Odprte rane iz otroštva nas naredijo bolj ranljive za vstop v nezdrava razmerja.
Prepoznavanje nezdravega razmerja je pot samoodkrivanja.
Je kaj bolj razburljivega kot nov romantičen odnos? Ima vse – vznemirjenje, avanturo, čustveni vrtinec; lahko vas povzdigne iz obupa, vam prinese upanje in vas prepriča, da ima nova ljubezen moč zaceliti tisoč ran.
Preberite si še:
Žal pa na poti iskanja pravega partnerja pogosto naletimo na nezdrava razmerja. Obet prave ljubezni ter občutek, da smo sprejeti in ljubljeni, je močna želja. Zaradi nje lahko spregledamo opozorilne znake in problematično vedenje, zanemarimo svoje potrebe ali celo sprejmemo nepremišljene in škodljive odločitve.
A ni razloga za strah – prepoznavanje nezdravega razmerja je del procesa osebne rasti. Res je, da najbolj boli, ko se nezdravo razmerje konča. Normalno je delati napake v odnosih. Najbolj boleče pa je pogosto to, kako zelo krivimo sebe: "Kako sem bil/a lahko tako naiven/naivna?" "Kaj sem mislil/a?" Vendar ne pozabite – to je del učnega procesa.
Zakaj ljudje ostajajo v nezdravih razmerjih?
V odnose prinašamo vse svoje neizpolnjene potrebe, ki pogosto izhajajo iz otroških ran. Kot otroci smo morda doživeli travme, zanemarjanje ali smo bili zapuščeni, zaradi česar so ostale odprte rane, ki jih obupno želimo zaceliti. Zato iščemo nekoga, ki bi nas ozdravil.
Prepričujemo se, da bomo, če najdemo pravo osebo, ozdravljeni osamljenosti; ne bomo več žalostni, depresivni ali tesnobni. Verjamemo, da je prava ljubezen rešitev za vse naše težave. Resnica pa je, da noben odnos ne more izpolniti ali pozdraviti vseh naših potreb. Najprej moramo pozdraviti sebe. Najboljši način za iskanje zdravega odnosa je gradnja zdravega odnosa s samim seboj.
Prekinitev kroga nezdravih razmerij
Vsak odnos, ki vas nenehno spravlja v slab odnos glede sebe, je nezdrav. Ne glede na razburljivost, ki vam jo ta oseba ponuja, to ni vredno. Ljubezen je lahko boleča, vendar mora dobro prevladati nad slabim, da bi lahko razmerje trajalo. V nezdravem razmerju pride trenutek, ko se morate iskreno pogovoriti sami s seboj. Če ne želite videti resnice o svojem partnerju, lahko začnete s priznavanjem neprijetnih ali bolečih občutkov, ki jih imate zaradi odnosa.
Tukaj je nekaj pogostih občutkov, ki pogosto signalizirajo nezdrav odnos:
- Sram: Za mnoge je sram eno najbolj bolečih občutkov, ki jih lahko doživimo. V vas lahko vzbudi dvom vase, vas odvrača od aktivnega delovanja v življenju in vas pahne v depresijo. Če vam partner redno vzbuja občutke sramu in krivde ter tega ne preneha kljub vašim prizadevanjem, je morda čas, da odidete.
- Obžalovanje: Nezdrava razmerja so znana po tem, da vas silijo v odločitve, ki jih kasneje obžalujete. Pod pritiskom lahko privolite v nekaj, kar kasneje obžalujete. Obžalovanje vas lahko preganja in povzroči ure premišljevanja ali obsesivnega razmišljanja. Prav tako močno povečuje tesnobo.
- Ponižanje: Za razliko od sramu, ki se zgodi za zaprtimi vrati, je ponižanje javno sramotenje. Morda partner nekaj reče ali stori pred drugimi, kar vas osramoti. Morda povzroči sceno ali vas osmeši. Tako kot sram tudi ponižanje povzroča duševno napetost in psihosomatske simptome.
Če se počutite ujeti v nezdravem razmerju, je ključnega pomena, da poiščete pomoč. Ne zapirajte se vase ali se izolirajte. Zaupajte se prijateljem/družini ali se obrnite na podporno skupino ali strokovnjaka za duševno zdravje. Koraki za osvoboditev in prekinitev kroga so osvobajajoči. To je potrditev vaše vrednosti in korak k bolj zdravemu in srečnejšemu življenju.
Vir: Psychologytoday.com
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj