Niste introvertirani, vendar zgolj ZADRŽANI? To vam lahko razkrijejo naslednji znaki

5. 7. 2024
Deli
Niste introvertirani, vendar zgolj ZADRŽANI? To vam lahko razkrijejo naslednji znaki (foto: profimedia)
profimedia

Veliko ljudi zadržane posameznike označi z introvertirano nalepko, vendar to ne drži vedno.

Mnogi ljudje tišino povezujejo z introvertiranostjo, saj predpostavljajo, da so tisti, ki so zadržani in tihi, zgolj introverti. Medtem ko gresta introvertnost in zadržanost pogosto z roko v roki, pa temu ni vedno tako. Pravzaprav imajo zadržani posamezniki edinstvene lastnosti, po katerih se razlikujejo od introvertov.

Klinični psiholog dr. David Susman introvertnost formalno definira kot osebnostno lastnost, za katero je značilna osredotočenost na notranje občutke in ne na zunanje vire stimulacije. Tukaj je 5 psihološko podprtih znakov, da ste zadržani, a ne introvertirani:

Socialna angažiranost

Ena od ključnih razlik med tihimi posamezniki in introvertiranimi osebami je njihova naklonjenost do socialnih interakcij. Medtem ko se introverti pogosto hitro počutijo izčrpane zaradi dolgotrajnega druženja in potrebujejo samoto, da bi se napolnili z energijo, se lahko zadržani posamezniki počutijo zelo udobno v družabnih okoljih, pravi dr. Susman.

Za razliko od introvertov, ki se lahko aktivno izogibajo velikim skupinam ali pretirani družbeni stimulaciji, lahko zadržani posamezniki tolerirajo takšno okolje, ne da bi se počutili preobremenjene. Morda ne začnejo takoj aktivno sodelovati v pogovorih, vendar se pogosto povezujejo z drugimi na svoj način, tudi s tistimi, ki jih ne poznajo dobro.

Polnjenje energije

Introverti po socialnih interakcijah potrebujejo več časa v samoti, da se regenerirajo in napolnijo svoje baterije, pojasnjuje terapevtka Amy Morin. Po drugi strani pa se lahko zadržanim posameznikom zdijo trenutki mirnega razmišljanja ali ukvarjanja z dejavnostmi na samem osvežujoči, vendar to ni nujno potrebno za njihovo dobro počutje in obnovo energije. Zadržani posamezniki lahko črpajo energijo iz različnih virov, vključno s skupinskimi dejavnostmi in prisotnostjo drugih brez aktivnega sodelovanja v pogovoru.

Udobje v skupinah

Podobno kot v prejšnji točki lahko zadržani in tihi posamezniki udobno krmarijo v skupinski dinamiki, ne da bi čutili potrebo po nenehnem uveljavljanju ali iskanju pozornosti. Za razliko od introvertov, ki se jim morda zdijo zahteve skupinskih razprav izčrpavajoče, psiholog dr. Kendra Kubala pojasnjuje, da lahko zadržani posamezniki sodelujejo v svojem lastnem tempu in pri svojih prispevkih izberejo kvaliteto pred kvantiteto.

Čeprav morda raje opazujejo, kot da bi bili v središču pozornosti, se lahko prilagodijo skupinskim pogovorom in prispevajo, ko imajo za povedati kaj pomembnega.

Komunikacijski slogi

Po mnenju dr. Kubala, imajo introverti pogosto raje globoke, smiselne pogovore, medtem ko se jim površinski pogovori lahko zdijo izčrpavajoči ali nezanimivi. Po drugi strani pa lahko zadržani posamezniki svoj slog komuniciranja glede na situacijo veliko bolje prilagodijo. Lahko se pogovarjajo zgolj površinsko, kadar je to potrebno ali ko to pomaga ustvarjati socialne vezi, vendar cenijo tudi globlje pogovore, ko se pojavi priložnost. Ta prilagodljivost kaže na pripravljenost za sodelovanje z drugimi ter poudarja njihovo udobje v različnih družbenih okoljih.

Zunanja stimulacija

Introverti se ponavadi zanašajo na notranjo stimulacijo, kot je introspekcija in druge dejavnosti v samoti, da bi našli izpolnitev. To pa ni nujno res za zadržane posameznike, saj ti iščejo tudi zunanje vire stimulacije, kot je obiskovanje dogodkov, sodelovanje v skupinskih dejavnostih ali raziskovanje novih okolij. Po mnenju psihologa dr. Kristina Hallett to lahko pomeni, da so tihi ekstroverti ali ambiverti.

Če ugotovite, da resonirate z zgornjimi znaki, ste morda res zadržani, a ne introvertirani. Sprejmite svojo naravno nagnjenost in slavite raznolikost osebnosti, zaradi katerih je naš svet živahen in bogat.

Vir: Psych2go.net

Preberite si še: 8 opomnikov za tiste, ki ste nagnjeni k pretiranem ugajanju drugim

in Dober starš razume, kako zelo so prva leta otroka pomembna za njegov razvoj

Novo na Metroplay: "Še vedno jo čutim ob sebi" | TATJANA ZORKO, srčna prijateljica MANCE KOŠIR