Naučite se biti srečni!

10. 10. 2011
Deli
Postanite srečni (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ko opazujemo srečne ljudi, vidimo, da niso takšni samo zato, ker bi sedeli in razmišljali o sreči, temveč za svojo srečo tudi nekaj naredijo!

Izražanje hvaležnosti...

tako, da se zavemo tistega, kar v življenju imamo: enkrat tedensko od tri do osem tednov pišemo dnevnik hvaležnosti, v katerem se spomnimo od tri do pet stvari, za katere smo hvaležni. Pomembno je, da se vsakokrat domislimo novih stvari, saj ponavljanje že zapisanih ne krepi občutkov sreče. Dobro je, da se spomnimo ljudi, ki smo jim hvaležni, in jim to tudi naravnost povemo. Sreča se takrat kar razmnoži.

Optimizem...

ali pozitiven pogled na svet je treba negovati, predvsem v obdobjih, ko nas obdajajo negativnosti, negotovosti in stalne spremembe, na katere ne moremo vplivati. Prepoznajte negativne misli in jih nadomestite s pozitivnimi, ali pa napišite esej o najboljši različici sebe in svojega življenja. Domišljiji pustite prosto pot in uživajte.

Ne razmišljajte preveč...

in se ne primerjajte z drugimi, saj je težko biti srečen, če razmišljamo o negativnih dogodkih in samega sebe v primerjavi z drugo osebo doživljamo v negativni luči. Nekaj načinov, kako se temu izogniti: pozornost z negativnih misli preusmerite na kakšno drugo dejavnost, recite si ‘stop’ in začnite razmišljati o čem drugem, izogibajte se situacijam oz. dejavnostim, ki takšno razmišljanje povzročajo, pogovorite se z nekom, ki ima drugačen pogled na stvari.

Delajte dobra dela...

a vedno iz srca in ne iz lažne ljubeznivosti. Najboljše bo, da si naredite načrt in določite, kdaj in koliko truda boste vložili. Prakticirajte različne vrste ljubeznivosti ali pa naj dobrodelnost iz vas pride spontano. Sreča je zagotovljena.

Vzdrževanje družabnih odnosov...

je za naš občutek sreče zelo pomembno. Če imate veliko prijateljev, z njimi pa ste si blizu, boste redko kdaj osamljeni. Današnji čas zahteva, da čas za odnose načrtujemo in za prijateljstvo si ga vzemite, kadar je to le mogoče. Z njimi se veselite uspehov, imejte jih radi in jih občudujte. In kar je najpomembnejše: svoje misli delite z nekom, ki vam veliko pomeni, obenem pa se naučite prisluhniti drugim.

Razvijanje strategij...

za reševanje težav pomeni, da se morate naučiti soočanja s stresom in s skrbmi. Jasno sliko poskušajte videti tudi takrat, ko ste zaskrbljeni, ali pa temeljni problem razdelite na manjše dele, v vsem pa poiščite neki smisel in pomen.

Z odpuščanjem krepite lastni mir...

Spomnite se trenutka, ko je bilo tudi vam oproščeno in pomislite na to, kaj dobrega vam bo prineslo odpuščanje drugim. Najučinkoviteje bo, da napišete oprostilno pismo.

Neupiranje...

in sprejemanje dogodkov, kakršni so, prinašata izkušnjo, v kateri dobesedno izgubite občutek za čas. Počnite tisto, kar vas zaposli, kar je za vas pomembno in v čemer uživate. V trenutku, ko to počnete, bodite zares prisotni. To vas bo pripeljalo korak bližje k tej izkušnji.

Ceniti življenje...

in majhna zadovoljstva je za srečo zelo pomembno. Namesto da čakate na velike stvari, uživajte v majhnih. Bodite tam, bodite pozorni in hvaležni med vsako dejavnostjo (na sprehodu, med jedjo …). Uživajte v spominih in jih delite z drugimi, ali pa si srečen dogodek prikličite v misli. Proslavljate dobre novice in bodite odprti za lepoto, ki vas obdaja.

Z odločanjem svojih ciljev...

si zagotovite občutek namena, bodite aktivni in motivirani za sodelovanje. Pomembno je, da imajo vaši cilji smisel (za razliko od tistih ciljev, ki so vam vsiljeni).

Prakticiranje duhovnosti ali vere...

ni nekaj težkega. V vsaki stvari poiščite smisel in namen, molite ali poiščite nekaj svetega v povsem navadnih stvareh.

Skrbite za telo in zdravje...

redno telovadite, držite se zdravih prehranjevalnih navad, meditirajte in skrbite zase. Ne pozabite na nasmeh in veselje!

Tatjana Divjak, life coach

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj