Če oče svojo hči sprejema in z njo dobro komunicira, s tem zmanjša tveganje za razvoj depresije v njeni odrasli dobi.
Raziskave prav tako kažejo, da očetovska bližina, zanesljivost in naklonjenost zmanjšajo dekletovo tveganje za razvoj motenj hranjenja.
Glede na opravljene zanimive raziskave o odnosih med starši in otroki raziščimo dokaze o tem, kaj potrebuje hči od svojega očeta med odraščanjem.
Očetovo dovoljenje, da je samo otrok – ali pa tvegani odnosi v odrasli dobi
Če hčerki oče dovoli, da je otrok, ne da bi ji nalagal odgovornosti odraslih, je bolj verjetno, da bo razvila zdrave odnose v odrasli dobi.
Odgovorni starši bi morali paziti, da ne pričakujejo, da bodo otroci sami ublažili svojo psihološko negotovost. Dokazi iz vzorca več kot 500 odraslih žensk, ki so se spominjale svoje izkušnje iz otroštva s svojim očetom, kažejo, da so mnoge na nek način izkusile, kako je biti "postaršen" otrok. Gre za obraten proces, pri katerem otrok začne prevzemati tipične starševske odgovornosti za nego in se počuti tudi odgovornega za izpolnjevanje čustvenih in psiholoških potreb svojih staršev. Pri teh odraslih ženskah sta bili zadovoljstvo in varnost razmerja, ki ga imajo v sedanjosti, bistveno nižji kot pri ženskah, ki so odraščale brez občutka ti. starševstva.
Očetova toplina, sprejemanje in njegova razpoložljivost - ali nagnjenost k depresiji v odrasli dobi
V študiji, ki je primerjala skupino depresivnih mladostnic s skupino nikoli depresivnih mladostnic, so rezultati poudarili pomen odnosa oče-hči in kakovost komunikacije v tem. Dekleta, ki jim je bila diagnosticirana depresija, so znatno pogosteje poročale, da so se počutile zavrnjene in zanemarjene s strani očeta ter da so imele hladen, odmaknjen odnos z njim. Te ugotovitve so veljale ne glede na to, ali sta bila starša deklet poročena ali ločena.
Poleg tega se zdi, da očetje depresivnih najstnic niso sploh prepoznali pomanjkanja topline in starševske navezanosti, ki jo čutijo njihove hčerke – verjetno zaradi slabe kakovosti komunikacije.
Skupna telesna dejavnost in splošne pozitivne starševske veščine
Res je, da je zgornji stavek pretirana poenostavitev te raziskave. Gre za skupino očetov, ki je bila usposobljena po programu, imenovanem "Dads and Daughters Exercising and Empowered", ki se je osredotočal na izboljšanje njihovih osnovnih pozitivnih starševskih veščin, maksimiranje očetovega vlaganja v socialno-čustveno dobro počutje svojih hčerk in povezovanje očetov in hčera v aktivni, sodelovalni igri, povezani s športom.
V primerjavi s kontrolno skupino na čakalnem seznamu so hčerke, ki so sodelovale v tej skupini usposabljanja s svojimi očeti, po devetih mesecih doživele večje povečanje socialno-čustvene kompetence, veščin odločanja, socialne ozaveščenosti, veščin odnosov, osebne odgovornosti in veščin samoupravljanja. Na splošno je ta študija odlična, saj poudarja dragocene rezultate za hčere očetov z visokokakovostnimi starševskimi veščinami.
Bližina, zanesljivost, dobrohotnost in dovoljenje za avtonomijo – ali tveganje za prehranske motnje
V metodološko močni preiskavi treh skupin žensk z diagnozo motnje hranjenja so raziskovalci udeleženke pozvali, da se spomnijo narave svojega odnosa z očetom, medtem ko so odraščale in odgovarjajo na najrazličnejše kvantitativne in narativne odgovore. Rezultati so pokazali, da so ženske, ki so imele psihiatrično motnjo, bolj verjetno opisale svojega očeta kot manj skrbnega, pretirano zaščitniškega, neprijaznega in kaznovalnega. Zlasti pri ženskah z diagnozo motnje hranjenja so bili očetje opisani kot izogibajoči se, oddaljeni in sebični.
Poleg tega so ženske, ki so opisale svojega očeta kot zelo nadzorovanega, a malo naklonjenega, pogosteje omejevale vnos hrane, izrazile zaskrbljenost glede svojega fizičnega videza in doživele večjo depresijo v primerjavi z njihovimi vrstniki, ki so poročali, da imajo razmeroma skrbne očete.
V skladu s to ugotovitvijo je nedavna študija odkrila kvalitativne dokaze, da so ženske, ki doživljajo težave s prehranjevanjem, poročale o pomanjkanju podpore in dovoljenja za avtonomijo med odraščanjem, pomankanju vključenosti in komunikacije z očetom – vse to pa je veljalo tudi za očime.
Vir: psychologytoday.com, Daniel Flint
Preberite si še:
- Fantje, ki so pogrešali očeta, kažejo izrazito nagnenje h kršenju pravil
- 14 stvari, ki jih odgovoren oče nikoli NE BO NAREDIL
- Najslabše, kar lahko mama naredi hčerki (pravi ruski psiholog)