepričanj, z razreševanjem starih vzorcev, z vajo ter z delom na sebi.

Strahovi nas omejujejo pri tem, da bi živeli polno življenje. Opomnite se, da si tudi vi zaslužite živeti bolj svobodno in da je vaša dolžnost, da premagate vse, kar vas na poti do tega ovira.

Prirejeno po: @racionalnapsihologija

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije