Česa NE smete reči ljudem, ki so bili prizadeti med poplavami?

7. 8. 2023
Deli
Česa NE smete reči ljudem, ki so bili prizadeti med poplavami? (foto: shutterstock)
shutterstock

Čeprav bi morda želeli pomagati ljudem v stiski s spodbudnimi besedami, lahko hitro naredimo obratno. Preberite si, katerim stavkom se je bolje izogibati, ko je oseba ravno doživela tragično situacijo. 

1. Bodi hvaležen za vse, kar še imaš!

Človek, ki je nekaj izgubil, ima takrat pravico biti žalosten in žalovati za izgubo. Če mu rečete, da naj bo bolj hvaležen, s tem dejansko sporočate, da je očitno za vas nehvaležen, in se lahko počuti, kot da ga obsojate. Zadnje, kar potrebuje, pa je obsojanje. Raje ponudite pomoč, če jo potrebuje. 

2. Tega bi se moral lotiti takole …

Človeku, ki je ravno doživel tragično situacijo, ne govorite, kako naj živi, ​​misli ali čuti. Naj se sam odloči, kako in kaj. Samo vprašajte ga, kaj bi mu v tej situaciji najbolj pomagalo. 

3. Vse bo v redu – misli pozitivno.

To je najbolj splošen in odvečen nasvet, kar ga lahko damo. Veliko bolje je, če samo rečemo: "Vidim, da ti je sedaj res težko."

4. Osredotočaj se na lepe stvari.

Če osebi, ki je ravno sredi težke sitauacije, govorite, da naj vidi v tem lepoto, je to zelo lahkomiselno. V tem trenutko ne vidi lepih stvari in tudi to je čisto v redu. Ne potrebujemo v vsakem trenutku videti lepih stvari. 

5. A je v življenju sploh kaj takega, zaradi česar se je vredno sekirati?

Ne zmanjšujte težav ljudi. Njihove težave so pomembne in resnične!

6. Ljudje imajo veliko večje težave.

A res? S tem človeku dajete občutek, da je nepomemben in privilegiran, kar ni pošteno. Vsak od nas ima svoj nabor težav, s katerimi se mora spopasti. Za vsakogar so njegove težave največje in najbolj pomembne. Primerjanje je povsem brezplodno. 

7. Vem, kako ti je. 

Če ste dejansko doživeli podobno situacijo, potem morda res veste, kako grozljivo je lahko. Če niste, se ne pretvarjajte, saj nihče ne potrebuje lažnega razumevanja.

8. Nehaj se smiliti sam sebi.

Ne potrebujete spodbujati samopomilovanja, zavedajte pa se, da je v izredno težkih obdobjih težko videti svetlo luč.

Kaj lahko rečete namesto tega? 

1. Rad/a te imam.

Ljudje, ki so sredi težkega obdobja, potrebujejo opomnik, da so ljubljeni. Če lahko izkažete vsaj nekaj ljubezni, potem to storite. Ljubezen dela čudeže.

2. Tukaj sem, če me potrebuješ.

Ljudje v težavah potrebujejo našo podporo. 

3. Ali ti lahko kako pomagam?

Že samo izraz podpore je vreden veliko – četudi težave sami ne moremo odpraviti.

4. Bi rad/a delil/a svoje občutke?

Če je oseba pripravljena govoriti o tem, kaj preživlja, bo zelo hvaležna za dobrega poslušalca. Nikakor pa ne silite v nekoga, ki še ni na tej točki. Včasih je zelo težko pojasniti, zakaj se vse zdi brezizhodno in črno.

5. Priznam, da ne razumem, kaj doživljaš, ampak sem ob tebi.

Nič ni narobe s tem – če sami niste izkusili podobne situacije, res ne morete vedeti, kako se človek ob tem počuti. Ampak že dejstvo, da ste osebi, ki trpi, pripravljeni stati ob strani, je vredno veliko.

6. Žal mi je, da ti je hudo.

Takšen topel izraz sočutja zelo jasno izraža, da osebe ne boste pustili na cedilu.

7. Tudi jaz sem šel/a skozi to.

Če je to res, potem lahko razvijete odprt in globok pogovor, ki bo osebi, ki trpi, pomagal sprevideti, da ni edina v tej situaciji. 

8. Verjamem, da ti je težko, ampak vem, da boš tudi to preživel/a.

Pozitivna sporočila, ki resnično vlivajo upanje, so vedno dobrodošla. 

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar