V vlogi staršev pogosto pozabimo, da otroci niso središče našega življenja za vedno. So posamezniki, ki bodo nekoč stopili na svojo pot, oblikovali svoje sanje, vzpostavili svoje odnose in ustvarili svojo družino.
Naša naloga je, da jih vzgajamo, podpiramo in opremimo za življenje, ne da bi jih pri tem zadrževali ali omejevali. Ena najtežjih lekcij starševstva je prav sposobnost, da jih sčasoma spustimo iz gnezda in jim omogočimo, da živijo po svoje. Medtem pa je pomembno, da ohranjamo in negujemo odnos z našim življenjskim partnerjem, saj je to tista vez, ki ostane tudi, ko otroci odidejo.
Otroci niso naši možje ali žene; so posamezniki, ki bodo nekoč zaživeli svoje življenje in ustvarili svojo družino. Kot starši pogosto občutimo, da smo središče njihovega sveta, vendar je to res le kratek čas. Naša naloga je, da jih vzgajamo, jih opremimo z znanjem in samozavestjo, a hkrati jim omogočimo, da odletijo iz gnezda.
- Preberite si še: Psiholog dr. Gordon Neufeld: "Če otroci jokajo, pustite jih, ne govorite jim, naj prenehajo."
Sčasoma se moramo zavedati, da temelje, ki jih postavljamo, gradimo za njihovo moč, ne za omejevanje. Oblikovali bodo svoje sanje, odnose in interese, ki bodo usmerjali njihova življenja. Čeprav smo vedno ob njih, da jim nudimo podporo in ljubezen, niso naši za vedno. Pomembno je, da jim omogočimo, da svet izkusijo po svoje, tudi če to pomeni, da jih spustimo, ko bi jih raje zadržali ob sebi.
Ena največjih lekcij starševstva je prav sposobnost, da otroke spustimo. To je dejanje zaupanja – zaupanja v vzgojo, ki smo jim jo dali, in v njihovo sposobnost, da najdejo svojo pot. Otroci niso tukaj, da bi zapolnili praznine v naših življenjih ali nadomestili neizpolnjena pričakovanja. So edinstvene duše na lastni poti, mi pa jih spremljamo toliko časa, kot nas potrebujejo, brez prisile, da bi hodili pred njimi ali jih nosili.
Pomembno je tudi razumeti, da otroci posnemajo tisto, kar jim pokažemo v lastnih odnosih. Če vso svojo energijo vložimo vanje in zanemarimo partnerski odnos, lahko odrastejo z izkrivljenim pogledom na ljubezen in zavezanost. S tem, ko negujemo ljubeč in podporen odnos s partnerjem, otrokom pokažemo, kako uravnotežiti družinske vezi in partnersko ljubezen.
Naš odnos z otroki se bo sčasoma spreminjal – iz odvisnosti v spoštovanje in občudovanje. Otroci bodo šli svojo pot, in nekega dne bodo tudi sami postali starši. Ta naravni cikel je lepota življenja in ga moramo sprejeti z odprtim srcem.
Pripraviti se moramo na dan, ko bodo otroci oblikovali svoje odnose, in spoznati, da s tem, ko njihova ljubezen preraste naše okvire, naše mesto v njihovem življenju ne izginja, temveč se širijo možnosti, da ljubezen delijo še z drugimi. Spremljanje njihove rasti, njihovih partnerstev in družin je dokaz zaupanja in ljubezni, ki smo jo z leti gojili.
Tudi ko bomo gledali v bolj prazno hišo in prejeli manj pogostih klicev, to ne zmanjšuje naše vloge v njihovih življenjih. Povezanost med staršem in otrokom je brezčasna in je ne more razdreti nobena razdalja. Naš cilj naj bo odnos, ki temelji na medsebojnem spoštovanju, kjer se otroci obračajo k nam iz ljubezni in zaupanja, ne iz obveznosti ali krivde.
V vlogi partnerjev je ključno, da ohranjamo vez z življenjskim sopotnikom. Ko otroci odidejo, ostane oseba, s katero smo si ustvarili življenje, in ta odnos si zasluži največ pozornosti in skrbi. To je ljubezen med partnerjema, ki nas bo vodila skozi vsa življenjska obdobja, tudi ko otrok več ne bo v našem domu.
Starševstvo je pot dajanja – dajemo svojo ljubezen, čas in trud, da vzgojimo naslednjo generacijo, vendar se moramo hkrati posvetiti sebi in svojemu partnerskemu odnosu. Ko otroci odrastejo in gredo naprej, moramo biti zasidrani v povezavi s partnerjem, ki bo ostala trdna kot osrednji steber naše družine.
Največje darilo, ki ga lahko damo otrokom, je zgled zdravega in ljubečega odnosa med staršema. Tako bodo lahko tudi sami oblikovali močne vezi, saj bodo vedeli, da ljubezen, neodvisnost in spoštovanje lahko soobstajajo. Naši otroci niso naši življenjski partnerji, vendar se iz našega odnosa naučijo, kaj pomeni ustvarjati smiselne in trajne odnose v svojem življenju.