Nočne more lahko ostanejo z nami še dolgo potem, ko se zbudimo. Poglejmo si pomen, ki se skriva za najpogostejšima dvema.
Razumevanje globljega pomena nočnih mor lahko ponudi dragocen vpogled v naše čustveno, fizično in psihično počutje. Služijo kot pomemben opomnik, da sta naše telo in um tesno povezana, piše Psychology Today.
Tukaj sta 2 motiva nočnih mor, ki se pri ljudeh najpogosteje ponavljata:
1. Sanje o preganjanju
V sanjah z motivom zasledovanja ali preganjanja se lahko zgodi, da bežite pred neznano osebo, grozečo živaljo ali celo nejasno silo. Občutek nevarnosti je takojšen in ne glede na to, kako hitro tečete, se vam zasledovalec vztrajno približuje.
Preberite si še:
Študija, objavljena v reviji Frontiers in Psychology, je pokazala, da so takšne sanje povezane z dejanskimi izkušnjami negativnih odnosov z drugimi. Raziskovalci menijo, da je to mogoče razložiti s teorijo simulacije groženj sanj, po kateri imajo sanje evolucijsko funkcijo simulacije grozečih dogodkov, da bi izboljšale mehanizme za prepoznavanje in izogibanje resničnim grožnjam. To posameznikom pomaga pri vadbi odzivanja na morebitne nevarnosti v okolju.
Čustvena grožnja konflikta ali nezadovoljstva v resničnih odnosih lahko povzroči potrebo po pripravi na obvladovanje ali nadaljnje čustvene pretrese. Ko posamezniki doživijo napetost ali nesoglasje v svojih družbenih interakcijah, lahko njihov um simulira scenarije preganjanja kot način obdelave teh čustvenih groženj. To jim ne omogoča le vadbe odzivanja na morebitne konflikte, ampak služi tudi kot psihološko orodje za obvladovanje tesnobe in stresa.
Poleg tega teorija nakazuje, da takšne sanje niso le naključni dogodki, ampak so globoko zakoreninjene v naši evolucijski potrebi po preživetju. V preteklosti je lahko preganjanje predstavljalo resnično fizično grožnjo plenilcev ali sovražnih posameznikov. V sodobnem svetu se te grožnje pogosto kažejo kot družbeni ali čustveni izzivi, ki jih nato možgani predelajo s pomočjo sanj.
- Preberite si še: Kaj pomeni, če sanjate, da vas lovijo divje zveri?
2. Sanje o zadušitvi
Sanje o zadušitvi so pogosto izjemno pretresljive. V teh sanjah se lahko znajdete v situacijah, ko postaja vse težje dihati, kot da nevidna sila pritiska na vaše prsi ali grlo. Druga možnost je, da ste ujeti v majhnem, zaprtem prostoru, kot je krsta ali zaprta soba, kjer postaja zrak vedno bolj redek. Lahko pa se vam zdi, da vas nekaj ali nekdo drži pod vodo in vam preprečuje dostop do zraka.
Še ena študija, objavljena v Frontiers in Psychology, je pokazala, da so sanje o zadušitvi povezane z doživljanjem psihološke stiske v budnem življenju, pa tudi s splošnimi motnjami spanja. Fiziološko gledano je večja verjetnost, da bodo tisti, ki imajo med spanjem težave z dihanjem, kot je apneja ali težko dihanje v budnem življenju, poročali o sanjah o zadušitvi kot tisti brez takšnih težav.
Psihološko se to dogaja tudi pri ljudeh s tesnobo ali stresom, povezanim z dihanjem – morda zaradi strahu pred zadušitvijo ali davljenjem. Raziskovalci domnevajo, da je povezava med psihološkim stresom in zadušljivimi sanjami dodatno podprta s pojavom spalne paralize. Med spalno paralizo posamezniki pogosto doživijo grozljiv občutek, da se ne morejo premakniti, včasih pa ga spremljajo še halucinacije zlonamerne prisotnosti, ki sedi na njihovih prsih in otežuje dihanje.
Vir: Sensa.story.hr