Matej Škufca: "Lažje je biti mama kot žena."

26. 1. 2025
Deli
Matej Škufca: "Lažje je biti mama kot žena." (foto: profimedia)
profimedia

Preberite si nekaj misli Mateja Škufce o otrocih in partnerskem odnosu.

"Takrat, ko gre staršem dobro, gre dobro tudi otroku. Če gre staršem slabo, gre otroku slabo. Ko gre otroku slabo, pa starši pogosto rešujejo otroka, namesto da bi pogledali, kaj lahko sami naredijo, da bo šlo otroku bolje. Definitivno je dejstvo, ko gre mami in očetu dobro, bo otrok miren, ker bosta starša takrat močna. Vemo skoraj pregovorno: miren partnerski odnos - mirni otroci, nemiren partnerski odnos - nemirni otroci. Potem vemo, na čem moramo delati. Na odnosu.

Poglejte si še:

Je pa fokus velikokrat na otroku, dobronamerno. Ampak otroci ne želijo biti v takem fokusu, da se vse vrti okrog njih, da so oni odgovorni za to, ali bo mama srečna, ali ob oče srečen, ampak, da smejo biti samo otroci, ki se lahko igrajo, ker se počutijo varno v družini in okolju, kjer živijo. 

Vendar se je verjetno pogosto lažje ukvarjati z otrokom, kakor s tistim resničnim problemom v partnerskem odnosu?

Obstaja stavek, da je lažje biti mama kot žena. Lažje se je ukvarjati z otrokom kot z možem (ali ženo). Ljudje so pripravljeni žrtvovati partnerski odnos, zato da jim uspe starševstvo, ampak na koncu bodo tudi v tem kontekstu razočarani.

Ker otrok ne rabi dobrih staršev, čeprav si želimo biti dobri starši. Ampak vidimo, da otrok bistveno bolj potrebuje močne starše, ker življenje zunaj je tudi strogo. Po dvajsetih letih dela lahko rečem, da ni še nihče prišel do mene zato, ker je njegova težava ta, da so ga starši naredili preveč samostojnega. Vedno znova pa pridejo ljudje, ki so spoznali, da so preveč odvisni od svojih staršev in preveč nesamostojni, da je to njihova težava."

Kaj pa se zgodi s partnerskim odnosom, kadar moški bolj upošteva nasvete svoje mame kot svoje žene?

"Dobro bi bilo, če bi ta moški začel poslušati samega sebe. Konkretno bi lahko rekel, da v takšnem odnosu žena ne more zmagati. Lahko samo izgubi, ker otrok bo zvest svoji mami, ker je dlje časa z njo in je ona njegova prva ljubezen.

Prepričan sem, da starši dobronamerno dajejo svojim otrokom nasvete tudi kasneje, ko so odrasli otroci v partnerskem odnosu. In otrok lahko tudi reče: "Hvala za nasvet." Lahko sliši svojo mamo, ampak naredi potem po svoje. In zakaj ne more vzeti nasveta mame? Ker otrok ima že recimo 20 let izkušenj s svojo mamo in tako ali tako že celo življenje opazuje njen partnerski odnos takšnega, kot je bil. In takšen bo tudi njegov partnerski odnos ne glede na nasvete svojih staršev." 

IZ PODKASTA:

Aleš Ernst: DEPRESIJA nas prisli, da se ustavimo (Sensa podkast z Ano Vehovar)