Ne trošite energije za prepričevanje tistih, ki niso pripravljeni slišati

3. 2. 2025
Deli
Ne trošite energije za prepričevanje tistih, ki niso pripravljeni slišati (foto: Profimedia)
Profimedia

 Velikokrat se znajdemo v situacijah, ko nas nekdo ne razume, napačno interpretira naše besede ali celo zavestno izkrivlja resnico o nas. Takrat začutimo močno potrebo, da se pojasnimo, da razložimo svoje namene, da dokažemo svojo resnico. Toda ali je to vedno smiselno?

Potreba po razlaganju toksičnim ljudem – travma, ki išče zaključek

Če se pogosto znajdemo v začaranem krogu opravičevanja in razlaganja sebe ljudem, ki nas ne poslušajo z iskreno željo po razumevanju, temveč zgolj iščejo način, kako bi nas manipulirali ali obvladovali, je vredno premisliti, od kod izvira ta potreba.

Pogosto gre za globoko zakoreninjeno travmo iz preteklosti – občutek, da moramo biti slišani, sprejeti, razumljeni, čeprav nas okolje, v katerem smo odraščali, tega morda nikoli ni naučilo.

Toksični ljudje ne iščejo razumevanja, temveč nadzor. Njihov cilj ni resničen dialog, ampak dokazovanje lastne moči nad našimi občutki in reakcijami. Ko se ujamemo v past razlaganja in dokazovanja, se v resnici borimo za nekaj, kar smo nekoč izgubili – za občutek vrednosti in potrditve. A resnica je, da toksični ljudje tega nikoli ne bodo ponudili, ne glede na to, kako močno se trudimo.

Pravi zaključek ne pride s tem, da nas oni končno razumejo, temveč s tem, da mi sami razumemo, da naše vrednosti ne določa njihova interpretacija. Svoboda se začne v trenutku, ko nehamo čutiti potrebo po tem, da prepričamo nekoga, ki nas nikoli ni želel razumeti.

Potrebno je torej vedeti, kdo nas lahko razume, kdo pa nas morda nikoli ne bo razumel. Vsaka oseba, s katero pridemo v stik, nima enake sposobnosti empatije, odprtosti ali volje, da bi videla stvari z naše perspektive. Nekateri ljudje nas bodo poslušali z resničnim zanimanjem, medtem ko bodo drugi slišali le tisto, kar ustreza njihovim prepričanjem.

Ne smemo trošiti energije za prepričevanje tistih, ki niso pripravljeni slišati. Namesto tega se je vredno osredotočiti na odnose, kjer je medsebojno razumevanje mogoče in kjer nam ni treba vedno znova dokazovati svoje vrednosti. Sprejeti dejstvo, da nas nekateri ne bodo nikoli razumeli, ni poraz – je osvoboditev.

Klemen Slakonja dokazal, da Slovenci še vedno cenimo globoka čustva