Kaj si Gabor Mate misli o duhovnosti?

21. 8. 2023
Deli
Kaj si Gabor Mate misli o duhovnosti? (foto: profimedia)
profimedia

Dr. Gabor Maté je slavni kanadski zdravnik in specialist za travme. Novinar ga je vprašal, kako definira duhovnost.

 
Gabor Mate: Duhovnost je zavedanje na neki ravni in želja po pripadnosti ter razumevanju in prepoznavanju nečesa večjega od našega malega jaza. Tako bi se jaz izrazil. Ne, nisem nekdo, ki je imel globoke duhovne izkušnje, o katerih bi lahko govoril s kakršno koli artikulacijo ali resnico, za razliko od nekoga, ki preživi veliko časa v nečem, kar bi bilo priznano kot duhovna praksa, čeprav sem bral veliko duhovne literature.
 
Naj še definiramo odvisnost. Zasvojenost se kaže v kakršnem koli vedenju, v katerem oseba najde začasno olajšanje ali užitek in zato hrepeni po njem, vendar ima to vedenje negativne posledice. Ne more se izvleči iz težav, torej užitek ustvarja olajšanje v kratkem času ter prinaša negativen rezultat in nezmožnost prenehanja. To je odvisnost.

Težava z duhovnostjo je, da je gre lahko za zasvojenost tako kot smo lahko zasvojeni s čimerkoli. Lahko jo tudi izrabimo za duhovni obvoz (ti. spiritual bypassing).

 
Katoliška cerkev denimo kronično ter neusmiljeno zlorablja otroke. Ne mislim na cerkev, mislim na ljudi, ki so na visokih položajih v cerkvi z najboljšimi referencami. Mimogrede, to se zgodi v kateri koli denominaciji. To se dogaja v ortodoksni judovski skupnosti, zagotovo se dogaja tudi v drugih krščanskih veroizpovedih, dogaja pa se tudi v tako imenovanem duhovnem svetu.
 

Lahko bi vam naštel pet dobro znanih, mednarodno cenjenih duhovnih učiteljev, celo voditeljev, ki so zlorabljali svoje privržence. Torej, duhovnost kot taka, vam ne ponuja nikakršnega izhoda, če z duhovnostjo mislimo na prakse, ki se imenujejo duhovne. Potrebno se je zavedati, da te prakse pogosto uporabljamo za obvoz (beg).

Zato me osebno veliko bolj zanima čustveno delo, ki ga ljudje opravljajo. Če bi moral nekomu svetovati, za kaj naj se odloči, kar se seveda nihče ne rabi, a če bi se nekdo odločal med tako imenovanim duhovnim delom, kjer gre za iskanje lepih stanj uma, meditacijo itd., ter izvajanjem resnega notranjega dela, bi rekel, opravite notranje delo. 

Nečemu tudi lahko rečemo, da je duhovno, a to je le beseda, kajne? Ko pogledate, kaj so človeške potrebe, se večina ljudi, ki preučujejo, kaj so človeške potrebe, strinja, da človeške potrebe vključujejo občutek pripadnosti, občutek pomena in občutek transcendence. Temu lahko rečete duhovno, vendar je to del naše narave. Ko te potrebe niso izpolnjene, trpimo.

Vir: theseekersforum.com

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj