Bolečina je neizogiben del življenja. Najsibo fizična ali emocionalna, z njo se je najbolje spoprijeti. Vsaka bolečina ima namreč svoj namen in ko to spoznamo, jo lažje premagamo. Poskusite s to meditacijo, ki jo je razvil Zen mojster Marc Lesser.
Bolečina je tu zato, da nam pomaga identificirati probleme. Bolj, ko se jo branimo, bolj bo vztrajna … dokler nečesa ne spremenimo. Zen učitelj Marc Lesser predlaga, da jo sprejmemo in se soočimo s tistim, kar nas je prizadelo – ne glede na to, ali gre za izgubo bližnjega, občutek žalosti zaradi neke življenjske odločitve, za izgubo fleksibilnosti telesa, poškodbo ali pešanje vida.
Bolečina nas lahko povsem ustavi ali pa obremeni do te mere, da ne moremo živeti, kot bi si želeli.
Bolečina nas pripravi do tega, da smo pozorni na svoje občutke!
Svetovna zdravstvena organizacija je imenovala okrog 30.000 bolezni, od tega pa jih lahko trenutno uspešno zdravimo le eno četrtino. Pomembno je, da se bolečine zavemo in aktivno delamo – z umom in telesom – na odrešitvi. Buda nas uči, da zavoljo mirnega duha in srečnega življenja sprejmemo vse tisto, kar nas moti. Ker vsaka, tudi fizična bolečina, pogosto izvira iz neke emocionalne stiske, je najbolje, da se lotimo težave pri samem izvoru: če razumemo, zakaj se je pojavila, jo lažje odpravimo.
To pa storimo tako, da si vzamemo čas in prisluhnemo svojim občutkom. Da smo pozorni na vsa čustva in na vse misli, ki nas prevevajo. Pogosto delamo ravno nasprotno – bežimo od stvari, ki nas niso všeč. In v primeru bolečine je to lahko usodno – če jo ignoriramo predolgo, morda ni več poti nazaj k popolni ozdravitvi.
Če je možno, večkrat meditirajmo ob vodi, saj nam ta pomaga, da se še bolj povežemo z lastnimi čustvi.
Vodena meditacija – opazovanje bolečine
1. Namestite se v lotusov položaj (ali se uležite), hrbtenica naj bo zravnana, dlani položite na kolena oziroma ob telo – obrnjene navzgor. Sprostite ramena in čeljust.
2. Vso pozornost usmerite v dihanje. Opazujte vsak vdih in izdih.
3. Osredotočite se na vaše misli. Samo opazujte jih, ne sodite. Nato zopet namenite vso svojo pozornost dihanju in odzivu telesa na vsak vdih in izdih.
4. Opazujte svoja čustva, ne glede na to, kakšna so. Ničesar vam ni treba izsiliti ali doseči. Samo dihajte in opazujte, kako ta čustva doživlja vaše telo. Dovolite si začutiti vse, kar pride: žalost, hrepenenje, praznino … Kje v telesu čutite nelagodje? Začutite, kje je pretok energije nižji oziroma kje čutite blokade. Vso pozornost usmerite na dihanje v ta mesta.
5. Pozornost spet namenite dihanju in odzivu telesa. Kako dihanje vpliva na točke v telesu, kjer se nahaja bolečina? Se dihanje kaj spreminja glede na del telesa, ki mu namenjate pozornost v umu?
6. Čas je, da vse spustite! Usmerite misli na nekaj lepega, kar vas čaka v tem dnevu. Lahko gre za nekaj povsem preprostega, na primer za vizualizacijo sončnega zahoda.
7. Naj ta meditacija postane vaša dnevna rutina. Opazujte, kako se telo odziva in kje se postopoma dogajajo spremembe.
Vir: The mindful world
Preberite še:
- Potlačena jeza poškoduje naše notranje organe
- 10 lekcij Bude, ki spreminjajo življenje
- Mir pride od znotraj!
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj