Preverite, na katerih področjih lahko izboljšate vaš odnos, kako se pravilno prepirati in kdaj je skrajni čas za iskanje pomoči.
Dr. John Gottman že od leta 1973 preučuje zakonske zveze in je sposoben na podlagi raziskav in vzorcev obnašanja posameznikov predvideti, kateri pari bodo ostali skupaj in kateri ne. Tu je nekaj izsledkov iz njegovih študij, ki jih lahko uporabita za izboljšanje vajine zveze:
1. Razmislite, kje se zares skriva problem, preden napadete z očitki
Pari, ki so se naučili spreobrniti kritične pripombe v govorjenje o svojih občutkih, kadar se pogovarjajo o težavah, so dokazano bolj srečni. Namesto, da zarenčite: »Spravljaš me ob živce,« raje mirno povejte, kako se počutite, kadar partner naredi nekaj, s čimer se ne strinjate. Na primer: »Ko puščaš svoje umazane cunje vsepovsod po stanovanju, mi s tem daješ občutek, da misliš, da sem vselej na voljo, da ti strežem in da je to moja primarna naloga. Pospravljanje za teboj me spravlja v stres, saj imam tudi sama veliko opravil, ki jih ne nalagam na tvoja ramena. Nočem biti tvoja mama, ampak tvoja enakovredna partnerka.«
2. Omilite način, kako govorite o problemu
Ne povzdigujte glasu in govorite s kritičnim tonom. Načnite problem nežno, brez pripisovanja krivde, z nevtralnim tonom.
3. Bodite odprti za spremembe planov in za vpliv vaše druge polovice
Trdno partnerstvo stoji na medsebojnem vplivanju in spoštovanju. Če ženska reče: »Ali moraš v petek res nujno ven s prijatelji? V soboto pridejo starši in potrebujem tvojo pomoč pri pripravah,« moški pa odgovori: »Ne, smo že dogovorjeni. Ne bom spreminjal načrtov,« to v zakon ali zvezo vnese turbulenco. Gottman zagovarja dejstvo, da se morajo moški prilagoditi vplivu partnerice, če želijo, da bo partnerstvo uspešno, saj se ženske ponavadi že naravno oziroma po lastni volji prilagodijo, če je situacija obrnjena.
4. Postavita visoke standarde in se jih držite
Srečni dolgoletni pari so največkrat tisti, ki že na začetku postavijo visoke standarde, kar pomeni, da ne tolerirajo žaljivega obnašanja. Nižja je toleranca za nespoštljivo vedenje, višja je možnost, da zveza obstane na dolgi rok.
5. Naučita se pravilno prepirati
Uspešni pari vedo, da prepira ni dobro prekiniti sredi vrhunca, prav tako pa tudi, da ga ni zdravo vleči s seboj po več dni. Sledeče tehnike vam pomagajo umiriti atmosfero, ko postane prevroče:
- Če se prepir preveč razraste, si vzemita 20-minutni predah. Nadaljujta, ko se strasti pomirijo in lahko spet mirno in trezno razmišljata, bo manj možnosti, da bi v navalu nakopičene jeze rekli kaj, kar boste kasneje obžalovali ali pa vlekli na dan stare zamere, ki nimajo mesta v tem konkretnem prepiru.
- Spremenite temo s pomočjo humorja ali komentarja, v katerem je zaznati skrb: »Vem, da je to težka tema zate.«
- Umaknite se: zveza ni športno tekmovanje, kjer je pomembno samo to, katera ekipa zmaga. Včasih je bolje popustiti - tako bosta zmagala oba.
- V znak sprave pokažite, da ga/jo cenite: »Rad/a bi se ti zahvalil/a za …«
6. Osredotočita se na pozitivne aspekte
Pari, ki dobro funkcionirajo skupaj, so sposobni med debatiranjem o problemu navesti vsaj petkrat več pozitivnih opazk drug o drugem, kot slabih. Bodite pozorni na stvari, ki jih v vajini zvezi občudujete in lažje boste razrešili tiste, ki vas obremenjujejo.
7. Pravočasno poiščita pomoč
Povprečen par se odloči za partnersko terapijo ali zakonsko svetovanje šele po šestih letih zveze. Če vemo, da polovica zakonov propade v prvih sedmih letih, se zdi to zelo pozno in lahko predvidevamo, da mnogo parov dolgo časa živi nesrečno, preden se dokončno razidejo ali pa vendarle poiščejo pomoč.
Prirejeno po: Psychology today
Preberite še:
- Kaj narediti, če ste ljubosumni vi ali vaš partner
- Stvari, ki se jim morajo moški odreči, če zelijo biti v kvalitetnem odnosu