Ko mame niso več ženske, ljubimke, partnerke...

19. 4. 2018
Deli
Ko mame niso več ženske, ljubimke, partnerke... (foto: profimedia)
profimedia

10 načinov za ohranjanje ženskosti ob prehodu v materinstvo

Ko ženske postanemo mame, se naš svet postavi na glavo. Sliši se klišejsko, a je res. Naša pozornost postane deljena in skoraj povsem ali dejansko v celoti posvečena otroku. Kar je super. Vendar sčasoma vse več mam ugotovi, da so izgubile sebe. Da so samo mame, niso več ženske, ljubimke, partnerke. Kako se na to pripraviti ali se temu celo izogniti?

Prve korake k ohranjanju svoje ženskosti lahko naredimo v času nosečnosti. To je obdobje, ko je velik del naših misli že namenjenih otroku. In s spodnjimi načini si lahko pomagamo, da namenjamo primerno pozornost tudi same sebi. To je odličen temelj za to, da se po porodu hitreje vrnemo v občutke, ki bi se drugače lahko izgubili. Opisani načini nam torej pomagajo ohranjati občutek ženskosti in skrbi zase tako v času nosečnosti kot ob prehodu v materinstvo.

1. Sprehod v naravi

Lahko je to vsak dan, lahko enkrat na teden. Ženske smo v svoji cikličnosti močno povezane z naravo. In v obdobjih linearnosti (nosečnost, čas po porodu do menstruacije) je še toliko bolj pomembno naravo in njeno podporno energijo začutiti. Zato ne hitimo, ampak zavestno opazujemo, čutimo okolico in v tem uživamo.

2. Ples, miganje z boki

Skozi ples izražamo svoje občutke, spuščamo, se vračamo k sebi. Že 3 minute plesa lahko občutno dvignejo vibracijo, sprostijo napetost in z gibanjem bokov prebudijo našo sočnost. S tem namreč zbudimo spečo energijo v našem centru moči – v naši maternici. Plešemo lahko tudi z dojenčkom v nosilki, večinoma otroci v tem zelo uživajo.

3.  Glasba

Zavrtimo si glasbo, ki nam v tistem trenutku ustreza. Lahko je to pesem, ki nas spomni na  lepe skupne trenutke. Lahko pesem, ki nas spomni na veselje s prijateljicami ali na ženski krog. Taka, ki nas umiri ali taka, ki spontano povabi telo v ples. Poslušamo se in temu sledimo.

4. Počitek

Dostikrat sta ravno pomanjkanje spanca in sprememba ritma tista, ki v veliki meri vplivata na to, da se težko iz materinske vloge postavimo še v katero drugo. Zato je počitek izrednega pomena. Omogoča nam, da si v budnem stanju lažje vzamemo že tisto eno minutko, v kateri stopimo tudi v svojo ženskost.

5. Ličila, nakit

Malenkosti kot so lepi uhani, ogrlica, rdeča šminka, maskara lahko v nas zbudijo občutek, da smo lepe. Tudi če smo doma same z otrokom, se mimogrede pogledamo v ogledalo in se same sebi spontano nasmehnemo, ko te stvari opazimo. K sreči tistega madeža, ki je še od kupčka ostal nekako na naši zadnjici, ne vidimo. 

6. Spodnje perilo

Priznajmo si, da je po porodu trenirka zakon. Mirno prenese vse izločke in nemogoče položaje dojenja. Ni pa ravno najbolj privlačno oblačilo, zato si lahko pomagamo s spodnjim perilom. Namesto običajnih spodnjih hlačk oblečemo tisti najlepši komplet, ki je sicer namenjen posebnim večerom. Ob vsakem obisku stranišča se tako spomnimo, da smo tudi ženske.

7. Dobra hrana

Pripravimo si (ali še bolje – drugi naj nam pripravijo) hrano, v kateri resnično uživamo. In se organiziramo tako, da jo dejansko lahko v miru pojemo, uživamo v vsakem grižljaju in vidimo, da se svet ne vrti samo okrog mleka. Če pa to lahko združimo še s partnerjevo družbo, smo že na zmenku.

8.  Motivacijski avdio ali video

V nosečnosti ali na dan, ko res čutimo to svojo ženskost, si vzamemo čas in sebi posnamemo kratek motivacijski avdio ali video. Lahko si kaj zapojemo, se za video lepo uredimo in same sebi namenimo nekaj lepih misli, spodbudnih besed. V težkih trenutkih si to predvajamo in že minuta motivacijskega govora nas bo spomnila, da imamo v sebi to čudovito žensko energijo, s katero smo si govor posnele. Zapremo oči, se premaknemo v to energijo in gremo lažje dalje.

9. Premik pozornosti v maternico

Naša ženska moč leži v naši maternici in že z nežnim premikom pozornosti vanjo lahko dvignemo občutek, da smo čudovite. Zapremo oči in se z notranjim pogledom sprehodimo ob hrbtenici vse dol do medenice. Tam si v maternici vizualiziramo center naše moči – lahko zvezdo, kroglico, metulja – kar vibrira z nami. Dihamo v ta center moči in čutimo, kako se z vsakih vdihom širi, raste in s tem dviguje našo žensko vibracijo. Ko začutimo, da smo resnično ženske, počasi odpremo oči.

P.S.: Ta vaja zelo pomaga tudi pri starejših otrocih, ko pritisnejo na naš »gumb«. Če si vzamemo par sekund za premik pozornosti, bo naša reakcija precej mirnejša in bolj jasna. Preverjeno.

10.  Naredimo si seznam drobnih stvari, ob katerih začutimo to Žensko v sebi.

Že v nosečnosti si vzamemo čas in razmislimo o teh malenkostih. Ali pa si sproti ob navdihih to zapišemo. Lahko je to rdeča šminka, določeno oblačilo, nakit, ples, seznam navdihujočih skladb… Pomembno je, da je seznam dejansko napisan in nato nekje na vidnem mestu. Služil nam bo po porodu, ko bomo želele obuditi te občutke in bomo v hipu imele odgovor, kako do njih pridemo.

Večkrat kot se poslužujemo teh tehnik, lažje nam bo usklajevati materinsko vlogo s tem, kar poznamo od prej. Pa vendar tukaj velja opozorilo, da na silo ne gre. Ko pride krizni trenutek ženskosti, pogledamo na seznam in naredimo stvar, ki nam je v tistem trenutku najbližja. Če nam ni nobena, nam pač ni. Mogoče pa se v misli prikrade kaj novega, kar lahko na seznam dodamo.

Katarina Dežman, magickey.eu

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja