Kdo je moj notranji samokritik?

11. 3. 2013
Deli
Kdo je moj notranji samokritik?

Tokrat je k meni na soulwork seanso prišla Petra. Samostojna podjetnica, stara 35 let, ki živi s fantom, brez otrok. Ker je čas recesije in slabših gospodarskih pogojev, je konstantno pod pritiskom, da mora delati več in več in več, opraviti več klicev, obiskati več strank. Kdo ji ustvarja ta pritisk?

Sama oziroma njen notranji samokritik in priganjalec.

Notranji glasek konstantno pritiska nanjo: ''Nehaj metati čas stran, nehaj klepetati po Facebooku, nekaj gledati TV, nehaj počivati, nehaj prelagati obveznosti, nehaj se pretvarjati, da si prezaposlena." In podobno. Ali pa: "Spet tratiš čas in priložnosti." Petra je zaradi tega pritiska bila, seveda, še manj opravilna in pod konstantnim stresom. Dokler ni prišla k meni.

Skozi soulwork je ugotovila, da je ta glas, ki pritiska nanjo, v bistvu glas njene babice, ki je skrbela zanjo skoraj vse otroštvo. Babičin glas se je v Petro vtisnil na tri načine: 1) Kot majhna punčka je Petra poslušala, kako je babica njeni mami (svoji odrasli hčeri) dnevno očitala, da ne dela dovolj trdo in dovolj dolgo, in jo je krivila, da ima lažje življenje kot ona v starih časih. Babica je svoji hčeri konstantno očitala, kako je ona v tistih časih morala vstajati ob 5. uri zjutraj in kaj vse je že opravila do 8. ali 10. ure zjutraj, in kako nikoli ni bilo časa za počitek. 2) Petrina mama je potem podobno pritiskala na majhno Petro, češ da mora delati in delati in delati. 3) Ker je babica vzgajala tudi Petro, je nanjo izvajala podoben pritisk kot na svojo hčerko.

Na soulworku sva s Petro s pomočjo posebne tehnike razvozlali ta družinski vzorec. Potem pa se je pojavil še en notranji samokritik: glas njenega dedka, ki je prav tako pritiskal na Petrino mamo vse življenje, da je treba res trdo delati in nič počivati, kar je Petra od malega poslušala in začela dojemati kot edino resnico. Tudi dedku se ni zdelo pravično, da je mlajšim generacijam lažje in da jim ni treba toliko trpeti, da se lahko veliko bolj svobodno odločajo, kako si bodo uredili svoje življenje in razporedili svoj čas. Tudi tukaj sva s Petro s posebno tehniko razvozlali to pentljo in prevetrili ta družinski vzorec.

Petra se lahko danes sproščeno posveti svojemu delu in si sproščeno načrtuje urnik dela, namesto da brezglavo teka sem in tja, dela deset stvari naenkrat in se počuti krivo, če si vzame odmor. Petra je zdaj svobodna in odgovorna izključno sama sebi in svoji sedanjosti ter prihodnosti, in ne več svojim prednikom.

Kdo je pa vaš notranji samokritik?

Tina Puncer, Soulwork coach; Soulwork Systemic Coaching

Za osebna vprašanja in individualno svetovanje je Tina Puncer dosegljiva na info@soulwork.si.

Priporočamo: Soulwork delavnico s Tino Puncer: vpetek, 22. 03. 2013, v hotelu Plaza v Ljubljani, od 17:00 do 20:00, cena: 10 evrov, prijave do 17. 3. 2013.

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez