8 tipov ljudi, ki so bolj nagnjeni k izgorelosti

15. 2. 2025
Deli
8 tipov ljudi, ki so bolj nagnjeni k izgorelosti (foto: profimedia)
profimedia

Če je nekdo pogosto utrujen ali nezainteresiran, je to lahko znak izgorelosti. Vendar pa izgorelost ni vedno enostavno prepoznati, saj je človeški um zapleten. Psihologija je opredelila 8 tipov ljudi, ki so bolj nagnjeni k izgorelosti. 

Ključno je, da prepoznate znake izgorelosti dovolj zgodaj, saj to lahko prepreči resne posledice. V nadaljevanju je predstavljenih 8 tipov ljudi, katerih osebnostne lastnosti povečajo nagnjenost k izgorelosti.

1. Perfekcionisti

Perfekcionisti stremijo k nedosegljivi brezhibnosti in si postavljajo visoke, pogosto nerealne standarde. So nenehno pod pritiskom, ki si ga nalagajo sami, in redko so zadovoljni s tem, kar dosežejo. Ko stvari ne gredo po pričakovanjih, to težko prenašajo, kar lahko vodi do izčrpanosti.

Zveni znano? Morda ste perfekcionist. Pomembno je, da se zavedate, da ni nič narobe, če niste popolni – pomemben je napredek in ne popolnost.

Preberite tudi: 

2. Ljudje, ki želijo vsem ugoditi 

Ste se kdaj počutili, da morate reči "da" vsem, tudi ko ste že preobremenjeni z nalogami? Osebe, ki želijo ugoditi vsem, pogosto prevzamejo več nalog kot jih lahko obvladajo, kar jih lahko vodi do izgorelosti. Zadovoljni so če lahko pomagajo drugim, vendar jih to lahko izčrpava.

Če ste oseba, ki želi ugoditi vsem, je ključnega pomena, da se naučite reči "ne". Ni lahko, vendar je to nujno za vaše duševno zdravje.

3. Zelo ambiciozni ljudje

Ti ljudje so vedno v gibanju in si nenehno prizadevajo za večje dosežke. Nenehna usmerjenost k uspehu jih včasih pripelje do izčrpanosti, saj pozabijo na počitek in zanemarijo svoje zdravje. Zaradi tega so bolj nagnjeni k izgorelosti.

Če ste zelo ambiciozni, ne pozabite, da je pomembno, da v svojem urniku določite čas za počitek. Uspeh je pomemben, vendar enako velja za vaše dobro počutje.

izgorelost, znaki, stres, premor, kronična utrujenost, slaba skrb zase, čustvena otopelost, glavoboli
Shutterstock

4. Skrbniki

Skrbniki so tisti, ki vedno pomagajo in skrbijo za druge, pri čemer pogosto postavljajo njihove potrebe pred svoje. Čeprav je ta lastnost občudovanja vredna, lahko vodi do izgorelosti, saj nenehno skrbijo za druge, ne da bi poskrbeli zase. To lahko čustveno in fizično izčrpa.

Če ste se v tem opisu prepoznali, je nujno, da poskrbite zase, saj brez tega ne boste mogli pomagati drugim. Zapomnite si, da iz prazne skodelice ne morete nalivati.

5. Tisti, ki mislijo, da lahko naredijo vse

Tisti, ki mislijo, da lahko naredijo vse, so običajno tisti, ki obvladujejo več nalog hkrati in prevzemajo vedno več odgovornosti. Nenehno so pod pritiskom, ker prestavljajo svoje meje, kar vodi v izčrpanost.

Če ste oseba, ki misli, da lahko naredi vse, si zapomnite, da ni nič narobe, če prosite za pomoč. Ni znak šibkosti, temveč s tem priznate svoje omejitve in da ste tudi vi samo človek. Včasih vsi potrebujemo pomoč in to je povsem v redu.

6. Optimisti

Ko pomislite na ljudi, ki so nagnjeni k izgorelosti, optimisti verjetno niso prvi, ki vam pridejo na misel. Vendar tudi optimisti lahko postanejo žrtve izgorelosti. Nenehno verjamejo, da lahko premagajo vse ovire, ker jih lahko pripelje do preobremenitve. Stalno preobremenjevanje brez počitka lahko vodi v izčrpanost.

Če ste optimist, je pomembno, da si vzamete čas za počitek in ne pretiravate s svojimi mejami.

7. Deloholiki

Deloholiki so delu zelo predani. Vedno so prvi na delu in zadnji odidejo, pogosto pa delo prinesejo tudi domov. Kljub občudovanja vredni predanosti so bolj izpostavljeni izgorelosti, saj težko vzdržujejo ravnovesje med delom in življenjem. Zanemarjajo socialne povezave, hobije in skrb zase, kar vodi v izčrpanost.

Če ste deloholik, morate postaviti jasne meje med delom in zasebnim življenjem ter si redno vzeti odmore, da preprečite resne fizične in duševne težave.

8. Osebe, ki so nenehno v stiku s tehnologijo

To so osebe, ki pogosto preverjajo e-pošto, družbena omrežja in so vedno dosegljive. Ta stalna povezanost z drugimi lahko vodi v izgorelost, saj ni pravega časa za počitek, kar povzroči duševno utrujenost.

Če ste se v tem prepoznali, vedite, da je v redu, če se včasih odklopite in si dovolite obnoviti energijo. Vaš um bo to cenil. 

Vir: geediting.com

Psihoterapevtka Romana Čolić: "Izgorelost ni posledica zgolj prekomernega dela, temveč predvsem odnosov"