Kakšne posledice nosite, če vas je vzgajala narcistična mama?
Če ste odraščali ob narcistični mami, to pomeni, da vaša mama ni bila povsem dozorela. Bila je pretirano osredotočena na lastne občutke in potrebe ter na to, kako jo doživljajo drugi. Najverjetneje ni znala regulirati svojih čustev in razreševati konfliktov, zato tudi ni znala razumeti občutkov svojih otrok.
Ne spreglejte:
- Imena z angelsko energijo: to so 4 moška imena, ki prinašajo srečo
- Ljudje, rojeni med letoma 1975 in 1995, so najbolj POSEBNA GENERACIJA vseh časov – in tukaj je razlog!
Otroci so za narcistično mamo le pripomoček, s katerim dokazuje lastno vrednost. Od otrok pričakuje, da jo bodo potrjevali, upoštevali njena čustva in bili uvidevni, hkrati pa je sama zelo kritična in ima visoke zahteve.
Za mnoge otroke je ravno narcistična mama tista, ki je njihov prvi nasilnež ("bully"), a v javnosti se bo običajno obnašala drugače. Pogosto bo pred drugimi prijazna, uvidevna in razumevajoča, za zaprtimi vrati pa bo pokazala svoj pravi obraz.
Otrok, ki je odraščal ob narcistični mami, je gotovo že slišal naslednje stavke:
- "Zelo si naporen/-a, občutljiv/-a, dramatičen/-a."
- "Očitno sem grozna mama."
- "Tega nikoli nisem naredila; narobe se spomniš."
- "Lahko bi shujšal/-a."
- "Zate sem žrtvovala vse!"
- "Ko me ne bo več, me boš pogrešal/-a."
- "To boš obžaloval/-a, ko umrem."
Nikoli pa ni slišal pohvale ali spodbude. Narcistična mama svojemu otroku nikoli ne bo rekla, da vanj verjame. Nikoli se ne bo opravičila ali prevzela odgovornosti za svoja dejanja. Nikoli ne bo pripravljena prisluhniti in razumeti občutke svojega otroka.
Človek, ki odrašča ob narcistični mami ima občutek, da ne more izražati svojih občutkov. V otroštvu se je naučil, da se vse vrti okoli njegove mame, zato tudi kasneje v odnosih pogosto zapostavlja sebe in ne postavlja zdravih mej.
Človek, ki je odraščal ob narcistični mami, ima lahko naslednje težave:
- Nizka samozavest in samopodoba;
- Nastrojenost proti ženskam;
- Pretirano ugajanje drugim;
- Prepričanje, da je ljubezen nekaj, kar si je treba prislužiti;
- Strah pred zavrnjenostjo;
- Anksiozna motnja;
- Namerno spuščanje v nefunkcionalne, toksične odnose.
Ljudje, ki so odraščali ob narcističnih mamah, običajno pretirano ugajajo drugim, saj menijo, da si bodo le tako zaslužili biti ljubljeni. Ker v otroštvu niso prejemali brezpogojne ljubezni, v sebi nosijo podzavestno prepričanje, da si ljubezen morajo prislužiti z "lepim vedenjem" oziroma ugajanjem.
Če prepoznate omenjene težave pri sebi, je čas za spremembo. Nikoli ni prepozno, da prekinemo cikel in se poslovimo od vzorcev, ki smo jih pridobili v otroštvu.
Prirejeno po: @the.holistic.psychologist