Nezvestoba povzroči močno čustveno bolečino, vendar afera ne pomeni nujno tudi konca zakona.
Malo težav v zakonu povzroči toliko bolečine in tako globoke bolečine kot prav nezvestoba.
Ali bolečina zaradi nezvestobe kdaj izgine?
Čeprav šok po spoznanju, da se je zgodila prevara, lahko dolgotrajno vpliva na vaše duševno zdravje, se je po nezvestobi mogoče pobrati, trdi psihoterapevtka Babita Spinelli.
"Za nekatere je izkušnja podobna žalovanju in posamezniki gredo skozi podobne stopnje žalovanja," pravi Spinelli. "Bolečina se zdi kot velika izguba bodisi osebe, za katero ste mislili, da jo poznate in ji zaupate, ali izguba različice odnosa, ki ste ga imeli s to osebo."
Po besedah terapevtke Bonnie Scott, ki je specializirana za odnose in komunikacijo, so občutki žalosti pogosti. "Malo ciklično bo. Včasih se ljudje še vedno počutijo jezne, razočarane ali žalostne in ciklično prehajanje skozi ta čustva je povsem običajno,« pravi. "Toda s časom, terapijo in podporo prijateljev mislim, da večina ljudi pride do točke, ko sprejmejo novo nastalo situacijo."
Definicija nezvestobe (in zakaj se zgodi)
Nezvestoba ni ena sama, jasno definirana situacija. Kar se šteje za nezvestobo, je lahko med pari in celo med zakoncema različno. Na primer, ali se čustvena povezanost brez seksa šteje za nezvestobo? Kaj pa spletno razmerje ali spletna spolna dejavnost? Vsaka oseba in vsak par mora opredeliti, kaj pomeni nezvestoba v zakonu.
Nezvestoba se lahko zgodi tako v zakonih, ki se zdijo srečni, kot tistih s številnimi težavami.
Do nezvestobe lahko pride zaradi različnih dejavnikov, vključno z:
- Pomanjkanje naklonjenosti, ljubezni in skrbi drug za drugega.
- Šibka predanost odnosu.
- Prekinitev komunikacije o čustvenih potrebah in potrebah v odnosih.
- Nizka samozavest.
- Telesne zdravstvene težave, kot so kronične bolečine ali invalidnost.
- Težave z duševnim zdravjem, kot sta depresija ali tesnoba.
- Zasvojenost, kot je zasvojenost z alkoholom, seksom, romanco ali drogami.
- Strah pred intimnostjo ali izogibanje konfliktom, če partnerja tega sproti ne naslavljata.
- Večje življenjske spremembe, kot sta starševstvo ali odhod otrok od doma.
- Stresna obdobja, na primer, ko morata biti zakonca dlje časa ločena.
Po razkritju afere se znajdemo na križpotju
Ko pride do razkritja afere, se pogosto sprožijo močna čustva pri obeh partnerjih. Partner, ki je bil prevaran, se lahko počuti travmatiziranega zaradi izdaje zaupanja in izgube čustvene varnosti. Partner, ki je imel afero, pa se morda boji, da mu ne bo nikoli odpuščeno. Ko se prvič odkrije afera, je težko razmišljati dovolj jasno, da bi lahko sprejeli dolgoročne odločitve.
Ali nezvestoba pomeni, da ni več ljubezni?
Vse, v kar smo ljudje vpleteni, ni nikoli črno-belo.
Večina ljudi, ki je varala, je še vedno zaljubljena v svoje prvotne partnerje. In večina ljudi, ki je imela afero, niso lažnivci, izdajalci in slabi ljudje. To, kar so storili, je človeško in tudi najbolj dobri ljudje bodo včasih naredili katastrofalne napake. Vsem se nam bo to zgodilo.
Pri varanju pogosto ne gre za to, da bi ljudje želeli biti v drugem razmerju, ampak za to, da bi želeli, da bi bil odnos, v katerem so, drugačen.
To, kar ljudje potrebujemo od odnosa, je, da so naslovljenje naše in partnerjeve človeške potrebe, ki jih imamo vsi. Te potrebe vključujejo potrjevanje, ljubezen, povezanost, naklonjenost, intimnost in negovanje – a obstaja še veliko več.
Povedano v ničemer ne opravičuje afere, je pa za vse vpletene akterje pomembno, da razumejo, kaj je v afero vodilo. Prav na tej točki se zgodi kritičen del potencialnega zdravljenja odnosa, celjenja čustvenih ran in osebne rasti.
Kako naprej po prevari - po korakih
Razmislite o naslednjih korakih:
- Ne sprejemajte nepremišljenih odločitev. Če mislite, da bi lahko telesno poškodovali sebe ali koga drugega, takoj poiščite strokovno pomoč.
- Dajte drug drugemu prostor. Odkritje afere je lahko intenzivno. Ko poskušate dojeti, kaj se je zgodilo, se lahko zgodi, da se boste začeli vesti nepredvidljivo ali pričnete počneti stvari, ki jih običajno ne bi. Dajte sebi in partnerju nekaj časa. Poskusite se izogibati čustveno nabitim razpravam, ko začnete proces zdravljenja.
- Poiščite podporo. Pomaga lahko, če svoje izkušnje in občutke delite z zaupanja vrednimi prijatelji ali bližnjimi, ki vas podpirajo in spodbujajo. Izogibajte se ljudem, ki so nagnjeni k obsojanju, kritičnosti ali pristranskosti.
- Vzemi si čas. Čeprav si morda močno želite razumeti, kaj se je zgodilo, se ne spuščajte takoj v intimne podrobnosti afere. Če to počnete brez nasvetov strokovnjaka, na primer zakonskega svetovalca, je lahko škodljivo.
Okrevanje po aferi
Okrevanje po aferi je lahko eden najzahtevnejših obdobij v zakonu. Ta izziv lahko prinaša mešane občutke in negotovost. Toda ko zakonca ponovno vzpostavita zaupanje, prevzameta odgovornost za svoja dejanja, razrešita spore in odpustita, lahko proces poglobi in okrepi ljubezen in naklonjenost.
Pri Mayo Clinic priporočajo naslednje korake k okrevanju po prevari:
- Ne odločite se takoj. Preden se odločite za nadaljevanje ali prekinitev zakonske zveze, si vzemite čas, da se pozdravite in razumete, kaj je v ozadju afere.
- Bodite odgovorni. Če ste bili vi tisti, ki ste varali, prevzemite odgovornost za svoja dejanja. Končajte afero in prekinite vse stike z osebo, s katero ste imeli afero. Če je bila afera s sodelavcem oz. sodelavko, stike omejite le na posel. Če to ni mogoče, razmislite o drugi zaposlitvi.
- Posvetujte se s zakonskim svetovalcem. Poiščite pomoč pri pooblaščenem terapevtu, ki je usposobljen za zakonsko terapijo in ima izkušnje z obravnavanjem nezvestobe. Zakonsko svetovanje lahko pomaga afero postaviti v pravo perspektivo, prepozna težave, ki bi lahko prispevale k aferi, nauči načine za ponovno vzpostavitev in krepitev odnosa ter pomaga preprečiti ločitev – če je to cilj.
- Poiščite pomoč iz več virov. Poiščite podporo pri neobsojajočih, razumevajočih prijateljih ali družinskih članih. Tudi duhovni voditelji so lahko v pomoč, če so usposobljeni za zakonsko svetovanje. Branje o tej temi je lahko koristno, vendar niso vse knjige za samopomoč enako koristne. Vprašajte zakonskega svetovalca ali drugega strokovnjaka za priporočila za branje.
- Povrniti zaupanje. Naredite načrt za povrnitev zaupanja, ki lahko vodi do sprave. Dogovorite se o časovnici in postopku. Če ste bili nezvesti, priznajte krivdo in prosite za odpuščanje. Če je bil vaš partner nezvest, mu odpustite, ko boste lahko. Skupaj iščite razumevanje.
Če sta oba predana ozdravitvi odnosa, bo nagrada morda nova vrsta zakona, ki bo še naprej rasel in bo verjetno presegel vaša prejšnja pričakovanja.
Preberite si tudi:
- Kako rešiti partnerski odnos: 7 korakov do več razumevanja in harmonije
- Nezvestoba partnerja: kako se soočiti z za mnoge najhujšim izzivom
- Dr. Zoran Milivojević: "Samo v tem primeru lahko odpustite prevaro"