Vsi smo že doživeli odnose, ki so nas globoko zaznamovali – nekatere z ljubeznijo, druge z bolečino. A redko se vprašamo: kaj nam ti odnosi pravzaprav kažejo o nas samih?
V tej življenjski izkušnji smo si izbrali, da bomo sebe spoznavali skozi odnose – skozi druge ljudi, ki so v resnici naši odsevi. Ljudje, ki nas obkrožajo in so nam blizu, nosijo dele nas samih. Z njimi delimo miselne in čustvene vzorce, ki ustvarjajo nevidne, a močne povezave – lahko jim rečemo astralne vezi. Te nastanejo takrat, ko dva človeka drug ob drugem prepoznata znane vzorce, ki ju povezujejo, a lahko tudi izčrpavajo.
- Preberite si še: 5 znakov, da nosite nepredelana čustva po ženski liniji
V idealnem svetu bi bili odnosi lahkotni – prostor za medsebojno dajanje in sprejemanje ter brez potrebe po tem, da kdo koga »napolni« ali »popravi«. V resnici pa komunikacija pogosto poteka pod vplivom potrebe, ki išče potrditev, moč ali pozornost.
Ko govorimo, vplivamo na druge. Ko želimo biti slišani, jemljemo pozornost – in s tem tudi energijo. Tudi misli o drugih – analiziranje, jeza, tiho razočaranje – odnašajo našo energijo v nevidne tokove, ki nas vežejo na ljudi, s katerimi smo morda že fizično zaključili. Vsaka misel in vsaka čustvena reakcija je del energetske izmenjave.
Mnogi odnosi se oblikujejo ravno zaradi teh skritih potreb. Recimo: ena oseba ima močno potrebo po tem, da jo nekdo tolaži, druga pa uživa v vlogi »svetovalca«. Tak odnos je navidezno skladna celota, a v resnici temelji na odvisnosti. Oba nekaj prejemata, a ne iz svobode, temveč iz nezavedne potrebe. In čeprav se takšne povezave lahko zdijo kot »bližina«, pogosto postanejo obremenjujoče. A to ni razlog za obup – prav nasprotno. To je del učenja, ki nas vabi, da prepoznamo, iz katerih potreb delujemo v odnosih.
Zdrav odnos je tisti, v katerem se dva človeka srečata kot celoti zato, da skupaj delita pot. Vendar pa se je hkrati potrebno tudi zavedati, da povsem lahkotni odnosi ne obstajajo, vedno bo potreben tudi napor, da bodo odnosi uspeli.
A dobro je, da začnete opazovati: zakaj ste v določenem odnosu, kaj v njem dajete in kaj prejemate. Kje se počutite svobodno in kje ujeto. Opazujte nežno, brez obsojanja – in postopoma boste začeli razpletati, kar vas veže.
Ljudje so naša ogledala. Skozi odnose se učimo lekcij, ki jih sami ne bi mogli prepoznati. Nekateri odnosi se končajo mirno, z odmikom. Drugi z burnimi razhodi. A vsak odnos se konča točno takrat, ko je učenje zaključeno – ko ni več potrebe po dajanju in jemanju energije.
Včasih se to zgodi, ko en izmed partnerjev odraste, zaceli določen del sebe in je pripravljen iti naprej. Drugi morda še ni. Takrat ostane vez – a le še v energiji. Čez čas se tudi ta povezava razpusti. A pozordokler določenega vzorca ne spremenimo, se ta ponavlja – vedno znova, z novimi obrazi, a istimi občutki.
Prirejeno po: atma.hr
POGLETJE SI NOV SENSA PODKAST Z ALJOŠO BAGOLO, ki pravi: "Slovenci vztrajamo, dokler nam ne poči film. In film nam poči zato, ker v življenju pogosto sploh nismo v glavni vlogi. Ker nas nekdo vedno potiska v stranske vloge..."
Novo na Metroplay: “Slovenci plačujemo previsok davek za svojo trdoživost.” | Aljoša Bagola