Veliko ljudi se že kdaj vprašalo, zakaj jim gre v življenju slabo, ko pa se trudijo biti pošteni in prijazni do vseh? Odgovor je preprost.
Zakaj je temu tako, so v 8 točkah razložili na Odmori mozak.
1. Ko ste do drugih predobri, niste dobri do sebe
Če si dober do drugih, si najslabši do sebe, pravijo. Dobri ljudje pogosto pomagajo drugim, tudi sebi v škodo, kar je pravzaprav velika napaka.
Eno je pomagati bližnjemu, ki se trudi z lastnimi viri ter ga potem pustiti, da gre svojo pot, nekaj povsem drugega pa, ko pomagate nekomu, ki mu v resnici ni mar za vas, vam pa tudi ne pomeni nič.
Za trenutek se ustavite in pomislite, ali bi ta nekdo pomagal vam, če bi šlo to v njegovo škodo? Lahko ste prepričani, da ne!
2. Dobrega človeka večinoma izkoriščajo
Na žalost je dober človek vedno tarča najbolj pokvarjenih oseb, kar ji je mogoče srečati. Večina njih ga izkoristi in potem odvrže kot staro krpo v smeti.
In zato bi moral dober človek vedno najprej pomisliti, s kom ima opravka, in temu šele nato ponuditi svojo pomoč.
Ljudje so postali nehvaležni in sebični. Na vrata trkajo, ko nekaj potrebujejo, že naslednji dan, ko jim niste več koristni, pa se obrnejo proč od vas, kot da vas nikoli niso poznali.
3. Dobri ljudje so kot magneti – k sebi privlačijo najslabše
Žalostno, a resnično. Redko se zgodi, da je dober človek obkrožen s sebi podobnimi. V večini primerov so to le dvolični ljudje, ki se pretvarjajo, da so prijatelji, le da imajo od njega korist.
4. Dober človek misli, da če je on dober, so vsi taki
Tako je bilo vedno. Dober človek misli, da so vsi dobri, prevarant misli, da so vsi goljufi, pokvarjenci mislijo, da so vsi pokvarjeni in tako naprej v nedogled!
Na žalost med vsemi naštetimi najkrajšo vedno potegne prav dobri človek. Ta je namreč lahka tarča prevarantov in pokvarjencev. Sam nikogar ne izigra, a je vedno on tisti, ki je izigran.
5. Prav je, da ste dober človek, a ne bodite dobri do vseh
Če ste dobro vzgojeni in imate veliko srce, potem se razdajajte le tistim, ki si to res zaslužijo.
Namesto, da izgubljate dragoceno energijo, čas (in morda celo denar) za idiote, ki vam niso nič v življenju, se osredotočajte raje na svoje bližnje in le najboljše prijatelje.
6. Dobri ljudje imajo veliko potrpljenja
Na žalost jih ta potrpežljivost veliko stane. Do takrat, ko jim dokončno prekipi in rečejo 'Dovolj!', preteče veliko časa, sami pa so do takrat tolikokrat prineseni naokoli, da jim grozi energetska izčrpanost.
Dobri ljudje bolj kot vsi drugi potrebujejo zdrave meje.
7. Dobrega človka je lahko zmanipulirati in hitro odpusti izdajo
Dober človek žal zelo zaupa ljudem, saj verjame, da so vsi takšni kot on. Ko ti pristopijo do njega in se opravičijo, to opravičilo sprejme z odprtimi rokami in ljudem odpusti tudi največje izdaje.
Potem pa se pogosto zgodi, da ga naslednji njihov udarec zaboli še bolj kot prejšnji.
8. Namesto glave ga skozi življenje vodi srce
Ko ga premagajo čustva, izgubi razum. Ljudem, za katere mu je mar, ne zna reči 'ne bom' ali 'ne morem'. Ne razmišlja, kako mu bo vse to sploh uspelo pri vsej njegovi preobremenjenosti. Pomembno mu je, da se imajo vsi lepo, ker je le takrat tudi njemu dobro. Žal v večini primerov šele na koncu spozna, kako močno so ga ves čas skoraj vsi po vrsti vlekli za nos.
Preberite si tudi:
- Degradacija dobrotnika: zakaj včasih sovražimo najboljše izmed nas?
- Kaj je sindrom visokega maka (in kako visoka je cena uspeha)
- "Slabi ljudje v vas ne morejo videti dobrega človeka."
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa