Po mnenju psihologov inteligentni ljudje uporabljajo 9 stavkov za postavljanje meja, ne da bi koga užalili.
Besede imajo neverjetno moč, prav tako pa tudi način, kako jih uporabljate. Zato je komunikacija ena izmed najbolj dragocenih veščin. Ne glede na to, ali gre za sodelavce, prijatelje ali družino, se vsi soočamo s trenutki, ko se ne strinjamo z drugimi.
Psihologi so odkrili, da se pametni ljudje znajo spoprijeti s temi situacijami, ne da bi jih otežili. To so stavki, ki jih v takšnih trenutkih uporabijo:
1. Cenim tvoj pogled, vendar jaz stvar vidim drugače
Ta stavek vam omogoča, da delite svoje mnenje in hkrati spoštujete mnenje druge osebe. To je vljuden način, da se ne strinjate, ne da bi bili nesramni.
Preberite si še:
2. Trenutno ni pravi čas
Vsi imamo trenutke, ko smo preobremenjeni z delom ali osebnimi zadevami in nekdo prosi za uslugo ali vašo pozornost. Postavljanje meja ne pomeni, da nikoli niste dosegljivi, pomeni le, da ste trenutno nedosegljivi. Pametni ljudje to razumejo – znajo razporejati svoj čas in si postavljati meje.
3. Potrebujem nekaj prostora
Vsi včasih potrebujemo osebni prostor. Ne gre za izogibanje ljudem, temveč za to, da poskrbimo zase. "Potrebujem nekaj prostora” je najboljši način, da to povemo brez, da bi izpadli nesramni.
4. Tega ti ne morem obljubiti
So vas kdaj prosili, da naredite nekaj, za kar ste vedeli, da ne zmorete? Tu pride v poštev zgornji stavek. Omogoča vam, da poveste, da nečesa ne zmorete narediti, ne da bi pri tem iskali izgovore ali dajali lažno upanje. Moč te fraze je v njeni iskrenosti. To kaže, da cenite zahtevo osebe in spoštujete njen čas, tako da ne obljubljate nečesa, česar ne morete izpolniti. Vedno je bolje biti iskren od začetka, kot pa nekoga razočarati.
5. Poiščimo kompromis
Konflikt se zgodi vsakomur. Ne glede na to, ali gre za sodelavce, prijatelje ali družino, bodo časi, ko se ne boste razumeli. Ta stavek je odličen za iskanje skupnega jezika. Postavlja vašo mejo, a tudi kaže, da ste pripravljeni delati na rešitvi, ki deluje za obe strani. Zato naslednjič poskusite uporabiti to frazo – morda boste presenečeni, kako dobro bo sprejeta.
6. Ne, hvala
Enostavno in neposredno. To je eden najučinkovitejših stavkov za postavljanje meja. Moč je v vljudni zavrnitvi, ne da bi čutili potrebo po razlagi ali opravičevanju. Pametni ljudje vedo, da je "ne" sam po sebi dovolj in da je včasih še najboljši odgovor. To je jasen in vljuden način, da izrazite svoje stališče, ne da bi bili nesramni.
7. Ni mi prijetno
Ko nekdo premika meje, pametni ljudje mirno izrazijo svoje nelagodje z omenjeno frazo. A tem posredujete jasno sporočilo, ne da bi zveneli obtožujoče ali ostro. Uporaba izraza "to mi ni prijetno" daje prednost vašim občutkom in dobremu počutju ter ohranja pogovor vljuden in prijazen.
8. To rad/a počnem na drugačen način
Ko močno želite narediti nekaj po svoje, vam ta stavek omogoča, da uveljavite svoje želje, ne da bi zavrnili doprinos druge osebe. S tem postavite mejo in pokažete, da ste še vedno odprti za dialog, zaradi česar je ta stavek odlično orodje za situacije, ki zahtevajo taktnost in diplomacijo.
9. Mogoče nisem bil/a dovolj jasen/jasna
V situacijah, ko ugotovijo, da jih nekdo ni razumel, bodo pametni ljudje ocenili, ali so bili dovolj jasni, zato bodo namesto bolj negativnega »nisi me razumel« ali »ne razumeš« uporabili to frazo, da razjasnijo, kaj so želeli povedati ali pojasniti.
Vir: Sensa.mondo.rs
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem