Kaj pomeni, če se pretirano pojasnjujete?

9. 1. 2024
Deli
Kaj pomeni, če se pretirano pojasnjujete? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Zakaj so nekateri ljudje nagnjeni k pretiranemu pojasnjevanju?

Ljudje so pogosto nagnjeni k pretiranemu obrazloževanju takrat, ko jih skrbi, da jih drugi ne slišijo, ne razumejo ali jim ne verjamejo. To vedenje ima pogosto korenine v travmatičnih izkušnjah iz otroštva, zlasti pri ljudeh, ki so bili v otroštvu čustveno zanemarjeni, ali pri tistih, ki so imeli izkušnje s fizičnim nasiljem.

Pretirano pojasnjevanje je pogosto obrambni mehanizem in odziv na stres, ki izhaja iz strahu pred težavami, iz katerih se moramo »obrazložiti«. V preteklosti je lahko razlaga razblinila te težave ali preprečila vznemirjenje druge osebe (v mnogih primerih staršev ali skrbnikov otroka). Ta odziv se lahko kasneje razširi na povsem vsakodnevne situacije.

Kaj lahko storimo namesto tega, da se zatečemo k pretiranemu pojasnjevanju? 

Za nekatere je najtežji korak to, da se zavedo, da to počnejo. To še posebej velja za tiste, ki stvari pretirano pojasnjujejo zaradi avtizma ali ADHD-ja. Če se vam zdi, da ste nagnjeni k takšnemu vedenju, lahko prosite bližnje, da vas nežno opomnijo, ko to počnete. V teh trenutkih se lahko vprašate: Sem zaskrbljen/a? Ali me skrbi, da mi ne bodo verjeli? Kaj bi še lahko bil vzrok? Ključno je prepoznavanje tega brez dodajanja sramu ali samoobsojanja. 

Naslednji korak je ta, da se še bolj poglobite v vzroke: Kaj se dogaja, ko se začnete tako vesti? Se vam zdi, da vas drugi ne poslušajo? Se vam zdi, da se morate obrazloževati, da ne boste zašli v težave? Je v ozadju strah ali skrb? Prepustite se radovednosti glede občutka, ki se dogaja v vašem umu in telesu, ko se začnete pretirano pojasnjevati. 

Nato se spoprijateljite s tem občutkom. Na primer, če ugotovite, da stvari pretirano pojasnjujete zato, ker imate občutek, da vam drugi ne verjamejo, vadite sprejemanje tega občutka. Namesto, da mu poskušate uiti s pretiranim pojasnjevanjem, se spoprijateljite z možnostjo, da vam drugi ne verjamejo. Kaj ta občutek prinese na površje, ko ga začnete čutiti? Raziskujte v tej smeri …

Kako lahko podprete ljubljeno osebo, ki pretirano pojasnjuje stvari?

Intenzivnost in vrsta podpore sta odvisna od odnosa. Če gre za nekoga, ki vam je blizu, vam bo o tem verjetno lažje spregovoriti in mu to povedati, kot nekomu, ki ga ne poznate dobro, na primer sodelavcu ali sošolcu. Začnete lahko tako, da jim poveste stvari, kot so: »Popolnoma razumem, kaj govoriš«, »Verjamem ti« ali kaj podobnega, kar sporoča, da jih razumete in jim sledite. Občutek razumevanja bo pogosto zmanjšal njihovo potrebo po pretirani obrazložitvi in pojasnjevanju.

Vir: Psychologytoday.com

Preberite si še: TEST OSEBNOSTI: Kakšen človek ste?

in Kako začeti delati z notranjim otrokom? In kakšne koristi nam to prinaša?

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj