Čustveno inteligentni starši izkazujejo dve preprosti, a ključni lastnosti.
Vzgoja zahteva mešanico potrpežljivosti, razumevanja in čustvene zavesti. Čustveno inteligentni starši se zavedajo ne le svojih čustev, temveč tudi čustev svojih otrok ter jih znajo ustrezno prepoznati in nanje reagirati.
Pregledna študija, objavljena v Psychological Reports, je pokazala, da sta dve osebnostni lastnosti še posebej pomembni za uspešno samoregulacijo in ustvarjanje uravnoteženega, čustveno podpornega družinskega okolja.
Tukaj sta dve ključni osebnostni lastnosti, ki jih izkazujejo čustveno inteligentni starši:
1. So vestni
Vestnost se nanaša na posameznikovo sposobnost biti organiziran, odgovoren in usmerjen k ciljem. Pri starših to pomeni, da skrbno in pozorno spremljajo potrebe svojih otrok ter vzpostavljajo rutine, ki otrokom dajejo občutek varnosti in doslednosti.
Preberite si še:
Zelo vestni starši so premišljeni v svojih dejanjih in se zavedajo, kako njihovo vedenje vpliva na otrokovo čustveno počutje. Na primer, posvetijo se premisleku o tem, kako različni vzgojni pristopi vplivajo na čustveni razvoj otroka. Prav tako so nagnjeni k postavljanju realnih pričakovanj za svoje otroke in zagotavljanju podpore, da jih ti lahko dosežejo.
"Ko postanejo starši, si vestni ljudje prizadevajo za red in strukturo, kar vodi v bolj prilagodljive vzgojne prakse," pišejo raziskovalci.
Vestni starši prav tako proaktivno rešujejo težave, preden postanejo večje. Ko se otroci soočajo z izzivi, jim vestni starši pomagajo s potrpežljivostjo in razumevanjem, namesto da bi reagirali impulzivno. Ta premišljen pristop omogoča otrokom, da se naučijo konstruktivno obvladovati svoja čustva.
Takšni starši pogosto dajejo prednost dolgoročni dobrobiti otrok pred hitrimi rešitvami. Pogosto se vključujejo v dejavnosti, ki spodbujajo čustveno inteligenco pri otrocih, kot so
odprta komunikacija, aktivno poslušanje in čustvena validacija.
2. So sprejemajoči
Sprejemljivost se kaže v toplini, prijaznosti in sodelovalni naravi. Starši, ki so sprejemajoči, so empatični in sočutni, kar jim omogoča čustveno povezovanje z otroki. To otrokom pomaga, da se počutijo ljubljene, razumljene in cenjene.
Sprejemajoči starši so vešči prepoznavanja čustev svojih otrok ter nanje reagirajo na skrben način. Pogosteje se poslužujejo empatičnega poslušanja, kjer si prizadevajo resnično razumeti otrokovo perspektivo brez obsojanja. To spodbuja otroke, da se počutijo varne pri izražanju svojih čustev, saj vedo, da bodo naleteli na razumevanje namesto kritike.
Sprejemanje ima ključno vlogo tudi pri reševanju konfliktov. Ko pride do nesoglasij, starši ostajajo podporni, a obenem vzdržujejo jasna pravila in disciplino, usmerjajo otroke in spoštujejo njihova čustva, ne da bi bili preveč popustljivi.
To je v nasprotju z bolj agresivnimi ali konfrontacijskimi pristopi, ki lahko stopnjujejo konflikte in škodujejo odnosu med starši in otroki. S tem, ko starši modelirajo mirno in empatično reševanje konfliktov, učijo svoje otroke, kako zdravo obvladovati nesoglasja. Takšni starši so običajno bolj potrpežljivi in odpuščajoči, kar pomaga ohranjati močne čustvene vezi z otroki.
»Starši z nizko stopnjo sprejemljivosti pogosteje poročajo o neurejenih, strogih in pretirano čustvenih reakcijah (npr. kričanje) ter so v vedenju bolj neodzivni, pasivni in odmaknjeni,« pojasnjujejo raziskovalci, s čimer poudarjajo, zakaj imajo taki starši več konfliktov z otroki. Otroci se učijo posnemati vedenje, ki ga vidijo pri starših, in ko opazujejo starše, ki svet dojemajo s prijaznostjo in empatijo, bodo te lastnosti bolj verjetno prevzeli tudi sami.
Z utelešanjem vestnosti in sprejemljivosti starši postavljajo temelje, da se bodo njihovi otroci lahko samozavestno soočali s svojimi čustvi in odnosi. Takšni starši pogosto uživajo globlje in bolj izpolnjujoče povezave z otroki, njihova čustvena inteligenca pa postane življenjsko darilo, ki obogati njihova lastna življenja ter pozitivno oblikuje življenja njihovih bližnjih.
Vir: Psychologytoday.com