Prijateljstva so pomembna za dobro zdravje in blaginjo. Ni jih mogoče sklepati na silo, saj moramo v njih vlagati svoj trud. Enako velja za ohranjanje prijateljstva.
Naša predstava o tem, kakšni so pogoji za trdno prijateljstvo, se od pozne mladosti do starosti spremeni le v podrobnostih.
Po eni strani se zavedamo, kaj je treba v ta namen narediti, po drugi pa nam, zaradi številnih družinskih in poslovnih obveznosti, primanjkuje časa, da bi to spremenili v dejanja.
Če želimo z nekom ohranjati prijateljstvo, moramo v komunikacijo vložiti trud. Seveda je najbolje, da to naredimo v živo.
Ključ so dobre vibracije
Psihologi so spoznali, da obstajajo štirje ključni ukrepi, ki so nujni za ohranjanje vezi s starimi prijatelji, in to v vsakem starostnem obdobju:
- komuniciranje,
- izmenjava osebnih informacij,
- medsebojna podpora in
- pozitivnost.
Temelj vsega je ohranjanje kontakta pisno, ustno ali v živo. Nista pomembna čas ali kraj, pomembna so srečanja, tudi če so ta v virtualnem svetu (zakaj bi bil sicer Facebook tako priljubljen na globalni ravni).
Komunikacija omogoča izmenjavo osebnih informacij, misli in čustev ter nudenje podpore. Prijatelji morajo deliti pomembne stvari iz svojega življenja, drugi strani morajo omogočiti, da je na tekočem z dogajanjem, in pozorno prisluhniti novostim iz njenega življenja. Seveda si morajo nuditi čustveno oporo.
Nazadnje ne smemo pozabiti niti na pozitivnost: ko izlivamo lastne tegobe in kadar komentiramo prijateljeve, se moramo izogibati pesimizmu.
Ta, ki bo prijatelju vlil pogum in ga spodbujal, mu bo delal uslugo in obenem zagotovil obstoj pristnega odnosa. Večja bo izmenjava prijetnih in pozitivnih sporočil, več energije bomo pripravljeni vložiti v ohranjanje zdravega in živahnega prijateljstva.
Ozren Podnar, foto: Mare Milin, modela: Ivana F. in Anja A. (Talia)
- Preberite še: Prijateljstvo - igra usode ali podobnosti?