"Niti eno razsvetljeno bitje ni enako drugemu"

6. 8. 2014
Deli
"Niti eno razsvetljeno bitje ni enako drugemu"

Dr. Mel Gill, avtor uspešnice Metaskrivnost, pravi, da je v življenju potrebno slediti svojemu srcu, a vzeti možgane s seboj.

Vedno poudarjate, kako pomembni so možgani za uvajanje sprememb v življenje – kako?

To je povezano z mojim življenjskim vodilom, ki pravi, da sledi svojemu srcu, a vzemi možgane s seboj. Tako kot razglašam in vsakomur svetujem, da je treba polno začutiti vsa občutja in se predati trenutku, svetujem tudi razsodno uporabo zdrave pameti in kritičnega razmišljanja za pristop k vsaki življenjski situaciji, saj je lahko od tega odziva odvisna naša prihodnost ali pa ta odločitev tako ali drugače vpliva na naše bližnje.

Kako nam v življenju lahko pomagata smisel za humor in smeh?

Smeh sprošča endorfine in enkefaline v naš krvni obtok in oboji prispevajo k našemu fizičnemu in čustvenemu zdravju. Fizično ti hormoni nevtralizirajo delovanje stresnega hormona kortizola, ki spada med steroide. Stresni hormoni povzročajo škodo našemu telesu. S čustvenega vidika pa endorfini in enkefalini dvigujejo raven serotonina, ki nas ohranja v veselem razpoloženju. Smeh naredi vsak dan svetlejši in ter privablja ljudi v svoj objem.

Kaj pomeni doseči razsvetljenje? Kako prepoznate razsvetljenega človeka?

Razsvetljevanje je proces nadaljujočih, zaznavnih sprememb v naši zavesti. Gre za prehod na višjo raven zavedanja in razumevanja, ki nato presega bolečino in trpljenje.

Niti eno razsvetljeno bitje ni enako drugemu. Veliko jih prav v tem času hodi po našem planetu, kajti zdaj je zelo poseben čas v naši zgodovini in evoluciji. Prav tako je treba razumeti, da obstajajo različne stopnje razsvetljenosti. Tako kot je vse okoli nas podvrženo spreminjanju, je tudi razsvetljevanje proces rasti in preobrazbe, v kateri se je treba uriti. Gre za razvoj zavesti in pozornosti do najvišjih ravni.

Kakšen vtis ste dobili o Sloveniji in Slovencih?

Slovenija je lepa dežela z neskončno možnostmi. Njeni ljudje, Slovenci, so močna duhovna bitja, ki so pozabila na svojo veličino.

Na predavanju v Ljubljani ste izjavili, da ima Slovenija potencial premagati Švico in postati vodilna v kakovosti svojih izdelkov in storitev. Kaj bi morali v Sloveniji spremeniti, da bi se izpolnila vaša napoved?

Slovenci bi se morali manj obremenjevati z zmanjševanjem stroškov in povečevanjem dobička (kar počne Kitajska s katastrofalnimi rezultati) ter se bolj osredotočiti na svoj človeški kapital. Direktorji bi se morali zavedati, da so ljudje največja dragocenost VSAKEGA uspešnega podjetja. Sprememba te paradigme bo vodila do izboljšanja kakovosti in storitev ter do povečanja nacionalnega ponosa v Republiki Sloveniji in njeni zastavi.

Karin Ljubič

Celoten intervju lahko preberete v poletni številki revije Sensa

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez