Kako pa vi trgujete s svojim časom, energijo in pozornostjo?

24. 3. 2021
Deli
Kako pa vi trgujete s svojim časom, energijo in pozornostjo? (foto: pexels)
pexels

“Cena česarkoli je življenjska doba, ki jo zanj zamenjamo.« – Henry David Thoreau

V življenju velikokrat trgujemo – ne samo z denarjem, temveč tudi s svojim časom, energijo, pozornostjo ... 

Veliko ljudi se skozi življenje premika v nenehnem, neprestanem gibanju. Kolikokrat se ustavimo in razmislimo, kam nas to gibanje vodi? Nam pomaga ali nas ovira? Nam trgovanje s svojim časom in energijo, ki ga opravljamo vsak dan, omogoča živeti najboljšo verzijo svojega življenja? Nam dopušča dovolj časa za kvaliteten čas s svojimi bližnjimi? 

Trgovanje s svojim časom in energijo za status in poslovno uspešnost

Kot mnogi od nas sem tudi sam del življenja lovil korporativne sanje – več denarja, več odgovornosti, privlačen naziv na delovnem mestu, več nagrad in pohval.

A na poti se je zgodila zanimiva stvar. Vsakič, ko sem v službi dobil povišico, se je našel nekdo, ki je zaslužil še več. Vsaka sprememba naziva na delovnem mestu je hitro izgubila svoj čar. Več odgovornosti je velikokrat prišlo z več glavobola in pogosto več politike. Občutek napredka nikoli ni trajal dolgo – počutil sem se, kot da z glavo udarjam ob stekleni strop. 

Opazoval sem vse te občutke in jih želel razumeti, zato je sledilo nekaj osebne refleksije in introspekcije. Spoznal sem, da je vzrok, zaradi katerega se ob dosežkih in napredku ne počutim izpopolnjenega, to, da zasledujem stvari, za katere mislim, da bi jih moral, ne pa stvari, ki si jih zares želim. 

Bolj kot sem sledil sistemu družbe, da bi se prebil na vrh, bolj sem spoznaval, da si tega pravzaprav ne želim – da iščem nekaj drugega. 

Odločil sem se, da se preizkusim kot samostojni podjetnik. Ni mi bilo več potrebno čakati na ukaze; zdaj sem bil direktor ladje sam. Na srečo sem bil opremljen z veščinami in izkušnjami, ki so jih drugi cenili in potrebovali, da sem se lahko s tem preživljal. A vse ni bilo tako rožnato – imel sem kar nekaj neplodnih obdobji, ko sem mislil, da bom potreboval nov načrt. Imel pa sem tudi obdobja obilja, polna strank in zaslužka. 

Je to moja sanjska služba? Ne. Obstajajo tudi drugi potencialno bolj zabavni načini za zaslužek. Za takšen posel morate imeti predvsem trdo kožo in se zavedati, da vedno obstaja tveganje. 

Čeprav to ni moja sanjska služba, pa mi je takšno delo prineslo določeno mero svobode in prilagodljivosti, ki jo resnično cenim. V razumnem obsegu se lahko sam odločam za delo, katerega sprejemam, pogosto lahko delam od doma ali iz kavarne, namesto da bi ves čas prebijal v pisarni.

Da se razumemo, tudi z delom za druge ni nič narobe. Ne glede na to, ali delate neposredno za podjetje ali ste samozaposleni, vsi služimo nekomu. Vsak mora zase najti tisto, kar mu najbolj ustreza. Obstaja veliko načinov, kako si zaslužite kruh - poiščite svojega in mu sledite.

Moja poanta je, da se zavedam tega, kako trgujem s svojim časom in energijo ter sem s tem večinoma zadovoljen. Če se bo to spremenilo, bom moral narediti nov plan.

Čeprav moj primer nakazuje na pot samostojnega podjetnika (saj podpira način, kako želim živeti svoje življenje), pa je to lahko nasprotno od tega, kar potrebujete vi, da bi podprli svoj način življenja, s katerim boste zadovoljni. Pomembno je le, da se zavedate, kako trgujete s svojim časom in energijo ter ste zadovoljni s sprejemanjem takšnih odločitev.

Da se zavedate, kam vlagate svoj trud in napore in se na koncu dneva počutite izpopolnjeni, ne pa prazni.

To je mogočna prizma, skozi katero lahko vrednotimo vse, kar v življenju počnemo.

Včasih bomo s svojim časom in energijo morali sklepati tudi posle, ki sicer ne bi bili naša prva izbira, a to lahko storimo namerno – z zavedanjem, da je v igri večji dober ali dolgoročnejši cilj. Prav tako bomo morda spoznali, da nekatere stvari niso vredne vsega truda; da nam jemljejo več, kot vračajo in nato ustrezno ukrepali. 

Nekaj vprašanj, ki si jih lahko zastavimo ob razmišljanju o času, energiji in pozornosti, s katerimi vsak dan trgujemo:

  • Kam dnevno vlagamo svoj čas, energijo, pozornost itd. in ali se nam bo ta naložba v prihodnosti povrnila?
  • Ali nam trgovanje (s časom, energijo ...) pomaga, da se približamo svojim ciljem?
  • Ali je to trgovanje koristno za naše odnose? Ali smo lahko na voljo ljudem, za katere nam je mar?
  • Ali je to trgovanje v skladu z našim moralnim kodeksom?
  • Ali nam to trgovanje daje najboljše možnosti za dobro življenje?

Če je odgovor ne, bi bilo vredno razmisliti o drugačnem trgovanju z našimi »surovinami«.

Zavedajte se, na katerih področjih v življenju trgujete s svojimi viri in kritično sklepajte takšne odločitve. Namenite jim pozornost in jih obravnavajte s skrbjo, ki si jo zaslužijo.

Vir: Carl Phillips, tinybuddha.com

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije