Če se prepoznate v spodnjih znakih, je verjetno, da ste se znašli v načinu preživetja, ki lahko na dolgi rok resno obremeni vaše telo.
Ujetost v načinu preživetja je psihološki pojav, kjer posameznik zaradi dolgotrajnega stresa ali travmatičnih izkušenj ostaja v stanju nenehne pripravljenosti na nevarnost. Gre za prekomerno aktivacijo simpatičnega živčnega sistema, ki je del naravnega obrambnega mehanizma telesa, vendar pri kroničnem delovanju vodi do občutkov tesnobe, izčrpanosti in nezmožnosti sprostitve.
Preberite si še:
Posamezniki, ujeti v tem načinu, pogosto delujejo iz osnovnih instinktov "boj, beg ali zamrznitev," kar vpliva na njihovo čustveno in socialno življenje, ter jim otežuje dostop do bolj reflektivnih in umirjenih odzivov. Prepoznava in obvladovanje tega stanja sta ključna koraka k ponovni vzpostavitvi notranjega ravnovesja in občutka varnosti. To so znaki, da ste se zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ujeli v ta način delovanja:
1. Pretirana previdnost
Zelo pomembno je biti previden, ko obstaja resnična nevarnost. Toda ljudje, ki nenehno pričakujejo napad in se pripravljajo na najhujše, si prikrajšajo možnost živeti v miru. Zaradi pretirane pazljivosti razvijejo anksiozno motnjo in izgubijo zaupanje v ljudi. Razmislite o tem, kako občutljivi ste na negativne napovedi in kako pogosto jih postavljate sami. Če se nenehno pripravljate na težave, to lahko pomeni, da ste obtičali v načinu preživetja.
2. Čustvena otopelost
To je stanje, ki vam omogoča, da se odklopite od zunanjega sveta in se “sprostite”. Čustvena otopelost se običajno pojavi zaradi izjemnega stresa, izgube in drugih resnih dejavnikov. Nekateri ljudje, ki so to doživeli, se v tem načinu zataknejo in ostanejo čustveno otopeli še leta po travmatičnih dogodkih.
3. Pogosto ste jezni in razdraženi brez razloga
Kronični stres in življenje v načinu preživetja povzročata, da se nekateri ljudje pretirano odzivajo na majhne stvari. Lahko se zelo jezijo na svoje otroke zaradi neposlušnosti, kritizirajo prijatelje in se spuščajo v konflikte z neznanci v vrsti. Razmislite o tem, kako pogosto ste jezni “brez razloga”?
4. Težko načrtujete prihodnost
Preživetje je edina stvar, za katero so ljudje, ki doživljajo izjemen stres, zmožni skrbeti. Pozabljajo na dobre stvari, ki so se jim zgodile v preteklosti in skoraj nikoli ne razmišljajo o prihodnosti. Nimajo moči, da bi delali načrte. Če želite razumeti, ali ste obtičali v stanju zamrznitve, analizirajte, kako pogosto razmišljate o prihodnosti na pozitiven način.
5. Izolirate se od drugih
Ljudje, ki se zataknejo v načinu preživetja, porabijo preveč energije in čustev za obremenjevanje z lastnimi skrbmi. Nimajo več sposobnosti ali želje po stiku z drugimi ljudmi. Sčasoma se celo komunikacija z bližnjimi prijatelji in sorodniki zmanjša na minimum. Kako pogosto se dobite s prijatelji in se pogovarjate? Če večino dni preživite sami in ne veste, kako bi to preprečili, ste verjetno zataknjeni v načinu preživetja. Če želite spremeniti situacijo, boste morali zapustiti svojo cono udobja in izzvati lastna prepričanja.
6. Čutite kronično utrujenost
Če ste obtičali v načinu preživetja, včasih nimate dovolj moči, da bi sploh vstali iz postelje. Oseba s kronično utrujenostjo se sooča z nespečnostjo, težavami s spominom in koncentracijo, glavoboli in razdražljivostjo. Pogosto doživlja nihanje razpoloženja in povečano občutljivost na svetlobo, hrup in vonjave.
7. Težko se odločate
Način preživetja je tesno povezan z odzivom boja ali bega na tesnobo. Najpogosteje pa se oseba obremenjuje zaman in s svojimi mislimi in vedenjem še bolj zaplete situacijo. Sčasoma postane šibkejša v duhu in noče prevzeti odgovornosti. V poskusu zaščite postane oseba, ki je obtičala v načinu preživetja, pasivna in preneha sama sprejemati pomembne odločitve.
8. Nezdrava raven perfekcionizma
Nekateri ljudje preveč težijo k idealu in se zaradi tega soočajo z nenehno jezo, žalostjo in tesnobo. Večino energije porabijo za stvari, ki niso posebej pomembne in se postopoma znajdejo v načinu preživetja. Njihovi notranji viri so izčrpani in jih ni mogoče obnoviti, če nadaljujejo po isti poti.
Da ste nagnjeni k nezdravemu perfekcionizmu, lahko razumete po več simptomih: pogosto odlašate, ne uživate v svojih uspehih in pretirano reagirate na kritike. Če ste se našli v večih znakih, opisanih zgoraj, bi bilo dobro, da se o tem posvetujete s strokovnjakom ali obiščete psihoterapevta.
Vir: sensa.mondo.rs