Korona kriza mi je pokazala, da moram v življenju ceniti preproste stvari

3. 11. 2020
Deli
Korona kriza mi je pokazala, da moram v življenju ceniti preproste stvari (foto: pexels)
pexels

Globalna pandemija je moje življenje postavila povsem na glavo. Ampak pozitivna stran tega je, da sem in bom iz nje prišla močnejša.

Pa pojdimo ne tako dolgo nazaj, v čas, ko korona kriza še ni zavzela celotnega sveta. Vedno sem se pritoževala, ko sem obtičala v gužvi na cesti, v barih sem se pritoževala, da pivo ni dovolj hladno in resnično sem sovražila, da trgovina pod mojim blokom nima mojega naljubšega deodoranta.

Potem pa se je zgodila globalna pandemija in celotna država je šla v izolacijo. Ko sem bila zaprta v svojem stanovanju, sem se pričela zavedati, kakšno lepo in srečno življenje imam, pred tem pa sem ga vedno videla kot povprečnega ali celo dolgočasnega. Resnično sem stvari v življenju jemala za samoumnevne, za to sem se tudi veliko pritoževala nad stvarmi, ki na koncu dneva sploh niso pomembne.

1.     Svoboda

Imela sem možnost, da lahko grem kamorkoli si želim in delam kar si želim. Imela sem svobodo živeti življenje, ki sem si ga želela. Brez kakršnih koli omejitev ali zadržkov – to je moje življenje in moja odločitev, kako bom živela življenje. Nato pa sem kar naenkrat morala imeti zelo dober razlog, zakaj potrebujemo prevoziti neko razdaljo, da me policisti na poti ne bi poslali nazaj domov. Hja, res se zavedamo vrednosti nečesa, šele ko to vrednost izgubimo.

2.     Udobje

Tehnološki napredki so nam v življenje prinesli veliko sprememb, življenje se nam je v zadnje desetletju povsem spremenilo. Zdaj uživamo toliko ugodnosti iz našega domačega kavča. Lahko naročimo hrano, stvari, oblačila ali pa pošljemo paket prijatelju, ne da bi sploh prestopili prag našega doma. Udobje tehnologije in delovanje mnogih podjetij je neprecenljivo. Cenimo te majhne stvari, zaradi njih je naše življenje toliko bolj preprosto in lepo. 

3.     Človeška interakcija

Ko sem šla ven z večjo skupino ljudi, sem se vedno rada predstavljala kot introvertirana oseba. Želala sem si samo določeno mero interakcij. Rajši sem ostala sama doma, kot pa da bi se družila zunaj s prijatelji. Nasmehi so se mi zdeli zlagani in rokovanja so se mi zdela nepotrebna.

Zdaj, ko so naši obrazi zakriti z masko in ko gremo mimo nekoga, so naši nasmehi skriti in rokovanja so prepovedana. Zdaj ugotavljam, kako pomembno je čutiti povezavo s preostalim svetom in s sočlovekom - ne glede na to, ali si ekstrovert ali introvert - vsi potrebujemo bližino in toplino človeka. 

4.     Timski duh

Ko smo imeli v službi kakšno težavo, smo se s sodelavci vedno zbrali in skupaj poiskali rešitve. Veliko kompleksnih težav je hitro našlo rešitev, ko smo združili moči in ideje.

Videokonferenčni klici so sicer uspešni, ne morejo pa nadomestiti skupine pametnih ljudi, ki sedijo v skupnem prostoru in debatirajo o novih idejah. Takšne energije ni moč ustvariti preko zaslona.

Skupine, ki se vidijo vsakodnevno, tudi delujejo veliko bolje. Fizična prisotnost ustvari več kot samo služben odnos. Moč takšnih odnosov ustvari podjetje ali organizacijo nepremagljivo.

In podobno velja za vse veje gospodarstva. Ko vse poteka normalno, brez večjih težav, niti ne opazimo, da nekdo dela dobro. Šele ko se sistem poruši, se zavedamo, kako pomembno vlogo imajo določeni ljudje oz. določene panoge v našem življenju. Jih bomo od sedaj naprej bolj cenili? 

Lekcije, ki sem se jih naučila v obdobju karantene:

1.     Uživaj v sedanjosti!

V življenju sem si vedno rada zadala veliko dolgoročnih ciljev. Rezultat tega je bil, da so bile moje oči vedno osredotočene na prihodnost.

Svet okoli nas je poln lepih, veselih in zabavnih trenutkov, ki jih je potrebno zaužiti v sedanjosti. Ne pravim, da morate pozabite na svoje cilje in samo uživati. Tudi sama bom še naprej strmela k svojim ciljem. Ampak vselej ko bom na tej poti, se moram naučiti tudi ustaviti in zaužiti srečo okoli sebe.

Ne izgubite občutka prisotnosti v sedanjosti, samo da bi sledili prihodnosti.  Življenje je toliko več kot samo prihodnost ali preteklost. 

2.     Bolečino občutimo, ko nam nečesa primanjkuje

Nekatere stvari v vsakdanjem življenju se nam zdijo povsem normalne in pričakovane kot naprimer: pričakujemo, da bomo vse našli v trgovini; pričakujemo, da bo naročena pizza prispela v 30 minutah; pričakujemo, da bo avtomehanik prišel in popravil naš avto.

Skozi čas pozabimo vrednost teh pričakovanj in jih jemljemo za samoumnevne. Ampak nikoli ne vemo, kdaj nam bodo te stvari odvzete. Bolečino pa občutimo šele takrat...

3.     Kar bomo čutili je povsem naša zavestna odločitev!

Ne glede na to, kdo ste, kaj delate in h kateremu delu sveta pripadate, vedno vidite stvari tako, kot jih sami želite videti. Če se boste želeli pritoževati, boste vedno našli nešteto primerov okoli sebe, ki vas motijo. Če boste iskali srečo, boste v svojem življenji našli nešteto primerov, ki so vas nekoč naredili srečne. Vsi si delimo podobno reakcijo, ko nam stvari v življenju gredo dobro. Kot na poroki, ko ima priča govor, vsi nazdravijo s kozarci in nato plešejo na srečo mladoporočencama. Vendar ne moremo vedno kotrolirati sveta okoli nas, da bi deloval nam v prid. Vse, kar lahko kontroliramo je, koliko energije porabimo za spremembe, ki nam niso všeč. Osredotočimo se na dobro. Ko se stvari spremenijo v nas, opazimo spremembo tudi okoli nas.

Globalna pandemija je moje življenje postavila povsem na glavo. Ampak pozitivna stran tega je, da sem in bom iz nje prišla močnejša.

”Ko se v življenju soočimo z resnično tragedijo, lahko reagiramo na dva načina – lahko izgubimo upanje in pademo v samouničevalske navade, ali pa preprosto izkoristimo dano situacijo, da ponovno najdemo svojo notranjo moč.” – Dalai Lama.

tinybuddha.com, prevedla Maja D.

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez