Ljudje, ki se ukvarjajo s temi poklici, bi morali pogosteje k psihoterapevtu

24. 10. 2023
Deli
Ljudje, ki se ukvarjajo s temi poklici, bi morali pogosteje k psihoterapevtu (foto: Profimedia)
Profimedia

To so poklici, ki lahko hitro povzročijo sindrom izgorelosti, zato bi morali ljudje, ki jih opravljajo, pogosteje k psihologu ali psihoterapevtu.

Ko govorimo o delu, obstaja uradni seznam poklicev, pri katerih je treba opraviti redne zdravniške preglede in se ponekod posvetovati tudi s psihologom. Seznam vključuje poklice, ki so povezani bodisi z delom z ljudmi in možnostjo, da jim škodujejo, bodisi z delom na samem, na težko dostopnih območjih, kjer je, nasprotno, stik z drugimi ljudmi zelo omejen. 

Seznam temelji na premisleku, da lahko oseba z duševno motnjo povzroči škodo drugim ljudem, pri delu na težko dostopnih mestih pa gre predvsem za skrb za človeka samega in za kakovost njegovega dela, saj lahko izolacija poveča verjetnost za razvoj duševnih težav.

Kaj pa, če obisk psihologa uradno ni obvezen, kateri poklici vseeno potrebujejo pogovor?

Če odgovorimo na to vprašanje ob upoštevanju duševnega zdravja osebe same, potem so to najprej poklici, povezani z ljudmi in komunikacijo z njimi. Človek veliko sredstev in energije porabi za druge ljudi, zato lahko ljudje v poklicih, ki zahtevajo stalne interakcije, hitro izgorijo. V tem primeru podpore psihologa ali psihoterapevta ne potrebujejo za to, da ne bi škodovali drugim, ampak da ne bi izgubili sebe.

Primeri poklicev, ki vključujejo stalno komunikacijo z drugimi ljudmi:

  • Učitelji
  • Vodje prodaje in operaterji
  • Taksisti in vozniki
  • Zdravstveni delavci
  • Novinarji
  • Vodje in vodstveni delavci
  • Socialni delavci
  • Storitveni delavci

Poleg narave poklicne dejavnosti na duševno zdravje vplivajo tudi drugi dejavniki pri delu:

Urnik - neustaljen in nepredvidljiv urnik, delo v nočnih izmenah, pomanjkanje razumne porazdelitve dela in počitka človeku ne dajejo časa za okrevanje. Spanje, počitek in čas, ki ga namenimo sebi, so zelo pomembni za naše dobro počutje.

Organizacija delovnega procesa - vsakdo potrebuje udobne delovne pogoje, ki jih ni vedno mogoče ustvariti.

Odnosi z vodstvom in ekipo - nenehen pritisk in napetost vodita v nastanek nevroz in anksioznih motenj.

Če torej sodite med katero izmed zgornjih kategorij, je morda dobro, da razmislite o občasnem obiskovanju terapevta in si s tem izboljšate kakovost svojega življenja.

Vir: Sensa.rs

Novo na Metroplay: Izhod iz matrice in kako nas programirajo | Marjan Ogorevc