Denar lahko spremeni dinamiko odnosa, zato dobro premislite, preden ga posodite. Še posebej bodite previdni pri posojanju denarja nezanesljivim ljudem, za katere veste, da ne znajo najbolje ravnati z denarjem. Nikoli pa ne oklevajte pri posojanju denarja ljubljeni osebi, ki potrebuje pomoč v težkem obdobju!
Posoditi ali ne posoditi?
Če vas prijatelj ali sorodnik prosi za denar, je vaša odločitev, ali mu ga boste posodili, odvisna od štirih dejavnikov:
1. Vaš odnos z osebo:
Kako pomembna je ta oseba za vas? Ali sta si zelo blizu?
2. Vaš sistem vrednot:
Kako pomembno vam je pomagati nekomu v stiski? In kako pomembno vam je, da privarčevani denar zadržite zase? Kateri vidik je bolj pomemben za vas?
3. Tveganje neplačila:
Kako zanesljiva je ta oseba? Kako verjetno je, da vam bo pravočasno vrnila denar? Kako verjetno je, da bo zamudila s plačilom?
4. Vaša potreba po denarju:
Kaj se bo zgodilo, če vam prijatelj ali sorodnik denarja ne bo vrnil? Ali ste pripravljeni na to? Ste pripravljeni izgubiti ta denar ali pa ga potrebujete za nujne primere?
Če so odgovori na vsa vprašanja pozitivni, potem se lahko odločite za posojo denarja. Če pa eden ali več odgovorov ni pozitiven, premislite, ali je vaša želja, da pomagate tej osebi, močnejša od teh dejavnikov. Denar posodite le, če ste ga zares pripravljeni, ne pa zato, ker se počutite moralno dolžni ali ker menite, da bi morali to storiti.
Koliko posoditi?
Ni vam treba posoditi celotnega zneska, za katerega oseba prosi. To je odvisno od vaših finančnih zmožnosti in vajinega odnosa. Posodite tak znesek, ob katerem se počutite udobno. Nikoli ne dovolite, da vas nekdo prepriča, da posodite več, kot ste pripravljeni.
Načrt za vračilo denarja
Preden posodite denar, se dogovorite za načrt, kako vam bo oseba denar vrnila:
1. Kdaj bo lahko oseba vrnila denar?
2. Kako ga bo vrnila? Z Bančnim nakazilom? Z gotovino? Prek Paypala?
3. Ali bo denar vrnila v celoti ali po obrokih?
4. Ali lahko dogovor o vračilu zapišeta, bodisi v besedilnih sporočilih, e-pošti ali na papirju, da obstaja nekakšna uradna zaveza?
Ne vpletajte se v osebno življenje in finančne navade te osebe
Morda boste v skušnjavi, da bi sodili finančne odločitve te osebe, ker je nek del tega denarja v njeni lasti tudi vaš. Vendar ni vaša vloga, da jo sodite, saj gre za njeno izbiro in način življenja.
Vaša naloga je zagotoviti, da vam denar vrne v skladu z dogovorjenim načrtom. Denar, ki ga posodite, ne pomeni, da imate pravico posegati v njeno osebno življenje. Dejansko je vmešavanje v njeno življenje verjetno najhitrejša pot do slabšanja odnosa.
Kaj pa, če oseba ne vrne denarja pravočasno?
Če oseba ne vrne denarja v dogovorjenem roku, jo soočite s tem in jo držite odgovorno za posojen znesek. Vendar se ne vpletajte v njene finančne navade in osebne stroške. Dajte ji čas, da uredi stvari sama. Če postane očitno, da vam ne bo uspela vrniti denarja, poiščite način, kako podati konstruktivno povratno informacijo o njenih finančnih navadah, pri tem pa ostanite neosebni.
Osredotočite se na situacijo (npr. »Dogovorjeno je bilo, da mi boš vrnil/a X znesek do Y datuma, česar pa nisi storil/a.«), ne na osebo (npr. »Kako lahko tako neodgovorno ravnaš z denarjem?«). Poskušajta najti skupno rešitev (npr. »Ali lahko skupaj narediva nov načrt za vračanje denarja, ki se ga boš lahko držal/a?«).
Za tiste, ki ste si izposodili denar
Če ste vi tisti, ki ste si izposodili denar, ga vrnite pravočasno. Pravzaprav ga vrnite čim prej; če je le mogoče, že pred dogovorjenim datumom. Zavedajte se, da vam je oseba s tem naredila veliko uslugo.
Bodite preudarni pri svojih stroških in se vzdržite kakršnihkoli razsipnih izdatkov, dokler ne vrnete denarja v celoti. Če dvomite o nakupu, se preprosto vprašajte: »Ali to potrebujem? Je to nujno ali pa le želja?« Če gre za željo, odložite porabo denarja. Postavite se v položaj osebe, ki vam je posodila denar. Kako bi se počutili, če bi vedeli, da je oseba porabila svoj denar za nekaj, česar v resnici ne potrebuje, vam pa je še vedno dolžna? To vam bo olajšalo bolj preudarno upravljanje financ.
Povzeto po Personalexcellence.co
Preberite tudi:
- 6 znakov, da vam nekdo v resnici želi slabo
- Sokrat pojasnjuje, zakaj je tako težko doseči trajnostno srečo